Prognoza pogody na wakacje. Urlop nad morzem lepiej sobie darować

Eksperci z IMGW nie pozostawiają wątpliwości co do najbardziej optymalnego terminu na wakacje w Polsce. Sierpień ma przynieść temperatury powyżej średniej wieloletniej, co oznacza idealne warunki w całym kraju, zarówno nad morzem, w górach, jak i na Mazurach. To właśnie ten miesiąc synoptycy wskazują jako najlepszy okres na krajowy wypoczynek.
Lipiec również zapowiada się ciepło, z jednym zastrzeżeniem – w strefie nadmorskiej temperatury utrzymają się w granicach typowych wartości. Opady w drugiej połowie miesiąca, szybko przetaczające się przez kraj, zatrzymają się dłużej na polskich plażach. W lipcu nad morzem termometry wskażą wartości między 17,8 a 18,8 stopnia Celsjusza. Wszędzie indziej w kraju będzie cieplej.
W prognozach długoterminowych czytamy, że możemy spodziewać się temperatur powyżej 30 st. C. To jednak może spowodować, że pojawią się gwałtowne burze, czasem nawet z gradem. W prognozach pojawiają się informacje o upalnych nocach, w czasie których trudno będzie się wyspać.
Obiecujący nad polskim morzem ma być sierpień, gdy średnie temperatury powietrza nad morzem mają wynosić od 17°C do 25°C. Nieco lepiej, choć, Bałtyk jak zwykle może zaskoczyć.
Równie istotną informacją dla planujących urlop jest prognoza opadów. IMGW uspokaja – deszcze mają utrzymać się na średnim poziomie, bez znaczących anomalii. To dobra wiadomość zarówno dla turystów, jak i dla branży turystycznej, która w ostatnich latach borykała się z kapryśną aurą psującą wakacyjne plany.
W lipcu prognozowana suma opadów wyniesie około 60-100 mm, natomiast w sierpniu możemy spodziewać się 50-100 mm deszczu. Opady będą miały głównie charakter burzowy, co oznacza krótkie, ale intensywne ulewy, po których szybko powróci słoneczna pogoda
Optymistyczne prognozy to dobra wiadomość nie tylko dla turystów, ale również dla przedsiębiorców z branży turystycznej. Już czerwiec ma przynieść odczuwalne ocieplenie w niemal całym kraju, co może być sygnałem nadchodzącej aury pogodowej na lepsze. Choć długoterminowe prognozy zawsze obarczone są pewnym marginesem błędu, IMGW zapewnia, że opiera się na najnowszych modelach meteorologicznych i najaktualniejszych danych klimatycznych.