Przystojny mężczyzna, gorsze nasienie?

Przyczyn, z powodu których kobiety odrzucają „super ciacha” jest sporo. Czy jakość ich nasienia też przemawia za tym, aby nie zawracać sobie nimi głowy?
Przystojny mężczyzna, gorsze nasienie?
fot. istock.com
11.12.2023
Katarzyna Lemanowicz

Przystojny mężczyzna z czarującym uśmiechem, wysportowany, zadbany, zdaniem wielu kobiet nie nadaje się na męża i ojca dzieci, kobiety od razu go skreślają. Sugerują się stereotypami? A może boją się, że nie dochowa im wierności, albo będą musiały ciągle rywalizować z inną kobietą o jego względy? Lista uprzedzeń jest długa i można do niej dopisać jeszcze coś: przystojni mężczyźni produkują nasienie gorszej jakości. Jest ciekawe badania naukowe na ten temat, to już nie wymysł płci pięknej, ale naukowców.

Kto się nadaje na partnera do stałego związku?

Naukowcy z Australii, Hiszpanii i Kolumbii, pod przewodnictwem  dr. Jukki Kekalainena z Uniwersytetu Australijskiego w Crawley, przeprowadzili pewien test. Wzięło w nim udział 50 studentów rasy kaukaskiej, wybranych spośród innych mężczyzn uczących się na Uniwersytecie w Walencji. Wybranym kandydatom zrobiono zdjęcia. W dalszej części eksperymentu grupa heteroseksualnych kobiet i mężczyzn oceniła studentów pod względem atrakcyjności fizycznej. Dodatkowym zadaniem dla pań była ocena, czy mężczyzna ze zdjęcia nadaje się do stałego związku. W kolejnym etapie zbadano jakość nasienia u studentów.

fot. istock.com

Co to znaczy, że mężczyzna jest „przystojny”?

Naukowcy dokładnie przyjrzeli się zdjęciom mężczyzn, którzy zostali określeni jako „przystojni” i dokonali antropometrycznej analizy twarzy studentów. Zwracano uwagę na  wielkość oczu, szerokość kości policzkowych, nosa i szczęki. Wyniki analizy twarzy porównali z jakością nasienia (tu oceniana była ruchliwość, budowa i ilość plemników). Naukowcy chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, czy na podstawie tylko budowy męskiej twarzy można ocenić płodność danego mężczyzny. To okazało się możliwe!

Dlaczego mężczyźni są „przystojni”?

Za męskie rysy twarzy, które zadecydowały o tym, że mężczyzna ze zdjęcia został uznany przez innych ludzi jako „przystojny”, odpowiada wysoki poziom testosteronu w organizmie. Ta nowa teoria odkryta przez naukowców jest sprzeczna z poprzednią, funkcjonującą w środowisku biologów ewolucyjnych. Według tej poprzedniej teorii kobiety wybierają przystojnych mężczyzn na ojców i mężów swoich dzieci, bo to im zapewni, zdrowsze, silniejsze i inteligentniejsze dzieci. Według pań, to czy mężczyzna jest przystojny, czy nie, nie miało wpływu na to, czy może stworzyć stały związek czy nie. Inaczej oceniali panowie, oni uznali, że atrakcyjność fizyczna ma ogromny wpływ na to, czy kobieta zdecyduje się na stały związek z mężczyzną. Jakie są wnioski z badania? Dla kobiet większe znaczenie ma to, jakim człowiekiem jest kandydat na męża, a nie to, czy jest atrakcyjny fizycznie. Zgadzacie się z tym?

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie