Jakimi rodzicami są millenialsi?

To rozpieszczone pokolenie dorosło, a wielu się obawiało, jakimi rodzicami będą. Czy słusznie?
Jakimi rodzicami są millenialsi?
fot. istock.com
28.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Millenialsi to pokolenie ludzi urodzonych w okresie wyżu demograficznego z lat 80. i 90. XX wieku (w Polsce od 1984). Nazywane jest również "pokoleniem Milenium", "pokoleniem Y", "następną generacją", "pokoleniem cyfrowym" oraz "pokoleniem klapek i iPodów". "Oswoili" nowinki technologiczne i aktywnie korzystają z technologii cyfrowych. Uznawani są za generację zuchwałą, egoistyczną, ale otwartą na nowe wyzwania.

Jakimi rodzicami są millenialsi?

Cechuje ich duża pewność siebie, dzięki dostępowi do internetu mają znajomości na całym świecie, a w każdej dziedzinie życia korzystają z technologii i mediów cyfrowych. Są dobrze wykształceni i otwarci na naukę rozwój. Nie pamiętają czasów zimnej wojny, a także komunizmu, wychowali się realiach wolnego runku. Nie jest dla nich istotna stabilna praca na dłuższy czas, często uważani są za nielojalnych pracowników. Sporą uwagę przywiązują do życia prywatnego, oczekując dużej swobody i elastycznego czasu pracy. Mają duży apetyt na życie i nie chcą się ograniczać.

Choć w Polsce, mało jest badań przyglądających się wyłącznie pokoleniu Y, wiadomo, że millenialsi to potężna grupa - prawie 11 mln Polaków. 6 mln z nich to millenialsi starsi - między 26. a 35. rokiem życia. Z grupą millenialsów młodszych (16-25 lat) łączy ich przywiązanie do smartfonów oraz przyzwyczajenia typowe dla społeczeństwa kapitalistycznego: wyprawy do restauracji, na koncerty, uprawianie hobby i dużo bardziej partnerskie podejście do modelu rodziny.

Co jest dość charakterystyczne dla millenialsów często dłużej mieszkają z rodzicami i opóźniają wejście w dorosłość. A jakimi rodzicami są Millenialsi? Dla młodych ludzi z pokolenia Y decyzja o dziecku to najważniejsza decyzja w życiu, dlatego większość nie pozwala sobie na przypadek. Nie jest to tylko kwestia "mieć czy nie mieć" dziecka. To szereg decyzji: poród naturalny czy cesarka, ze znieczuleniem, a może bez, karmienie piersią czy butelką, maluch śpi z rodzicami, czy sam, które z rodziców bierz urlop itp. do tego dochodzi szereg decyzji wychowawczych. Rodzicielstwo w XXI wieku nie jest już tak proste.

#1 Rodzice millenialsi są ambitni: Rodzic millenials to nie tylko rodzic, potrafi także realizować swoje plany i marzenia. Nie ogranicza się tylko do pracy i obowiązków domowych, jest w stanie znaleźć czas na własne hobby, czy działalność społeczną. Millenialsi wykonują ciężką pracę, by znaleźć balans miedzy praca, a życiem prywatnym, a także, by wychować swoje dziecko, tak by nie być beznadziejnym rodzicem, jak wszyscy inni myślą, że pokoleniu Y.

#2 Millenialsi rozumieją nowe technologie i ich rolę w wychowaniu: Millenialsi sami dojrzewali, gdy rozwijał się internet i media społecznościowe. Jako rodzice są bardziej świadomi pułapek, a także ciągle zmieniającej się technologii. Podobnie jak swoi rodzice stają przed dylematem, ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem, jednak millenialsi muszą także podjąć decyzję jak ten czas przed ekranem będzie wyglądał. Millenialsi świadomi zagrożeń, boją się wprowadzać nowe technologie w życie dziecka, zdają sobie sprawę, że sprzęt powinien być odpowiednio przygotowany do użytku przez dziecko. Ponieważ technologia towarzyszy nam na każdym kroku, przed dylematami stają znacznie częściej niż poprzednie pokolenia rodziców.

fot. istock.com

#3 Millenialsom bardziej zależy: Pokolenie Y troszczy się o swoją rodzinę, podejmuje wybory najlepsze dla swojej rodziny, zwraca uwagę na jakość i skład kupowanych produktów. Rośnie konsumpcjonizm, ale i rośnie świadomość tego, co jest dobre dla nas i dla środowiska. Krytycy pokolenia Y zawsze podkreślali, że ta generacja wychowywała się w dobrobycie i jest przywykła do konsumpcyjnego trybu życia. Na pierwszy rzut oka to prawda, millenialsi lubią swoje rytuały np. lunch na mieście, czy nowy model telefony, gdy tylko pojawi się na rynku. Okazuje się jednak, że pojawiło się wręcz rodzicielstwo świadomie antykonsumpcyjne, które odrzuca produkty wielkich korporacji na rzecz minimalizmu i ekologii. Ludzie są bardziej zdolni do dzielenia się swoją wiedza i wolontariatów dla sprawy, w która wierzą.

#4 Millenialsi są idealnymi multizadanowcami: Aby przetrwać rodzic millenials musi być w stanie poradzić sobie z wieloma zadaniami. Można wręcz zauważyć analogie między "treningiem" jak millenialsi odbywali za młodu przy płynnym przełączaniu się między telefonem, komputerem itp. przygotowali się nieświadomie do rodzicielstwa. Czekając na dziecko pod szkołą, nie stoją bezczynnie, mogą w tym czasie sprawdzić maila, przejrzeć Instagram, przeczytać wiadomości ze świata, czy wygoolować, dlaczego dziecko nie chce nic jeść.

#5 Millenialsi nie pracują dla kogoś: Pokolenie Y podejmuje ważne decyzje życiowe inaczej niż poprzednie pokolenia. Najstarsi millenialsi skończyli studia w okresie, gdy pracy na rynku nie było zbyt dużo. Wielu z nich zadłużonych po ukończeniu studiów nie mogła znaleźć pracy i brutalnie się dowiedziała, co oznacza wartość pieniądza. Częściej niż poprzednie pokolenia decydują się na własną działalność i nie boją się ryzykować. Millenialsi wiedzą, że praca to nie wszystko i są w stanie mniej pracować na rzecz czasu spędzonego z rodziną.

#6 Milenialsi są rodzicami nie tylko świadomymi, ale też postępowymi: W większości młodych rodzin stawia na partnerstwo, nawet jeśli kobieta decyduje się na pełen wymiar urlopu i rezygnuje z pracy po upływie roku. Millenialsi w miarę równo dzielą się obowiązkami domowymi. Krytyczne cechy, które przypisuje się millenialsom sprawiają, że wiele osób może mieć wątpliwości czy millenialsi to dobrzy rodzice. Ale nie ma wątpliwości, że pokolenie Y to ekstra rodzice.

To chyba pierwsze pokolenie, które od doświadczenia rodziców i dziadków woli intuicję. Nigdy jeszcze nie było tak wielu teorii rodzicielstwa - serwują je książki, eksperci na YouTubie, blogerzy o książkach nie wspominając. Jak pokazują badania, pokolenie Y to świadomi konsumenci. Do opieki nad dzieckiem podchodzą tak samo poważnie, jak do zakupu mieszkania. Na pytanie, jakimi chcą być rodzicami, większość odpowiada: najlepszymi. 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Zofia (Ocena: 5) 28.03.2024 21:32
Ja mam nieregularne cykle i ciężko było ogarnąć kiedy są dni płodne. Na szczęście koleżanka poleciła mi tester owulacyjny na ślinę Afrodyta, dzięki któremu udało mi się skutecznie wyznaczać płodność
odpowiedz
Polecane dla Ciebie