9 rad dla pracujących matek, które warto wprowadzić w życie!

Rola matki może, ale nie musi wpłynąć negatywnie na twoją karierę.
9 rad dla pracujących matek, które warto wprowadzić w życie!
fot. istock.com
05.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Aby łatwiej poradzić sobie z nowymi obowiązkami, niezbędna jest pomoc rodziny. Planowanie i współpraca to w tej sytuacji podstawa. Zamiast prosić bliskich o pomoc w sytuacjach awaryjnych, postaraj się ich zaangażować na co dzień. Poprawi to atmosferę w rodzinie i zmniejszy poziom stresu. Sprawi, że poczujecie się jak drużyna. Spróbuj też zastosować się do 9 rad przygotowanych specjalnie dla ciebie przez naszych ekspertów.

9 rad dla pracujących matek

#1 Naucz innych sprzątać: Odkładasz na miejsce zabawki, ustawiasz buty, robisz pranie i ścielisz łóżka? Jeżeli tak, to przestań natychmiast. Z tymi zadaniami poradzi sobie nawet 4-latek. Kiedy wracasz z pracy, poproś domowników, żeby powiesili swoje kurtki i wrzucili brudne ubrania do kosza na pranie. Wytłumacz dzieciom, że czyste rzeczy trzeba trzymać złożone w szafie czy szufladzie. Pokaż jak ścielić łóżko i ścierać kurze.

#2 Deleguj obowiązki: Poproś o pomoc swoje dzieci i męża. Podczas posiłków starsze dzieci mogą nakryć do stołu i podać napoje, a mniejsze zebrać talerze. Pociechy poradzą sobie też z nastawieniem pralki czy zmywarki i z wyniesieniem śmieci. Aby je zmotywować i pokazać, że doceniasz ich pracę zastosuj system punktowy albo gwiazdki.

#3 Zaplanuj swoje poranki: Wstawanie pójdzie gładko, jeżeli przygotujesz się do niego wieczorem. Zrób drugie śniadanie, przygotuj czyste ubrania, sprawdź czy dzieci na pewno odrobiły pracę domową, zabrały strój na wf i inne niezbędne na dany dzień rzeczy. Przyzwyczaj je do samodzielnego ubierania się, ścielenia łóżka i jedzenia śniadania.

Zobacz więcej: Dlaczego, odkąd zostałaś mamą, jesteś bardziej "HOT" niż kiedykolwiek przedtem?

Pracująca mama

fot. istock.com

#4 Zarządź czas ciszy: Niech każdy członek rodziny spędzi pierwsze 5-10 min po powrocie do domu sam. To da wam wszystkim czas na zrelaksowanie się i odetchnięcie, zanim wszyscy razem usiądziecie do obiadu czy kolacji.

#5 Stwórz plan zadań: Nie pozwól, aby twoja praca miała wpływ na czas spędzany z rodziną. Jeżeli często pracujesz do późna, porozmawiaj z szefem i znajdźcie rozwiązanie, które pomoże ci wychodzić z biura codziennie o 17. Porozmawiaj z małżonkiem i ustalcie plan awaryjny, w przypadku gdy jedno z was musi dłużej zostać w pracy. 

#6 Planuj posiłki z wyprzedzeniem: Raz w tygodniu rób większe zakupy. Zaopatrz się w książkę kucharską zawierająca proste przepisy. Postaraj się zawsze gotować podwójną porcję i połowę zamrażaj. Podobnie rób z sałatkami, następnego dnia będzie wciąż świeża. Na wieczory, kiedy nie masz ochoty gotować, zaopatrz się w proste jednogarnkowe dania – idealnym rozwiązaniem będzie danie mrożone. A w sytuacjach awaryjnych, zamów pizzę. Jeżeli Twoje dzieci są wystarczająco duże, raz w tygodniu pozwól im wcielić się w rolę szefa kuchni i przygotować obiad dla całej rodziny.

#7 Niech czas spędzony z rodziną będzie wartościowy: Jedzcie wspólne posiłki tak często jak to tylko możliwe. Raz w tygodniu róbcie razem, coś co lubicie, np. obejrzyjcie film lub pójdźcie razem na basen. Postarajcie się też spędzać weekendy razem na świeżym powietrzu.

Zobacz więcej: Wykształcone kobiety mają więcej dzieci?

#8 Znajdź czas tylko dla siebie: Mamy zazwyczaj stawiają siebie na ostatnim miejscu, to błąd. Będąc szczęśliwą, wypoczętą i pełną energii staniesz się lepszą mamą. Dlatego dbaj o siebie: jeżeli lubisz idź na siłownię, do muzeum, spotkaj się z przyjaciółmi. Wspólnie z mężem zaplanujcie jeden wolny wieczór w tygodniu dla każdego z was.

#9 Bądźcie parą: Postaraj się o opiekunkę do dzieci raz na dwa tygodnie lub nieco częściej, jeżeli jest to możliwe i wyjdź na randkę ze swoim mężczyzną. Nie musi to nadszarpnąć waszego budżetu, nawet wspólny spacer po parku sprawi wam wiele radości.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.10.2021 16:23
Ja każdy dzień mam zaplanowany, by rano nie było chaosu. Najpierw sama wstaje, szykuje się, włączam irobota, a potem budzę dzieci. Robię śniadanie. Mąż odwozi dzieci do przedszkola a ja potem sama jadę do pracy. Po powrocie do domu też mam ułożony harmonogram. Bez tego ani rusz.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie