Bycie mamą to w dużej mierze gra w bycie pewną siebie. Jednak im będziesz bardziej pewna siebie, tym będziesz się mniej stresować, dziecko będzie spokojniejsze, a ty coraz lepsza w opiece nad nim.
Jednak pamiętaj, że w braku pewności nie ma także nic złego. Oznacza to, że podchodzisz do roli mamy bardzo odpowiedzialnie. Uświadamiając sobie, jak ogromny wpływ masz na kształtowanie osobowości dziecka, możesz stać się wspaniałą mamą. Pamiętaj, twój maluch już uważa, że jesteś najwspanialszą mamą na świecie. Ty musisz w to tylko uwierzyć!
#2 Nie skupiaj się na złych radach: W otoczeniu masz na pewno wiele życzliwych osób, które z pewnością chcą dobrze, ale czy są specjalistami w tym, co mówią? Jak bardzo byś nie miała kochanych rodziców czy teściów, oni wychowywali was kilkadziesiąt lat temu! I nie wszystkie metody z tego czasu są dobre, wiele z nich zostało podważonych przez badania naukowe. Nie ustępuj, gdy porada do ciebie nie przemawia. Ty jesteś mamą i masz niezawodną intuicję, gdy masz wątpliwości, zawsze też możesz upewnić się u pediatry.
fot. istock.com
#3 Przezwycięż syndrom "złej mamy": Wszystkie mamy, w pewnym momencie, czują się niewystarczająco dobre lub o coś się obwiniają np. gdy nie uchroniły dziecka przed upadkiem. Kiedy zaczynasz czuć się winna:
#4 Pozbądź się publiczności: Jeśli ci ciężko uspokoić malucha, poszukaj miejsca gdzie będziecie to mogli "przerobić" w samotności. Z jednej strony pomoże to odizolować dziecko od sytuacji, która go nakręciła, a z drugiej strony ochroni cię przed niechcianymi poradami czy komentarzami. Jeśli masz upartych krewnych, którzy nie odpuszczają, zamknij się w łazience z dzieckiem.
#5 Bądź zdecydowana: Zacznij od małych spraw i pracują nad sobą. Podejmuj decyzję, od razu wprowadzaj je w życie i obserwuj jak się z tym czujesz - słuchaj siebie! Nieustannie pamiętaj, że to ty jesteś ekspertem.
#6 Rób notatki: Wiesz wszystko o swoim dziecku, ale kiedy trafiasz do gabinetu lekarskiego, masz pustkę w głowie? Badania wykazały, że osoby będące w stresujących sytuacjach często mają problem z pamięcią krótkotrwałą. Na każda wizytę do lekarza zabierz notatki i zapisane pytania, a także notuj zalecenia lekarza.
#7 Nie ukrywaj emocji: To zrozumiałe, że płaczące kilka godzin dziecko może wytrącić cię równowagi. Jednak to, że dziecko zobaczy twoje emocje, ma swoje zalety, pod warunkiem, że nie dzieje się to zbyt często. Obserwując ciebie, dziecko uczy się jak radzić sobie ze skrajnymi emocjami. Jeśli czujesz się smutna, przestraszona, zła lub z frustrowana, mów o tych emocjach dziecku np. "Przestraszyłam się, ale dobrze, że jesteś bezpieczna".
#8 Uważaj na współzawodnictwo: Nawet twoja teściowa nie jest w sanie podburzyć twojej pewności siebie tak bardzo, jak może to zrobić koleżanka, której dziecko robi wszystko szybciej niż twoje. Bardzo często tacy znajomi dodatkowo mają zwyczaj dawania cennych rad jak pomóc twojemu dziecku lub wskazują, co robisz nie tak. Najlepiej się nie przejmować i odpowiadać "Jesteśmy zadowoleni z rozwoju naszego dziecka." Przecież każdy maluch rozwija się w swoim tempie.
#9 Znajdź czas tylko dla siebie: Człowiek potrzebuje balansu w życiu, w przypadku rodzica jest to niezmiernie trudne. Jednak pamiętaj, jeśli nie masz czasu na regenerację, nie będziesz dobrym rodzicem. Będziesz mieć problemy z cierpliwością, będziesz sfrustrowana i kłótliwa. Czasem wystarczy 15 minut z dala od dzieci - kąpiel, kojąca muzyka, ćwiczenia. Pokazując dziecku, że dbasz o siebie, dajesz dobry przykład.
#10 Bądźcie szczęśliwą rodziną: W miarę możliwości, spędzajcie jak najwięcej czasu w pozytywnej i miłej atmosferze. A każdy krok milowy twojego malucha niech będzie także twoim sukcesem - Dobra robota, mamo!
Przeczytaj również: