Chłopiec, czy dziewczynka? Naukowe sposoby na odgadnięcie płci dziecka

Czy da się przewidzieć, jakiej płci będzie twoje dziecko? Tak, oto kilka naukowych wskazówek.
Chłopiec, czy dziewczynka? Naukowe sposoby na odgadnięcie płci dziecka
fot. istock.com
09.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Zaraz po tym, gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, zaczyna się obstawianie i zgadywanie płci dziecka. Oczywiście także nie brakuje chętnych do tej zabawy, połowa znajomych i cała rodzina szuka oznak, które mogą zasugerować płeć maluszka. Jednak ludowe wierzenia można włożyć między bajki, nauka ma swoje teorie! Badania naukowe dowiodły, że są pewne symptomy, które mogą wskazywać prawdopodobną płeć dziecka.

Naukowe sposoby na odgadnięcie płci dziecka

Oznaki, że urodzi się dziewczynka

  • Wiele mam ma poranne mdłości, ale niektóre przechodzą to znacznie gorzej w postaci niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Często prowadzi to do znacznej utraty wagi, niedożywienia i odwodnienia. Badania wykazały, że ponad połowa kobiet, które miały poranne mdłości urodziła dziewczynki. Natomiast kobiety, które muszą być hospitalizowane ponad trzy dni z powodu bardzo dokuczliwych dolegliwości, zostaną mamami dziewczynek tak na 80%. Naukowcy twierdzą, że winny jest poziom hormonu hCG, którego płody żeńskie produkują więcej niż płody męskie.
  • Jesteś wyjątkowo zapominalska w czasie ciąży. Badania dowodzą, że kobiety, które są w ciąży z dziewczynkami, wypadają znacznie gorzej w testach pamięciowych, szczególnie w obszarach słuchania, obliczeniach czy wizualizacji. Niestety naukowcy jeszcze nie znaleźli dokładnej przyczyny, oprócz oczywiście małej dziewczynki w brzuchu.
  • Jesteś zestresowana. Naukowcy twierdzą, że im bardziej kobieta zestresowana w ciąży, tym większe prawdopodobieństwo, że urodzi dziewczynkę. Ta zależność nie jest silna, ale badania wykazały, że panie pracujące w bardziej stresujących zawodach, częściej rodzą córki. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że dziewczynki są mniej podatne na niekorzystne warunki w macicy niż chłopcy. Panie, które mają mało stresującą, pracę mają równe szanse na urodzenie chłopca lub dziewczynki.
  • Maluch się nie obrócił. Jeśli do 32. tygodnia ciąży dziecko nadal nie ułożyło się główką w dół, zacznij myśleć o różowych dodatkach. Niektóre badania wykazały, że położenie pośladkowe znacznie częściej zdarza się w przypadku dziewczynek. Naukowcy nie wiedzą dokładnie czemu tak jest.

fot. istock.com

Oznaki, że urodzi się chłopiec

  • Pary, które mieszkają razem, zostają częściej rodzicami chłopców, niż samotne mamy. Jedno z badań wykazało, że na 86 tys. dzieci urodzonych w USA w latach 1959 a 1998 chłopcy rodzili się częściej u mam, żyjących ze swoimi partnerami (51,5%).
  • Byłaś na diecie wysokokalorycznej w momencie poczęcia - będzie chłopak. Jedno z badań wykazało, że regularne jedzenie śniadania oraz przyswajanie większej ilości kalorii sprzyja poczęciu chłopca. Naukowcy odkryli, że 56% kobiet będących na takiej diecie, urodziło chłopców. Wygląda na to, że chłopcy potrzebują więcej zasobów energii.
  • Jesz za dwoje. Jedno z badań wykazało, że panie, które były w ciąży z chłopcami przyjmowały dziennie o 10% więcej kalorii niż panie, które nosiły dziewczynki. Dodatkowe białko, węglowodany i tłuszcze to aż 200 kalorii ekstra. Skąd ten apetyt? Badacze podejrzewają, że testosteron wydzielany przez płody męskie, może wysyłać sygnał do organizmu matki by ta jadła więcej.
  • Nagle odrzuca cię nawet od twoich ulubionych dań? Zapewne urodzisz chłopca. Naukowcy twierdzą, że im większy wstręt do jedzenia, tym większa szansa na potomka płci męskiej. Powód? Układ odpornościowy próbuje chronić dziecko, a męski płód jest bardziej wrażliwy.
  • Masz cukrzycę. Badania wykazały, że na cukrzycę ciążową zazwyczaj zapadają kobiety w ciąży z chłopcami. Naukowcy nie są pewni, dlaczego chłopcy prowadzą do większych zmian w metabolizmie u przyszłych mam.

Pamiętaj, że wszelkie przewidywania płci mają jakieś 50% szans na sprawdzenie się. Różnice w wynikach naukowych badań są tak niewielkie, że nadal najpewniejsze jest czekanie do chwili porodu, by upewnić się, jakiej płci jest dziecko.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie