Rzeczy, których nie należy mówić samotnej mamie

Czasami proste pytanie może przywołać niemiłe wspomnienia.
Rzeczy, których nie należy mówić samotnej mamie
fot. istock.com
08.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Wychowanie dziecka to ciężka praca. Samotni rodzice mają jeszcze trudniej, bo najczęściej w codziennych obowiązkach zdani są tylko na siebie. Kiedy dziecko w nocy płacze nikt nie wstanie za nich go przytulić. Kiedy jest chore od razu wiadomo, że związane jest to z wymuszonym urlopem w pracy. Nie oznacza to jednak, że na każdym kroku samotna mama czy samotny tata muszą słyszeć, że mogą liczyć tylko na siebie.

Tego nie powinno się mówić samotnej mamie

By uniknąć przykrych sytuacji przedstawiamy komentarze, których należy unikać w rozmowach z samotną mamą.

#1 Czy trudno jest być samotną matką? Gdyby zapytać kobietę, która ma dziecko poniżej 5. roku życia, czy ciężko jest być mamą, zapewne zdziwi się, że w ogóle słyszy tak dziwne pytanie. Bycie opiekunem małego dziecka jest wyzwaniem dla każdej mamy, samotnej czy nie. Tak więc zadawanie takiego pytania jest zupełnie zbędne.

#2 Kto zajmuje się twoim dzieckiem? To pytanie często pada w stosunku do samotnej mamy. Wystarczy, że zrobi sobie wolny wieczór na spotkanie z przyjaciółmi i od razu wszyscy są zainteresowani miejscem pobytu jej dziecka. Nie da się tego traktować inaczej, niż jak osądzanie. Podobno nieważne jest co się mówi, ale jak się to mówi. W tej kwestii ta zasada sprawdza się w 100 procentach.

#3 Mój mąż wyjechał w delegację i jest mi ciężko samej. Samotna mama nie ma tej przyjemności przekonania się, jak ciężkie są dni z dzieckiem, gdy jej mąż jest na służbowym wyjeździe. Każdy jej dzień wygląda tak samo i codziennie jest zdana tylko na siebie. Oczywiście nie ma nic złego w narzekaniu na sytuację do mamy, siostry czy koleżanki, o ile nie wychowują one samotnie dzieci. Warto jednak pamiętać, do kogo mówi się takie rzeczy, bo każda samotna mama dałaby wszystko, by mieć tylko taki problem.

#4 Gdzie jest ojciec twojego dziecka? To pytanie jest bolesne. Kiedy słyszy je owdowiała, samotna matka, udziela szczerej odpowiedzi, której nikt się nie spodziewa. Ale czego tak naprawdę oczekuje osoba, która zadaje takie pytanie? Liczy na to, że to efekt rozwodu? Mąż jest wojskowym? Dziecko jest owocem jednorazowej przygody? Jaka odpowiedź by nie padła, zawsze w jakiś sposób będzie bolesna dla samotnej matki. Dlaczego więc ludzie uważają, że w porządku jest zadawać takie pytania?


fot. istock.com

#5 Nie czujesz się winna, gdy zostawiasz dziecko z opiekunką? Dlaczego takie pytanie w ogóle pada w kierunku samotnej matki? Oczywiście, że czuje się winna! Tak samo jak winna czuje się zamężna mama, która nie może pozwolić sobie na długi urlop lub odpoczynek od pracy. Każda kochająca matka chciałaby spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu, ale często jest to po prostu niemożliwe i musi sobie radzić w inny sposób.

#6 Przychodzisz sama? Postronnym osobom takie pytanie może nie wydawać się nieprzyjemne, ale dla samotnej mamy jest bardzo niemiłe. Co chce usłyszeć pytający? Czy samotna mama zabierze swoje dziecko? A może zostawi je z opiekunką? Od razu widać to przerażenie w oczach, gdyż istnieje ryzyko, że popołudnie spędzi z zasmarkanym i rozkrzyczanym 2-latkiem. Dla każdej mamy chwila spędzona z dzieckiem jest bezcenna, więc jeśli nie musi pracować to oczywiste, że zabierze ze sobą swojego malucha.

To tylko niektóre z rzeczy, których lepiej nie mówić samotnej mamie. Za każdym razem warto się zastanowić, czy to co chcemy powiedzieć nie zrani uczuć innej osoby.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.04.2024 21:34
Dbamy o siebie, chodzimy na siłownię, ale ja przesadziłam... Po porodzie za szybko chciałam wrócić do formy i wysiłkowe nietrzymanie moczu dokuczało mi niesamowicie, nie odczekałam, było coraz gorzej. Pessar EFEMIA wielokrotnego użytku jest wyrobem medycznym i zapobiega niekontrolowanemu nietrzymaniu moczu, ja jestem zadowolona.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie