Nocne zmory: Co zakłóca sen Polaków?

Podczas naszego nocnego odpoczynku, kiedy umysł i ciało powinny się regenerować, wielu z nas staje przed wyzwaniem.
Nocne zmory: Co zakłóca sen Polaków?
fot. istock.com
23.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Sen, który miał być czasem spokoju, przerywany jest niepokojącymi myślami i obawami, które budzą się w naszej podświadomości. Badania wyraźnie pokazują, że jedynie 37,4% z nas wysypia się dobrze. Co więc zakłóca sen Polaków? Czy można to przypisać wyłącznie złym nawykom, czy może za problemem kryją się głębsze przyczyny?

Dobry sen jak tlen

Sen jest nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia, pełniącym funkcję nie mniej istotną niż tlen dla naszego organizmu. Stanowiąc jeden z filarów naszego zdrowia, odgrywa kluczową rolę w regeneracji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Choć wydaje się, że czas spędzony na spaniu jest czasem straconym, to właśnie w trakcie snu zachodzą procesy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas snu nasze ciało odpręża się, a mózg ma okazję na odpoczynek i regenerację. Kora mózgowa, będąca centrum naszych procesów myślowych, otrzymuje chwilę wytchnienia od natłoku bodźców, które przyjmujemy w ciągu dnia. Dlatego troska o jakość i ilość snu powinna być jednym z priorytetów każdego, kto dba o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Niestety coraz częściej wielu z nas boryka się z trudnościami z zasypianiem oraz przerywanym snem. Jaki jest tego powód?

Czynniki zakłócające sen

Zasypianie i utrzymanie spokojnego snu mogą być utrudnione przez szereg czynników. Obecnie aż 62,6% osób doświadcza problemów ze snem.

Według badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Emma, głównym powodem braku wystarczającej ilości snu wśród Polaków są problemy osobiste, wskazane przez 19,5% respondentów. Wynika to często z intensywnego tempa życia, nadmiaru obowiązków oraz stresu związanego z relacjami międzyludzkimi czy wyzwaniami osobistymi. Nieprawidłowe nawyki przed snem, takie jak korzystanie z urządzeń elektronicznych czy spożywanie ciężkich posiłków, są wymieniane przez 16,7% badanych. Może być to spowodowane brakiem świadomości wpływu tych czynników na jakość snu oraz trudnościami w wypracowaniu zdrowszych nawyków. Dodatkowo, przeciążenie pracą (16,4%) oraz obawy finansowe (15,8%) również mają istotny wpływ na sen Polaków. Presja zawodowa i ciągłe dążenie do sukcesu prowadzą do trudności z odprężeniem się i zasypianiem, co może stanowić jeden z elementów błędnego cyklu stresu i braku snu. Niepewność dotycząca przyszłości, zarówno osobistej, jak i ekonomicznej, stanowi kolejny czynnik, który może zakłócać sen dla 12,9% respondentów. Ten rodzaj niepewności może prowadzić do ciągłego rozmyślania i analizowania przyszłych scenariuszy, co utrudnia wyłączenie się i osiągnięcie stanu relaksu potrzebnego do snu.

W badaniu pojawiły się również inne czynniki, które mogą przyczyniają się do problemów ze snem Polaków. Dolegliwości bólowe, choroby (takie jak migrena, depresja itd.), nieregularne pory snu (np. z powodu pracy zmianowej), hałas, niewygodne łóżko/materac czy oświetlenie z zewnątrz mogą stanowić dodatkowe wyzwania dla osiągnięcia spokojnego i regenerującego snu.

Wszystkie te czynniki podkreślają kompleksowość problemu oraz potrzebę świadomości i działań mających na celu poprawę jakości snu w społeczeństwie.

Konsekwencje braku odpowiedniego snu

Brak snu nie tylko sprawia, że czujemy się zmęczeni i osłabieni fizycznie, ale również ma szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Przewlekły brak snu może mieć poważne skutki, które wpływają na codzienne funkcjonowanie organizmu. Jednym z pierwszych objawów niedoboru snu jest pogorszenie funkcji intelektualnych, takich jak pamięć, koncentracja i zdolności percepcyjne. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do osłabienia zdolności uczenia się i zapamiętywania informacji. Ponadto, ból głowy i migrena często są skutkami ubocznymi chronicznego braku snu, co znacząco wpływa na jakość życia.

Jednak skutki braku snu nie kończą się na dolegliwościach fizycznych – może to również przyczynić się do rozwoju chorób i zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe i nerwica. Brak snu ma również negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, odporność organizmu oraz pracę przewodu pokarmowego, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, infekcji oraz problemów z trawieniem. W konsekwencji, brak odpowiedniego snu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i obniżać ogólną jakość życia.