Niepłodność laktacyjna - czy można traktować ją jak antykoncepcję?

Czy karmienie piersią i brak miesiączki to skuteczna antykoncepcja?
Niepłodność laktacyjna - czy można traktować ją jak antykoncepcję?
fot. istock.com
09.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Wiele kobiet uważa, że karmienie piersią uchroni je skutecznie przed zajściem w kolejną ciążę. Jest to jednak tylko i wyłącznie mit! Niepłodność laktacyjna pojawia się wraz z wypływem mleka z piersi. Jeśli kobieta po porodzie karmi piersią, prolaktyna odpowiedzialna za stymulację mleczną, blokuje cykle miesiączkowe. Oznacza to, że pęcherzyki Graffa nie mogą dojrzeć i uwolnić komórki jajowej. Ponieważ nie ma komórki jajowej, nie można zajść w ciążę. W ten sposób natura zabezpiecza kobiety przed szybkim zajściem w kolejną ciążę. Kobieta karmiąca piersią może nie mieć miesiączki i pozostawać niepłodna nawet do 14 tygodni po porodzie. Warto wiedzieć jednak, że brak miesiączki nie oznacza, że kobieta nie jest płodna. Aby wystąpił okres, najpierw musi wystąpić owulacja.

Karmienie piersią jako antykoncepcja

Zdecydowanie nie można karmienia piersią traktować jako 100% skutecznej metody antykoncepcyjnej. Kobieta w połogu stopniowo wraca do stanu płodności, a laktacja i jej przebieg regulowane przez hormony, mogą zaburzać regularność wszystkiego w organizmie. Zanim okres i owulacja się unormują minie jeszcze trochę czasu. 

Zjawisko niepłodności laktacyjnej można wykorzystać, jednak taka "metoda antykoncepcji" opiera się na wielu obostrzeniach. Aby utrzymać wysoki poziom prolaktyn, należy:

  • karmić dziecko wyłącznie piersią,
  • karmić dziecko piersią na żądanie, ale co najmniej sześć razy na dobę przez łączny czas 100 minut,
  • zachować niewielki odstęp pomiędzy karmieniami (maksymalnie 6 godzin) także w nocy,
  • nie podawać dziecku smoczka, by nie zaburzać jego naturalnej potrzeby ssania, która ma być zaspokajana podawaniem piersi.

fot. istock.com

Uwaga! Rygor karmienia piersią można zastosować wyłącznie w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka, zanim zaczniesz wprowadzać do jego diety stałe pokarmy, zastępujące porcje twojego mleka.

Przestrzeganie powyższych reguł nie gwarantuje 100% skuteczności metody. Naukowcy bowiem dowodzą, że predyspozycja do niepłodności laktacyjnej jest warunkowana genetycznie. Dodatkowo każde odstępstwo można traktować tak, jakby się nie zastosowało antykoncepcji. Chcąc więc uniknąć "niespodzianek" warto pomyśleć o innych metodach antykoncepcji.

Jak się zabezpieczać po ciąży?

Jeśli nie planujesz kolejnej ciąży, nie opieraj się tylko na niepłodności laktacyjnej jako skutecznej "metodzie antykoncepcji". Skonsultuj z lekarzem rodzaj antykoncepcji i koniecznie zaznacz, jeśli karmisz piersią. Przeciwwskazane jest bowiem w takiej sytuacji stosowanie np. klasycznej tabletki antykoncepcyjnej zawierającej estrogen i progesteron.

Obecnie na rynku istnieje wiele bezpiecznych, zarówno dla matki, jak i dziecka, środków antykoncepcyjnych np. prezerwatywy, tabletki, zastrzyki, wkładki domaciczne czy też bezpieczne środki chemiczne - wraz z lekarzem z pewnością wybierzecie metodę najlepszą dla ciebie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie