Jaki kolor oczu będzie miało twoje dziecko?

Niby to nic bardzo ważnego, ale jednak wielu rodziców zastanawia się, jaki kolor oczu będzie miało ich dziecko.
Jaki kolor oczu będzie miało twoje dziecko?
fot. istock.com
23.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Czy możemy jakoś na to wpłynąć? Czy jeśli rodzice mają piwne oczy, dziecko może mieć niebieskie? Czy kolor oczu może się zmienić? Czy możemy zaplanować kolor oczu dziecka? Przeczytaj, a dowiesz się wszystkiego! Tak jak wiele inny cech, kolor oczu jest generowany przez geny. Ich skrzyżowanie i konfrontacja - dominujących i recesywnych - decyduje o kolorze oczu. Proces ten jest niezwykle skomplikowany i ciężko w 100% określić, jaki kolor oczu ostatecznie będzie miało dziecko, ale możesz spróbować go przewidzieć. Kolor oczu dziedziczymy po naszych przodkach – głównie rodzicach i dziadkach. Wpływ na niego ma nie jeden, ale wiele genów. Odpowiadają one za trzy możliwe kolory: brązowy, zielony i niebieski. Aby kolor był czysty, wszystkie geny, które na niego się składają, muszą być takie same. Jeśli będą mieszane, kolor oczu również taki będzie. Co ciekawe, kolor oczu dziecka stabilizuje się dopiero około 6. roku życia, do tego czasu może się zmieniać nawet kilkakrotnie!

Skąd te kolory?

Zróżnicowanie koloru ludzkich oczu można wyjaśnić różną ilością melaniny w tęczówce. Brązowe oczy zawierają duże ilości melaniny. Kolor brązowy jest uważany za najbardziej dominujący na świecie. Tymczasem wszyscy niebieskoocy mają bardzo niewiele melaniny, a najmniej jest jej w oczach szarych. Szacuje się, że na świecie żyje około 8% ludzi z niebieskimi oczami. Jako że produkcja melaniny rośnie w ciągu pierwszych kilku lat życia, niebieskie oczy dzieci mogą ściemnieć z czasem. Zdarzyć się może, że dzieci mają różne tęczówki, czyli są heterochromiczne. Jest to zaburzenie rozwoju, polegające na różnicach w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego oka bądź różnym zabarwieniu tęczówki jednego i drugiego oka.

Zobacz więcej: Ratunku! Moje dziecko nie chce spać w dzień

Co z tymi genami?

Geny dzielimy na dominujące i recesywne. Dominujące to te silniejsze, recesywne są słabsze. Kiedy spotykają się ze sobą dwa geny, zwykle wygrywa ten silniejszy. Ale nie zawsze. Gen dominujący odpowiada za oczy o ciemnym kolorze, recesywny o jasnym. Więc osoby o niebieskich oczach to te, u których mimo wszystko wygrały geny recesywne. Osoby o oczach ciemnych zawdzięczają swój kolor silniejszym genom. Jak to wygląda w konkretnym przykładzie? Załóżmy, że mama ma brązowe, a tata niebieskie oczy. Jeśli mama ma dwa geny dominujące (oboje jej rodziców miało ciemne oczy), to ich dziecko będzie miało raczej ciemne oczy. Ale wystarczy, żeby jeden z rodziców mamy miał niebieskie oczy, by maluch miał 50 proc. szans na błękitny kolor oczu. Co ciekawe, nawet brązowoocy rodzice mają szanse (ok. 25 proc.) na niebieskookie dziecko, pod warunkiem jednak, że któreś z dziadków miało jasne oczy. Praktycznie niemożliwe zaś jest to, że niebieskoocy rodzice będą mieli dziecko z ciemnymi oczami.

Kolor oczu dziecka

fot. istock.com

Kalkulatory koloru oczu

Dla wszystkich rodziców, którzy chcą wiedzieć, jaki kolor oczu będzie miało ich dziecko, stworzone zostały specjalne kalkulatory koloru oczu, które dostępne są na wielu stronach internetowych. Wystarczy wpisać w nie barwy oczu rodziców i dziadków, aby w przybliżeniu dowiedzieć się, jaki kolor oczu będzie miało dziecko – to świetna zabawa, spróbuj sama! Możesz też oczywiście usiąść z kartką, rozpisać sobie wszystko i sama spróbować to obliczyć. Potem w kalkulatorze sprawdzisz, czy dobrze poradziłaś sobie z tym zadaniem. Prawdopodobieństwo poprawnego działania kalkulatora jest bardzo duże. Łatwo możesz to sprawdzić również na sobie.

Kolor oczu noworodka

Sprawdziłaś, że dziecko będzie miało w 100% oczy piwne, a rodzi się z niebieskimi? To nie pomyłka kalkulatora. Organizm noworodka ma za nic geny i na początku płata figle, jeśli chodzi o kolory oczu. Informacja genetyczna jest zapisana, ale na początku nie zostaje ujawniona. Większość noworodków po urodzeniu ma niebieskie oczy. Dzieje się tak dlatego, że w tęczówce niemowlaka brakuje melaniny, pigmentu, którego stężenie decyduje o barwie oczu. Z czasem, gdy maluch dorasta, w przestrzeni jego tęczówek dojrzewają komórki, które wszczynają produkcję i wydzielanie melaniny. Im więcej jej wyprodukują, tym ciemniejsze będą oczy dziecka. Dlatego docelowy kolor oczy dziecka przybierają nawet w 6. - 8. roku życia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie