Co to znaczy być dobrym ojcem?

Panowie raczej nie przeczytają tego tekstu. Być może nawet nie będą chcieli słuchać, kiedy zaczniesz im opowiadać o byciu dobrym ojcem.
Co to znaczy być dobrym ojcem?
fot. istock.com
17.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Chcesz, żeby twój mężczyzna dowiedział się czegoś ważnego o ojcostwie? Włącz mu bajkę Masza i niedźwiedź! Lubiana przez najmłodszych. Zabawna również dla opiekunów, pełna dobrego poczucia humoru i ciekawa. Masza jest kilkuletnią dziewczynką, jedynym człowiekiem w całej bajce. Zwyczajne dziecko: biega, skacze, robi wiele zamieszania, a jej przyjaciel Miś ma z nią wiele problemów. Miś to zasłużony cyrkowiec mieszkający w drewnianym domku w lesie. Masza, mająca swój dom przy stacji kolejowej. Nic nie wiemy i jej rodzicach. Ciągle go odwiedza i coś niszczy i psuje, przeszkadza w oglądaniu meczu, czytaniu kryminału czy rozwiązywaniu krzyżówek, a nawet w łowieniu ryb. Masza zjawia się zupełnie nie w porę, rano, gdy Miś chce wyjść na ryby, wieczorem, kiedy jest burza i zawsze wtedy, gdy Miś ma inne plany. Miś jednak jest cierpliwy, to dobry opiekun dla małej dziewczynki.

Co to znaczy być dobrym ojcem?

Zostawmy na chwilę naszego Misia. Relacja w przeszłości między ojcem a synem jest bardzo ważna. Posiadanie dobrego, kochającego i opiekuńczego ojca sprzyja temu, aby młody człowiek stał się dobrym rodzicem dla swoich dzieci. Jeżeli więź między ojcem a synem była zdrowa i silna, jest mu łatwiej. Ma po prostu dobry start. A jeśli tata nie ma takiego zaplecza? To jeszcze nic straconego! Trzeba przepracować kilka rzeczy, zmierzyć się z prawdziwym obrazem własnego ojca, problemami i konfliktami, które urastały przez lata. Zaakceptować i przebaczyć. Bez tego rozliczenia z własną przeszłością, trudno zbudować dobrą relację z dziećmi.

Zobacz więcej: Sygnały alarmujące: On nie dojrzał do roli ojca!

Od nas kobiet wiele zależy

Zdecydowanie łatwiej być dobrym ojcem, kiedy mężczyzna jest w dobrej relacji z mamą dziecka. Jeśli ich związek jest udany, mężczyzna czuje się szczęśliwy, ma zaufanie do swojej żony, łatwiej mu mieć pozytywne nastawienie do swoich dzieci. Badania naukowe potwierdziły, że mężczyźni, którzy nie mają dobrych relacji z żonami, oddalają się od swoich partnerek i oddalają się od dzieci! Harmonia między mężem a żoną to stabilny grunt do budowania ojcostwa. Trudno być dobrym ojcem, kiedy mężczyzna nie żyje w zaangażowanym związku z kobietą, która jest matką jego dzieci. Rozwody osłabiają relację między tatą a dziećmi, zwłaszcza, jeśli dzieci mieszkają u mamy, a z tatą widzą się tylko dwa, trzy razy w tygodniu. Jednak i w takiej sytuacji można być dobrym tatą.

Dobry tata - co to oznacza?

fot. istock.com

Cechy dobrego ojca

Wróćmy do Misia. Jest dobrym facetem: zaradny, potrafi naprawić wiele rzeczy, ma zawsze pełną lodówkę, lubi porządek w mieszkaniu, jest sprytny, ma swoje zainteresowania. Poza tym ma wiele cech dobrego ojca. Jakie jest jego serce? Przede wszystkim jest czuły, troskliwy i opiekuńczy. Jest dostępny, Masza może do niego zawsze przyjść, nawet, kiedy jest bardzo zajęty. Miś zawsze o nią zadba, nakarmi, zreperuje zabawki, czasem można mieć wrażenie, że to opiekun doskonały. Nauczy grać na pianinie, dosłownie zrobi jej „pierwszą klasę” (wprowadzi w świat czytania i pisania), będzie miał wielką cierpliwość do jej psot (nawet, gdy Masza kolejny raz zdemoluje jego dom), ale kiedy trzeba, postawi w kącie. Miś czuje się za nią odpowiedzialny. Choć czasem doprowadza go do frustracji, to jednak zależy mu na niej. Masza to dostrzega, pod wpływem jego miłości, potrafi zmienić swoje zachowanie. Wystarczy jedno jego spojrzenie, aby zrozumiała, że postąpiła niewłaściwie. Obejrzyjcie wspólnie Maszę i Niedźwiedzia. To bajka pełna humoru i wartościowych treści. My, dorośli jesteśmy trochę jak ten Miś, a każde dziecko ma coś z Maszy (niektóre zdecydowanie za dużo). Została jeszcze jedna ważna kwestia. Jak być dobrym ojcem dla syna?

Aby być dobrym ojcem, najpierw trzeba być dobrym mężczyzną. Potem należy przyjąć odpowiedzialność za wychowanie dzieci. Czyli tak jak Miś z bajeczki.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.09.2021 13:56
Mój mąż jest świetnym ojcem, od początku mi pomagał przy wychowaniu naszych bliźniaków, chodził z nimi na spacery, czytał im bajki itd. Teraz jak chłopcy są więksi to gra z nimi w piłkę. Ostatnio synowie dostali drewniane zestawy Małego Konstruktora od alexandra to mąż z nimi siedział i składał modele. Ma do nich cierpliwość, wszystko im tłumaczy i bezgranicznie kocha.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie