9 wartościowych lekcji od matek, które mają już dorosłe dzieci

Czego możesz się nauczyć od matki, która ma już dorosłe dzieci?
9 wartościowych lekcji od matek, które mają już dorosłe dzieci
fot. istock.com
19.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Bycie mamą to twoja nowa rola, na nowo porządkujesz życie i rzeczywistość. Popełniasz błędy jak każdy. O to 9 rad od kobiet, które mają już dorosłe dzieci. Przeszły przez to wszystko, co ty i nie chcą, byś popełniła te same błędy.

9 bezcennych rad dotyczących macierzyństwa

#1 Czasem odpuść: Zamiast z obsesją dbać by wszystko było na czas uprane, ugotowane i posprzątane, ciesz się spokojem i ulotnymi chwilami. Nie musisz być perfekcyjną panią domu. Dzieci tak szybko dorastają, szkoda przegapić wyjątkowe chwile stojąc w garach. Znajdź czas na wspólne zabawy i tworzenie pięknych wspomnień.

#2 Nie porównuj: Każda matka ma swoje unikalne dary i talenty. Nie ma potrzeby, aby czuć się "gorszą", gdy zauważysz, że twoja przyjaciółka lepiej gotuje, a inna potrafi idealnie godzić pracę i domowe obowiązki. Każda mama ma swoje szczególne uzdolnienia i każda może osiągnąć wiele.

#3 Przestań być idealnym matką: Nie musisz by "perfekt mamusią". Każdy rodzic ma instynkt, wystarczy mu zaufać, by stworzyć bezpieczny, czuły, pełen miłości dom.

#4 Daj przestrzeń swoim dzieciom: Twoja sumienność, stanowczość i lęk nie są właściwym kierunkiem. Dzieci potrzebują także swojej przestrzeni do prawidłowego i samodzielnego rozwoju. Możesz próbować złagodzić upadek, ale dziecko nie raz będzie upadać. Pozwól dziecku uczyć się na własnych błędach.

#5 Niech dzieci wiedzą, że je kochasz: Starając się równoważyć życie zawodowe i obowiązki domowe, nie zapomnij o tym, by mieć czas dla dzieci. Znajdź chwilę, by się zatrzymać, odetchnąć, uspokoić się i po postu pobyć - zrobić coś razem, pogadać. Wyjątkowe chwile to te najprostsze, ale spędzone razem.

fot. istock.com

#6 Nie miej poczucia winy, że pracujesz: Bez względu na to czy to twój wybór, czy konieczność, nigdy nie czuj się winna, że poszłaś do pracy. Pamiętaj, w ten sposób pokazujesz dziecku, że masz pasję lub chcesz i umiesz zadbać o dom.

#7 Bądź miła dla siebie: Może nie straciłaś wagi po ciąży. Może zapomniałaś zatankować. Może spóźnisz się nieraz do pracy po szalonym poranku z dziećmi. Miej dystans do siebie i się siebie “nie czepiaj”. Jeśli sama nie będziesz miła dla siebie, ciężko będzie oczekiwać, by dzieci były.

#8 Bądź aktywna w wychowaniu swoich dzieci: Nawet gdy dzieci pójdą do przedszkola, czy do szkoły, nie zapominaj, że nadal jesteś odpowiedzialna za rozwój i edukację dziecka. Łatwo w pędzie dnia codziennego "zrzucić" całą odpowiedzialność z siebie. Bądź częścią "szkolnego" życia twojego dziecka, angażuj się w szkolne zadania czy wydarzenia, to ma duże znacznie dla twoich dzieci.

#9 Pamiętaj, aby dbać o siebie: Zbyt często, mamusie zostawiają swoje potrzeby na szarym końcu. Pamiętaj, aby dbać o siebie, kiedy tylko możesz. Idź na kawę z przyjaciółką lub weź długą kąpiel przy filiżance herbaty. Jeśli nie będziesz dbać o siebie, nie będziesz w stanie zadbać o swoją rodzinę.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.02.2024 18:11
Z płodnością nie zawsze jest kolorowo. Starając się o dziecko warto wprowadzić stosowanie żelu wspomagającego poczęcie PreFert
odpowiedz
Polecane dla Ciebie