Czy seks wspomaga zdrowy sen?

7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seksu – wyjątkowe święto, które podkreśla znaczenie intymności i bliskości w naszym życiu.
Czy seks wspomaga zdrowy sen?
fot. istock.com
07.06.2024
Katarzyna Lemanowicz

Seks nie tylko zacieśnia więzi między partnerami, ale również ma liczne korzyści zdrowotne. Jednym z najważniejszych aspektów, na które pozytywnie wpływa aktywność seksualna, jest jakość snu.

Korzyści zdrowotne płynące z seksu

Seks od zawsze był integralną częścią ludzkiego życia, zarówno jako źródło przyjemności, jak i sposób na wyrażanie bliskości i miłości. W przeszłości podejście do seksu różniło się w zależności od kultury i epoki – od świętowania jego magicznej mocy w starożytnych rytuałach po bardziej pruderyjne podejście w niektórych okresach historii.

Współcześnie seks jest postrzegany nie tylko jako akt fizyczny czy prokreacji, ale także jako ważny element zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Jest również uznawany za istotny element dobrego samopoczucia i jakości życia. Czy może wspomagać zdrowy sen?

Seks przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Poprawia nastrój, wzmacnia układ odpornościowy, działa pozytywnie na układ krążenia, pomaga w redukcji stresu, w walce z bólem, w utracie kalorii, a także znacząco poprawia jakość naszego snu.

Badania wskazują, że seks może pomóc w redukcji stresu, poprawie nastroju i zwiększeniu poczucia relaksu, co prowadzi do lepszego snu. W jednym z badań, aż 64% respondentów stwierdziło, że ich sen poprawił się po aktywności seksualnej z partnerem, a efekt ten był najsilniejszy, gdy obie strony osiągnęły orgazm[1].

fot. istock.com

W badaniu dotyczącym aktywności seksualnej, jakości snu i czasu potrzebnego na zaśnięcie, opublikowanym w czasopiśmie „Frontiers in Public Health, wskazano, że 71% respondentów zauważyło poprawę jakości snu po seksie z partnerem, a 62% stwierdziło, że zasypia szybciej. [2]

Uwolnij endorfiny

Podczas aktywności seksualnej organizm uwalnia endorfiny i oksytocynę, które pomagają w relaksacji i obniżeniu poziomu stresu. W rezultacie, po seksie łatwiej zasnąć i cieszyć się głębszym, bardziej regenerującym snem.

„W trakcie orgazmu wzrasta poziom prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za wywoływanie senności. Dodatkowo, podczas seksu wytwarzana jest oksytocyna, która redukuje stres i ułatwia spokojne zasypianie. Co więcej, prolaktyna utrzymuje niski poziom dopaminy nawet do dwóch tygodni po orgazmie, co pomaga zachować stan umiarkowanego zaspokojenia seksualnego.” – dodaje Theresa Schnorbach, ekspert ds. snu w Emma Sleep

Jak poprawić jakość snu i cieszyć się lepszym seksem?

Poprawa jakości snu i lepsze doświadczenia seksualne mogą iść w parze. Seks to nie tylko źródło przyjemności, ale również kluczowy element naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Aby w pełni cieszyć się dobrym seksem i wysypiać się prawidłowo, należy zadbać o odpowiednie nawyki w sypialni.

„Przede wszystkim, dbaj o właściwą higienę snu: kładź się spać i wstawaj o regularnych porach, również w weekendy. Unikaj alkoholu, który może pogarszać jakość snu. Kofeina, popołudniowe drzemki i nikotyna również mogą wpływać na jakość wypoczynku. Stwórz odpowiednie warunki do snu, rezygnując z telewizora, komputera i smartfona w sypialni, ponieważ niebieskie światło działa pobudzająco i może cię rozpraszać. Zamiast tego, wykorzystaj ten czas na intymne chwile z partnerem lub na samodzielną relaksację. Pamiętaj, że seks poprawia sen, a dobry sen poprawia jakość życia seksualnego. ”– radzi Theresa Schnorbach, ekspert ds. snu w Emma Sleep

 

[1] https://www.readersdigest.ca/health/healthy-living/sex-improves-sleep-quality-study/

[2] https://satipharm.com.pl/blog/dlaczego-seks-jest-dobry-na-sen/

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Werka (Ocena: 5) 12.06.2024 10:48
Seks to przyjemność, ale nie zapominajmy o ewentualnych konsekwencjach. Polecam diafragmę Caya jako mechaniczną antykoncepcję!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie