8 rzeczy, które każda świeżo upieczona mama musi wiedzieć

Tych porad możesz nie znaleźć w podręcznikach dla rodziców.
8 rzeczy, które każda świeżo upieczona mama musi wiedzieć
fot. istock.com
11.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Powstała niezliczona ilość poradników dla rodziców, artykułów i filmów jak się opiekować dzieckiem. Rodzice mogą wybierać i przebierać w metodach wychowawczych do woli. Jednak ktoś kiedyś powiedział mądrą rzecz, że dzieci nie czytają tych samych podręczników co rodzice, więc niekoniecznie mogą się stosować do metod tam zawartych. I choć podręczniki mogą być przydatne, nie ma w nich całej wiedzy, jaką potrzebujesz. 

8 rzeczy, które każda świeżo upieczona mama musi wiedzieć

Choć matki potrafią być okrutne dla siebie nawzajem, też potrafią często doradzić tak dobrze, jak nikt inny. Bo przecież, nikt tak dobrze cię nie zrozumie, jak inna matka. 

#1 Dzieci płaczą i to nie jest twoja wina. Ważne, by zdać sobie sprawę z tego, że niemowlęta płaczą, bo to ich sposób komunikacji. W ten sposób dziecko mówi ci, że jest głodne, zmęczone, ma mokra pieluchę albo chce się przytulić. Zamiast się obwiniać i panikować, że nie umiesz się zająć własnym dzieckiem, daj sobie czas na naukę komunikacji z własnym maluchem. Metodą prób i błędów uda się wam w końcu "dogadać". Potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość i czas.

#2 Nie ma znaczenia jak będziesz karmić dziecko. Twój maluch zapewne nie będzie tego pamiętał. Ale na pewno będzie pamiętał, że byłaś blisko, trzymałaś za rękę i patrzyłaś w oczy. Że zrobiłaś wszystko, by był najedzony i szczęśliwy.

#3 Nie ma znaczenia, gdzie twoje dziecko będzie spało. Tak długo, jak jest bezpieczne i wszystkim jest wygodnie, jest to najlepsza metoda. To czy dacie smoka, będzie bujać na rękach godzinami lub pozwolicie dziecku spać ze sobą, zależy tylko od was i od tego, co jest dla was akceptowalne i najlepsze.

fot. istock.com

#4 Będzie łatwiej. Choć się mówi, że małe dziecko to mały kłopot, a duże to duży... W końcu zapanujesz nad nową sytuacją. Zmiany potrzebują czasu, a wasze życie właśnie stanęło na głowie. Nowy domownik jest jak mały kosmita, z którym nie wiadomo jak się dogadać? Spokojnie, wbrew pozorom, z czasem będzie coraz łatwiej.

#5 Inni chcą tylko pomóc. Znajomi, mama, teściowa, partner, często zasypują świeżo upieczoną mamę radami jak najlepiej zająć się dzieckiem. Możesz mieć wrażenie, że każdy wie lepiej i uważa, że ty nie wiesz co robić, co gorsza czasem sama w to wierzysz. Tymczasem zazwyczaj ludzie chcą być tylko pomocni i obecni w waszym życiu z troski i miłości. Warto być otwartym i słuchać rad, bo nie wszystkie są takie złe, ale robić to, co serce ci podpowiada.

#6 Wszystko co robisz, robisz dobrze. Nie ma czegoś takiego jak jeden właściwy sposób na opiekę i wychowanie dziecka. Najwłaściwszą metodą jest miłość i jeśli wszystko co robisz, robisz z troski o swoje dziecko, robisz to dobrze. Odpuść i nie przejmuj się zbytnio.

#7 Nic nie przygotuje cię do takiego ogromu miłości. Żaden podręcznik, żadne złote rady nie pozwolą ci się przygotować na miłość, jaką poczujesz do swojego dziecka. Uczucie to nie da się porównać do niczego innego. Ale pamiętaj nie zawsze dzieje się to od razu, nie czuj się winna, jeśli tego jeszcze nie czujesz, to przyjdzie z czasem.

#8 Twoje dziecko kocha ciebie. Jesteś całym światem dla twojego malucha. Jesteś bezpiecznym schronieniem, ostoją i obrońcą. Możesz być niewyspana, możesz być nieumalowana, możesz mieć nieumytą głowę, czy powyciągane ciuchy, ale to maluchowi nie przeszkadza. Delektuj się tą chwilą, gdy w swojej niedoskonałości jesteś doskonałą mamą.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Agata (Ocena: 5) 13.04.2024 21:20
Na pewno warto zadbać o antykoncepcję mechaniczną, by zbyt wcześnie nie zajść w następną ciążę. Polecam błonę dopochwową Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie