Jakie są wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa?

Część kobiet woli wcześnie urodzić i wychować dziecko, część chce najpierw coś osiągnąć i zapewnić sobie stabilizację finansową. Które robią lepiej?
Jakie są wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa?
fot. istock.com
17.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

Trudno jednoznacznie stwierdzić, w jakim wieku kobieta powinna zdecydować się na dziecko. Nie ma reguły, która mówi, że dwudziestokilkuletnia mama będzie lepsza od tej trzydziestokilkuletniej. Albo odwrotnie. Kobiety wciąż dzielą się na te, które szybko zachodzą w ciążę, oraz te, które decyzję o macierzyństwie odkładają na później. Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach zdecydowanie więcej jest tych drugich pań. Mówi się nawet o uczuciowej rewolucji XXI wieku – teraz coraz częściej mężczyźni marzą o założeniu rodziny, a na karierę stawiają kobiety. Wiek, w którym kobieta decyduje się na pierwsze dziecko, przesunął się w ostatnim czasie aż o trzy lata (więcej na ten temat w osobnym tekście). Niemniej decyzję o posiadaniu potomstwa warto dobrze przemyśleć. Jeśli masz w planach zostanie mamą, sprawdź, czy warto się z tym śpieszyć, czy może lepiej poczekać.

Jakie są wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa?

Zalety bycia młodą mamą

Gdy bardzo młoda dziewczyna zostaje matką, zwykle uważa się, że to wynik tzw. wpadki. Nie zawsze jednak jest to prawdą. Wiele dziewczyn decyduje się urodzić w młodym wieku. W Polsce co roku rodzi się około 20 tys. dzieci niepełnoletnich matek. Ale dzięki temu, gdy te kobiety kończą mniej więcej 40 lat, mają już odchowane, często dorosłe dzieci i mogą cieszyć się życiem. I jest to główna zaleta bycia młodą mamą. Ale na tym nie koniec. Kiedy jesteś młoda, masz lepsze zdrowie, więcej energii i cierpliwości niż kobieta po trzydziestce. Gdy w grę wchodzi wychowanie dzieci, ma to ogromne znacznie. Poza tym młodej mamie może pomóc... młoda babcia. Tego komfortu nie ma wiele kobiet, które decydują się na posiadanie potomstwa jako 30-, 40-latki. Poza tym młoda osoba jest spontaniczna i wiele rzeczy robi intuicyjnie – wbrew pozorom przy wychowaniu dziecka to pożądane cechy charakteru.

Zobacz więcej: Kiedy jest najlepszy moment na urodzenie pierwszego dziecka?

Wady bycia młodą mamą

Zwykle jednak dla młodej dziewczyny wiadomość o ciąży jest przytłaczająca. I nie ma się co dziwić, bo wczesne macierzyństwo nie jest pozbawione wad. Najtrudniejsza sytuacja to taka, gdy ojciec dziecka (przeważnie również w młodym wieku) jest niedojrzały i nieodpowiedzialny. Wtedy cały ciężar wychowania malucha spada na matkę. Jest jeszcze gorzej, jeśli dziewczynę i chłopaka nie wiąże narzeczeństwo, ślub ani nawet mocna miłość... Będąc 20-latką, o stałość w uczuciach trudno, tak samo jak o deklaracje na całe życie. A najbardziej cierpi na tym dziecko. Kolejna sprawa: niedojrzałość emocjonalna matki. Oczywiście, gdy na świecie pojawia się maluch, większość dziewczyn w okamgnieniu z podlotków staje się kobietami. Jednak przeważnie nie dzieje się to tak szybko. Gdy dziewczyna jest nieprzygotowana do bycia matką i do ogromu obowiązków, które spadają na jej barki, może być jej bardzo ciężko. Wtedy bez pomocy starszych, doświadczonych osób ani rusz.

Gdy dziecka spodziewa się bardzo młoda dziewczyna, pojawia się również kwestia edukacji i pieniędzy. Nastolatka może mieć trudność z ukończeniem szkoły, a nieco starsza osoba ze skończeniem studiów. Pogodzenie wychowania dziecka ze szkolnymi obowiązkami to orka – jak sobie poradzić, przeczytasz w osobnym artykule! Pomoc innych jest wtedy konieczna. Pozostaje jeszcze kwestia pieniędzy. Sytuacja zawodowa młodych matek jest zazwyczaj nieustabilizowana, dlatego dziewczyna nie będzie w stanie sama wychować malucha. Znowu - bez pomocy bliskich się nie obejdzie.

Zobacz więcej: Co się dzieje z kobietą po ślubie?

Jaki wiek jest najlepszy na dziecko?

fot. istock.com

Zalety bycia dojrzałą mamą

Rodzina dopytuje, kiedy zajdziesz w ciążę, bo przecież „masz już swoje lata”? Spokojnie, nie śpiesząc się z macierzyństwem, postępujesz rozsądnie. Przede wszystkim dlatego, że jesteś już dorosłą, dojrzałą emocjonalnie kobietą, świadomą swoich potrzeb i pragnień. Masz już za sobą lata szaleństw, poszukiwań, błądzenia. Można powiedzieć, że dobiłaś do portu. W twoim przypadku decyzja o dziecku jest naturalna i słuszna. Dojrzałe mamy są nauczone pracy, potrafią robić kilka rzeczy równocześnie i doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków. Dlatego gdy w końcu decydują się na dziecko, zwykle są bardzo dobrymi matkami. Jednak w przypadku dojrzałych mam, najważniejszą zaletą późnego posiadania potomstwa jest stabilizacja – zawodowa i rodzinna. Takie kobiety założyły już rodziny, mają sprawdzonych, oddanych partnerów, a także dobrą pracę i niezłą pensję. W takiej sytuacji można z powodzeniem myśleć o posiadaniu potomstwa. Zawsze o pomoc możesz również poprosić koleżanki, które uroki wychowania malucha mają już za sobą. Może nawet oddadzą ci ubranka, zabawki, łóżeczko albo wózek? Ale przede wszystkim będą ci służyć dobrymi radami.  

Wady bycia dojrzałą mamą

Również w tym przypadku ich nie brakuje. Przede wszystkim chodzi o zdrowie dziecka. I matki. Kobieta, która zachodzi w ciążę po 30. roku życia, jest bardziej narażona na powikłania. W dojrzałym wieku pojawiają się problemy z donoszeniem ciąży, krwawienia, omdlenia czy nieprawidłowe ułożenie łożyska. Po 35. roku życia wzrasta również ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa. Dojrzałe kobiety zwykle mają mniej energii niż ich młodsze koleżanki. W takim wypadku mogą zadawać sobie pytanie, czy podołają macierzyństwu. Zmęczenie przychodzi szybciej, organizm regeneruje się dłużej. Przydałaby się pomoc dziadków. Jednak zachodząc w ciążę jako dojrzała kobieta, ryzykujesz, że twoi rodzice nie doczekają wnucząt... Pamiętaj o tym – pod tym względem młode matki mają przewagę nad dojrzałymi. Pomoc dziadków jest nieoceniona przy małych dzieciach.

Zobacz więcej: Fakty i mity na temat pierwszej ciąży. Co jest prawdą, a co kłamstwem?

Dojrzałe kobiety, które osiągnęły w życiu wyznaczony sobie cel, wychowując dziecko, bardzo często są perfekcjonistkami, które obarczają się winą nawet za najmniejszy błąd w zajmowaniu się maluchem. A to nie jest dobre. Chodzi tutaj właśnie o tę wspomnianą wcześniej intuicję i spontaniczność, których młodym mamo nie brakuje. Dojrzałe kobiety dużo rozmyślają, kalkulują, zastanawiają się, co podczas wychowania dzieci nie jest potrzebne. Nie można wszystkiego rozkładać na czynniki pierwsze. Szukasz więcej informacji o późnym macierzyństwie? Zajrzyj do osobnego tekstu.

Bez względu na to, w jakim wieku chciałabyś zostać matką, do ciąży nie tylko możesz, ale wręcz powinnaś się przygotować.

SONDA
Jaki wiek na dziecko jest najlepszy?
Jaki wiek na dziecko jest najlepszy?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 26.06.2020 17:05
Każda kobieta powinna wiedzieć co konkretnie jest dla niej odpowiednie. Każda ma inne aspiracje, ale tak czy inaczej warto obserwować cykl. Ja tak robię przy użyciu monitora płodności Afrodyta Smart z darmową aplikacją na tel. Monitor uwzględnia poziom lh w ślinie i na tej podstawie wiadomo, czy to są dni płodne, niepłodne czy owulacja
odpowiedz
Polecane dla Ciebie