Zaskakujące powody rozwodów - zobacz wyniki badań dotyczące rozpadu małżeństwa

Przyczyny rozwodów potrafią być naprawdę absurdalne.
Zaskakujące powody rozwodów - zobacz wyniki badań dotyczące rozpadu małżeństwa
fot. istock.com
27.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, co może wpłynąć na podjęcie decyzji o rozwodzie, a tym bardziej z tego, że potwierdzają to badania naukowe! Jakie są nietypowe czynniki sprzyjające rozwodom?

To są najbardziej nietypowe przyczyny rozwodów!

Długi dojazd z pracy do domu: Okazuje się, że to również ma wpływ na relacje między małżonkami, w końcu czas, jaki spędzają na dojazdach, mogliby spędzać razem ze sobą. Naukowcy ze Szwecji udowodnili, że jeśli mąż lub żona dojeżdżają z pracy do domu powyżej 45 minut, to taka sytuacja zwiększa ryzyko rozwodu. Przed 10 lat naukowcy badali rodziny. 14% par mających długą drogę do pracy, rozwodziło się częściej niż pary pracujące bliżej domu, tam to 10% rozwodów. Pamiętajmy, że to szwedzkie badanie. Czy da się je przenieść na polskie realia?

Powiedzmy, że wniosek jest taki: im bliżej masz do pracy, tym więcej czasu spędzasz w domu z najbliższymi, idealnie, gdyby para miała tak samo krótką drogę do pracy. Niestety życie w wielkich miastach (także w Polsce) wiąże się z długim dojazdem, codziennie wiele milionów ludzi spędza ponad godzinę na dojeździe do pracy, druga godzina to powrót do domu. Jeśli pracujemy 8 godzin dziennie, to razem z dojazdami, każdego dnia nie ma nas w domu przez około 10 godzin! Czyli może być w tym ziarenko prawdy, para spędza ze sobą mniej czasu, długi dojazd do pracy może wpływać na to, że mąż i żona oddalają się od siebie.

Zobacz więcej: Jak będąc MAMĄ, pozostać sobą?

Rozwód reakcją łańcuchową: Często postępujemy pod wpływem innych. Niekiedy bierzemy ślub dlatego, że niemal wszyscy nasi znajomi są już mężem lub żoną, wydaje nam się, że pora na nas. Z rozwodami bywa podobnie. Potwierdzają to kolejne badania naukowców. Okazuje się, że aż o 75% łatwiej podjąć decyzję o rozwodzie, jeśli rozwiodła się już najbliższa przyjaciółka lub przyjaciel albo bliski członek rodziny. Jeśli rozwiódł się „znajomy znajomego”, to do rozstań dochodzi o 33% częściej! Na szczęście to działa też w przeciwną stroną, a więc, kiedy para znajomych dobrze się dogaduje, lepiej wyglądają relacje we naszym małżeństwie.

Rozwód

fot. istock.com

Równy podział obowiązków domowych: Nad tym, czy partnerstwo w sprawach domowych może przyczynić się do rozwodu, pochylili się norwescy naukowcy. Ich zdaniem, częściej dochodzi do kłótni i awantur, kiedy opiekę nad dziećmi po równo sprawuje ojciec i matka oraz w przypadku, gdy rodzice dzielą między sobą domowe obowiązki. W małżeństwach, gdzie to mama sprawuje główną opiekę nad dziećmi, do rozwodów dochodzi rzadziej. Czyżby tradycyjny model rodziny, w którym kobieta odpowiada za dzieci i za dom, a mąż pomaga, ale zdecydowanie lepiej spełnia się w innych kwestiach, jest lepszy niż partnerstwo?

Kobieta lekarz: Jeśli kobieta jest lekarzem i spędza w pracy ponad 40 godzin tygodniowo oraz jest na dyżurze  w święta i dni, w które większość osób  pracujących od poniedziałku do piątku ma wolne, to ryzyko rozwodu zwiększa się! Co ciekawe, kiedy lekarzem jest mężczyzna, rozwody występują w takim samym stopniu, jak w przypadku innych profesji np. prawników czy nauczycieli. Skąd więc ta różnica?

Rozwód jest kumulacją wielu czynników. Wydaje się, że ludzie rozwodzą się zazwyczaj, bo ktoś kogoś zdradził. Tymczasem czynniki wpływające na rozwód są czasem bardzo zaskakujące, zgadzacie się Drogie Mamy?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ania (Ocena: 5) 13.10.2021 12:50
Zdarza się, że przeszkadzają nam małe rzeczy i to prowadzi do poważnych konsekwencji. U nas ciężko było dogadać się ze sprzątaniem. Ale kupiliśmy sobie roombę, która odkurza i podzieliliśmy się równo resztą obowiązków. Da się dojść do porozumienia, tylko trzeba chcieć i trzeba ze sobą rozmawiać.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie