Jak zatrzymać laktację?

Podpowiadamy, jak możesz zakończyć karmienie piersią "bez ofiar".
Jak zatrzymać laktację?
fot. istock.com
12.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Kamienie piersią "zaczyna się w głowie" i powinno kończyć się w głowie. Więc gdy jesteś przekonana do swojej decyzji, że kończysz karmić piersią lub gdy maluch "się odstawiał" nie powinno być problemu z zahamowaniem laktacji w sposób naturalny. Gdy kobieta jest przekonana, że nie chce karmić, produkcja mleka zakończy się szybciej. Zatrzymanie laktacji jest możliwe, a proces ten może przebiegać spokojnie i bezboleśnie. Jeśli mama nie jest przekonana do swojej decyzji, nie oszuka instynktu, piersi będą pełne mleka

Zatrzymanie laktacji - jak sobie poradzić?

Najlepsze dla dziecka i karmiącej mamy jest naturalne hamowanie laktacji. Jeśli mama podjęła decyzję o zakończeniu karmienia piersią, może powoli wydłużać odstępy między poszczególnymi karmieniami piersią, a także powinna to robić krócej (tak by nie do końca opróżniać piersi). Oczywiście w zamian należy posiłki zastępować innym jedzeniem. W naturalny sposób laktacja wyhamowuje - im dziecko mniej ssie, tym mniej mleka jest wytwarzane. Problem z wyhamowaniem laktacji może powstać, gdy mama chce lub musi odstawić dziecko "z dnia na dzień".

Babcine metody: szałwia na zatrzymanie laktacji

Aby ograniczyć laktację możesz pic napary z mięty lub szałwii, około 3-4 saszetek dziennie. Możesz również dodawać świeżą szałwię do sałatek czy innych dań. Pamiętaj jednak, by nie ograniczać płynów to na pewno nie wpłynie na ograniczenie laktacji, a może tylko ci zaszkodzić. Warto również ograniczyć napoje, które mogą pobudzać laktację. 

Inną metodą znaną od pokoleń jest owijanie piersi bandażem, ale bez zgniatania ich. Nasze babcie owijały się na 24-36 godzin. Po tym czasie ściągano bandaż, by umyć się, sprawdzano brodawkę, czy nie robią się wokół niej guzki, po czym ponownie zakładano bandaż. Dziś wiele pań także stosuje tę metodę, choć wielu specjalistów uważa, że może to być nieskuteczne, a nawet niebezpieczne - może doprowadzić do zatkania kanalików mlecznych i zapalenia piersi. 


fot. istock.com

Odciąganie pokarmu, choć chwilowo przynosi ulgę, z drugiej strony pobudza laktację, więc nie jest najlepszą metodą. Rób to tylko jeśli zakończaniu laktacji towarzyszy zapalenie piersi. Możesz w takim przypadku zastosować okłady z białej kapusty. 

Tabletki na zatrzymanie laktacji

Szałwię możesz również przyjmować w formie tabletek. Tradycyjne metody, choć są skuteczne, potrzeba czasu byś zobaczyła efekty. Jeśli zależy ci na tym, by laktacja ustała szybciej powinnaś udać się do ginekologa, przepisze ci odpowiednie leki, są one jednak tylko na receptę.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.04.2024 21:13
Warto zadbać także o skuteczną antykoncepcję. Ja wybieram mechaniczne rozwiązanie, a konkretnie diafragmę dopochwową Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie