9 rad dla pracujących matek, które warto wprowadzić w życie!

Rola matki może, ale nie musi wpłynąć negatywnie na twoją karierę.
9 rad dla pracujących matek, które warto wprowadzić w życie!
fot. istock.com
22.03.2022
Katarzyna Lemanowicz

Aby łatwiej poradzić sobie z nowymi obowiązkami, niezbędna jest pomoc rodziny. Planowanie i współpraca to w tej sytuacji podstawa. Zamiast prosić bliskich o pomoc w sytuacjach awaryjnych, postaraj się ich zaangażować na co dzień. Poprawi to atmosferę w rodzinie i zmniejszy poziom stresu. Sprawi, że poczujecie się jak drużyna. Spróbuj też zastosować się do 9 rad przygotowanych specjalnie dla ciebie przez naszych ekspertów.

9 rad dla pracujących matek

#1 Naucz innych sprzątać: Odkładasz na miejsce zabawki, ustawiasz buty, robisz pranie i ścielisz łóżka? Jeżeli tak, to przestań natychmiast. Z tymi zadaniami poradzi sobie nawet 4-latek. Kiedy wracasz z pracy, poproś domowników, żeby powiesili swoje kurtki i wrzucili brudne ubrania do kosza na pranie. Wytłumacz dzieciom, że czyste rzeczy trzeba trzymać złożone w szafie czy szufladzie. Pokaż jak ścielić łóżko i ścierać kurze.

#2 Deleguj obowiązki: Poproś o pomoc swoje dzieci i męża. Podczas posiłków starsze dzieci mogą nakryć do stołu i podać napoje, a mniejsze zebrać talerze. Pociechy poradzą sobie też z nastawieniem pralki czy zmywarki i z wyniesieniem śmieci. Aby je zmotywować i pokazać, że doceniasz ich pracę zastosuj system punktowy albo gwiazdki.

#3 Zaplanuj swoje poranki: Wstawanie pójdzie gładko, jeżeli przygotujesz się do niego wieczorem. Zrób drugie śniadanie, przygotuj czyste ubrania, sprawdź czy dzieci na pewno odrobiły pracę domową, zabrały strój na wf i inne niezbędne na dany dzień rzeczy. Przyzwyczaj je do samodzielnego ubierania się, ścielenia łóżka i jedzenia śniadania.

Zobacz więcej: Dlaczego, odkąd zostałaś mamą, jesteś bardziej "HOT" niż kiedykolwiek przedtem?

Pracująca mama

fot. istock.com

#4 Zarządź czas ciszy: Niech każdy członek rodziny spędzi pierwsze 5-10 min po powrocie do domu sam. To da wam wszystkim czas na zrelaksowanie się i odetchnięcie, zanim wszyscy razem usiądziecie do obiadu czy kolacji.

#5 Stwórz plan zadań: Nie pozwól, aby twoja praca miała wpływ na czas spędzany z rodziną. Jeżeli często pracujesz do późna, porozmawiaj z szefem i znajdźcie rozwiązanie, które pomoże ci wychodzić z biura codziennie o 17. Porozmawiaj z małżonkiem i ustalcie plan awaryjny, w przypadku gdy jedno z was musi dłużej zostać w pracy. 

#6 Planuj posiłki z wyprzedzeniem: Raz w tygodniu rób większe zakupy. Zaopatrz się w książkę kucharską zawierająca proste przepisy. Postaraj się zawsze gotować podwójną porcję i połowę zamrażaj. Podobnie rób z sałatkami, następnego dnia będzie wciąż świeża. Na wieczory, kiedy nie masz ochoty gotować, zaopatrz się w proste jednogarnkowe dania – idealnym rozwiązaniem będzie danie mrożone. A w sytuacjach awaryjnych, zamów pizzę. Jeżeli Twoje dzieci są wystarczająco duże, raz w tygodniu pozwól im wcielić się w rolę szefa kuchni i przygotować obiad dla całej rodziny.

#7 Niech czas spędzony z rodziną będzie wartościowy: Jedzcie wspólne posiłki tak często jak to tylko możliwe. Raz w tygodniu róbcie razem, coś co lubicie, np. obejrzyjcie film lub pójdźcie razem na basen. Postarajcie się też spędzać weekendy razem na świeżym powietrzu.

Zobacz więcej: Wykształcone kobiety mają więcej dzieci?

#8 Znajdź czas tylko dla siebie: Mamy zazwyczaj stawiają siebie na ostatnim miejscu, to błąd. Będąc szczęśliwą, wypoczętą i pełną energii staniesz się lepszą mamą. Dlatego dbaj o siebie: jeżeli lubisz idź na siłownię, do muzeum, spotkaj się z przyjaciółmi. Wspólnie z mężem zaplanujcie jeden wolny wieczór w tygodniu dla każdego z was.

#9 Bądźcie parą: Postaraj się o opiekunkę do dzieci raz na dwa tygodnie lub nieco częściej, jeżeli jest to możliwe i wyjdź na randkę ze swoim mężczyzną. Nie musi to nadszarpnąć waszego budżetu, nawet wspólny spacer po parku sprawi wam wiele radości.

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 3.89 / 5
HAHA RUCHANIE BO WIECIE RUCHANIE NIE (Ocena: 5) 03.04.2022 01:38
NYYGER JEBAŁ NYGGERA ŻYDZI DO GAZU ŻYDZI DO GAZU HUTLER ITP. #KOCHAM HOTMAMUŚKI🥵🥵😍
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.03.2022 19:37
Google Playerach NIEGOWA to nie tylko jako że ktoś z forumowiczów co tam się chce co do ttt co to nie jest skierowane są do tego co 30 to chce co do ttt to że ktoś ma w Biedronce 433 co do ttt to nie do końca nie widać nazw kupujących i pies właśnie w tym TV TV trwam rozpocznie nadawanie na temat tego co wiem że ktoś kto jest
zobacz odpowiedzi (1)
Fg (Ocena: 5) 22.03.2022 19:35
Dlaczego to nie tylko się chce TDI pd iż nie lubię tego 5v to nie tylko się chce to 3g co tam jest cg co tam jest có to nie tylko się bawię się z tym że to że to nie tylko polski
odpowiedz
R8dttf to nie (Ocena: 5) 22.03.2022 19:34
Iż Zofii to nie jest to że Riddick Escape plan miasta turystyka mapa Polski w Biedronce i co z tego co tam u 2re to chce to nie jest skierowane do osób fizycznych i co z tym TV im
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 14.02.2022 22:59
Dfffggftbybynuu
odpowiedz
Polecane dla Ciebie