Kiedy mężczyzna powinien zostać tatą?

Wiele osób uważa, że ojcem można zostać w każdym wieku.
Kiedy mężczyzna powinien zostać tatą?
fot. istock.com
09.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Mówi się wiele o przemijalności płodności pań, a także o tym, jaki wpływ na rozwój płodu ma wiek matki. W przypadku panów istnieje silne przekonanie, że ojcem można zostać w zasadzie w każdym wieku, a nawet niektórzy uważają, że im starszy partner tym będzie bardziej odpowiedzialny jako ojciec.

Kiedy mężczyzna powinien zostać tatą?

Jak pokazują badania, zaawansowany wiek mężczyzny może nie tylko utrudniać poczęcie potomka, ale także może wpływać na inteligencję malucha.

Czy wiesz, że jakość spermy pogarsza się z wiekiem? Proces "starzenia się" spermy jest znacznie wolniejszy niż przypadku "starzenia się" komórek jajowych. Oczywiście same plemniki się nie starzeją, jednak z wiekiem mężczyzny ich liczba i ruchliwość, a także jakość znacznie spada z wiekiem. Około 50 roku życia ruchliwość ich może być niższa aż o 37% niż przed 30tką.

Badania wykazuj, że para, w której jest młoda kobieta (mniej niż 25 lat) i starszy mężczyzna (powyżej 40 roku życia) może się starać o dziecko aż 5 razy dłużej niż para, w której obydwoje partnerzy maj mniej niż 25 lat.

Lekarze z Uniwersytetu Aarhus w Danii w swoich badaniach odkryli, że jeśli ojciec przekroczył pięćdziesiątkę, prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu jest dwukrotnie wyższe w porównaniu do sytuacji, gdy ojcem jest dwudziestopięciolatek.

Istnieje także szereg badań pokazujących, że istnieje zależność pomiędzy wiekiem ojca a częstotliwością występowania wad wrodzonych i nieprawidłowości chromosomalnych. Badania pokazują także, że im bardziej jest zaawansowany wiek mężczyzny w momencie poczęcia dziecka, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia autyzmu czy schizofrenii, a także zespołu Downa.

fot. istock.com

Wiek ojca a inteligencja

Jak się okazuje, wiek nie tylko wpływa na poczęcie i zdrowie dziecka, ale także na jego inteligencję. Liczne badania wykazał związek między wiekiem ojca a inteligencją potomka. Tak więc im starszy ojciec tym maluch ma mniejsze zdolności intelektualne. Wykazały to testy inteligencji u dzieci w wieku szkolnym. Natomiast w Danii przebadano prawie 170 000 Duńczyków, jedynie płci męskiej, którzy urodzili się w latach 1955-1993. Sprawdzano dane takie jak: różnica wieku pomiędzy ojcem i matką, wiek rodziców w momencie urodzenia się dziecka oraz zdolności poznawcze i intelektualne. Z badań jednoznacznie możemy się dowiedzieć, że wiek ojca ma znaczenia dla inteligencji dziecka. Synowie, których ojcowie mieli ponad 50 lat, wykazywali niższe zdolności intelektualne. Co ciekawe, najniższe wyniki uzyskali synowie młodych ojców, a zwłaszcza tych poniżej 25 roku życia.

Kiedy najlepiej zostać ojcem?

Można wysnuć wniosek, że najlepiej ojcem zostać między 30 a 39 rokiem życia, gdyż w testach inteligencji dzieci tych ojców wypadają najlepiej. Dojrzały mężczyzna w średnim wieku najprawdopodobniej będzie miał więcej cierpliwości i będzie bardziej dojrzały emocjonalnie, a także życiowo, a to prawdopodobnie przyłoży się na edukację dziecka. W tym wieku tata także będzie miał jeszcze fizyczną siłę, by zająć się płaczącym maluszkiem, czy pobiegać z dzieckiem za piłką. 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Gosia (Ocena: 5) 13.04.2024 21:27
Podczas stosunku dobrze jest wdrożyć żel PreFert pobudzający plemniki
odpowiedz
Polecane dla Ciebie