7 powodów, dla których warto spać podczas drzemki dziecka

Jeśli uda ci się położyć w ciągu dnia dziecko do łóżeczka, nie zastanawiaj się dwa razy i sama wskocz pod koc.
7 powodów, dla których warto spać podczas drzemki dziecka
fot. istock.com
26.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Wszystkie mamy wiedzą jak bardzo dziecko potrafi zmęczyć w ciągu dnia. Jeśli jeszcze dojdzie do tego nieprzespana noc z powodu kolki czy wychodzących ząbków, jest więcej niż pewne, że organizm w końcu powie DOŚĆ! Tak więc kiedy uda ci się położyć dziecko do łóżeczka, nie zastanawiaj się dwa razy i sama wskocz pod koc, bez względu na to, ile czasu dostaniesz od dziecka na drzemkę. Dalej nie jesteś przekonana? Dalej 7 powodów świadczących o tym, że jest to rada, którą warto wcielić w życie.

7 powodów, dla których spać podczas drzemki dziecka

#1 Musisz doładować baterie: bez względu na to, czy dopiero urodziłaś czy próbujesz poradzić sobie z niemowlakiem, potrzebujesz snu. Oczywiście kobiety, a przede wszystkim mamy,  są w stanie działać na najwyższych obrotach przez bardzo długo, ale to nie znaczy, że masz tak robić! Wykorzystaj czas i połóż się, a twoje ciało podziękuje ci za odpoczynek.

#2 Dzieci są nieprzewidywalne: "Została jeszcze godzina drzemki Jasia. Na pewno zdążę posprzątać w kuchni”. Trzy razy NIE! To nie czas i miejsce by każdego informować o szczegółowym planie twojego dnia. Po prostu wyłącz telefon i idź spać.

#3 Drzemka malucha to nie jedyny moment by nadrobić prace domowe, ale za to jest to twoja jedyna szansa na sen – naczynia nieumyte, a twoje włosy wołają o szampon. Ubrania są porozrzucane po całym mieszkaniu, wypadałoby zrobić obiad, a za chwilę zacznie się twój ulubiony program. Zawsze znajdzie się powód by odłożyć drzemkę w czasie. Dlatego zrób co możesz, kiedy dziecko nie śpi – zawsze może przyglądać się jak składasz ubrania z leżaczka, robić z tobą obiad podgryzając jabłuszko w krzesełku do karmienia. Ale najważniejsze jest, byś to ty była przytomna i czujna, gdy twoje dziecko nie będzie spało, dlatego wykorzystaj te dwie godziny w ciągu dnia i zrób sobie drzemkę.

fot. istock.com

#4 Krótkie drzemki się sumują: oczywiście niemożliwe jest, byś nagle dostała w prezencie 8 godzin snu na całkowitą regenerację organizmu. Ale niektórzy eksperci twierdzą, że tak naprawdę nie potrzebujemy jednej, długiej drzemki by czuć się wypoczętym. Kilka 15-30 minutowych pozwoli nam dotrwać do upragnionego wieczoru.

#5 Twój humor jest zależny od drzemki: jeśli mieszasz blisko przyjaciół i rodziny pewnie nie raz miałaś sytuację, gdy ktoś z nich wpadał z niezapowiedzianą wizytą, „bo właśnie był w okolicy”. Nic bardziej nie sprawi, że zrobisz się zrzędliwa, jak wizyta niezapowiedzianych gości. No i oczywiście brak snu.

#6 Rodzicielstwo to gra drużynowa: idealnie, jeśli oboje z partnerem możecie opiekować się dzieckiem i robić sobie drzemki na zmianę. Ale są sytuacje, w których oboje nie będziecie chcieli spać, a które wykluczają obecność najmłodszego członka rodziny… Nie ma nic złego w nieumytych naczyniach i wykorzystywaniu tego czasu na sen.

#7 Dzieci mają dobre i złe dni: zapamiętaj: śpij kiedy tylko możesz. Nigdy nie wiesz czy nadchodząca noc będzie tą, podczas której nie zaznasz nawet odrobiny snu. Jeżeli tak się zdarzy, będziesz wdzięczna, że zdrzemnęłaś się w ciągu dnia!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Oliwia (Ocena: 5) 27.02.2024 15:45
Polecam portal dla kobiet o antykoncepcji, płodności i sposobach planowania dziecka - zapraszam na stronkę naturalna plodnosc pl
odpowiedz
Polecane dla Ciebie