Czy warto zmieniać tradycje na świątecznych stołach?

Aż 63% Polaków przyznaje, że kupuje więcej jedzenia, niż jest to potrzebne na trzy dni świąt.
Czy warto zmieniać tradycje na świątecznych stołach?
fot. istock.com
08.12.2023
Katarzyna Lemanowicz
To się jednak może zmienić. Najnowsze badania pokazują zmianę w podejściu do tradycji i planowania świątecznego budżetu. Mniej niż 12 potraw na stole, możliwa rezygnacja z galarety wieprzowej i karpia, a także ograniczanie zakupów spożywczych. Too Good To Go rzuca światło na ewolucję podejścia Polaków do świątecznych tradycji i ekonomicznej rzeczywistości.

Czy warto zmieniać tradycje na świątecznych stołach?

Zmarnowane jedzenie odpowiada za 10% emisji dwutlenku węgla każdego roku. Aby zrozumieć i pomóc rozwiązać ten problem w skali globalnej, Too Good To Go, firma wpływu społecznego działająca na rzecz niemarnowania jedzenia, przeprowadziła cykl badań w 17 krajach, w których dostępna jest aplikacja. Badania dotyczyły marnowania żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia, bo to właśnie w tym czasie wrzucamy więcej jedzenia niż w pozostałych miesiącach. Przyjmuje się, że w Polsce to nawet… 2-3 razy więcej niż w innym czasie.

Oszczędności przed tradycją

Choć ceny żywności nie rosną już tak szybko, według prognozy Komisji Europejskiej skumulowana inflacja w Polsce na początku przyszłego roku wyniesie ok. 45%, co oznacza, że złotówka w ciągu 4 lat straci prawie połowę wartości. W porównaniu z poprzednimi, i tak skromnymi świętami, na jedzenie chcemy przeznaczyć jeszcze mniej. Ile? Najczęściej planujemy wydać maksymalnie 300-500 złotych - potwierdza to jeden na trzech badanych. Jednocześnie ograniczymy zakupy spożywcze (34%) i będziemy sięgać po przecenione produkty (26%). Tylko 2% Polaków planuje kupić więcej jedzenia niż przed rokiem.
Okazuje się, że ze względu na nowe podejście tradycyjne potrawy mogą “dostać kosza”. Połowa z nas nie przygotuje 12 potraw. Najchętniej zrezygnujemy z galarety wieprzowej (26%), karpia (22%), ryby po grecku (22%), kompotu z suszu (22%) oraz z pasztetu (22%).

Co i dlaczego wyrzucają Polacy?

Wyrzucamy jedzenie ponieważ przygotowujemy go za dużo. Ze wszystkich świątecznych potraw najczęściej marnujemy sałatkę jarzynową[footnoteRef:2]. Aż 68% Polaków przyznało, że nigdy nie przerabiało jej na nowe danie. Co jeszcze wyrzucamy? W kategorii produktów na pierwszym miejscu znajdują się dodatki do dań głównych np. ziemniaki i makaron (54%). Lekką ręką pozbywamy się także warzyw (40%) i pieczywa (33%). Najrzadziej w koszu lądują mięso (17%) i słodycze (13%). Co ciekawe, to słodycze zostają po świętach najczęściej w Portugalii, Hiszpanii czy Włoszech. ​

Co zrobić, aby święta były niezmarnowane?

Znając przyczyny marnowania jedzenia w czasie świąt, możemy sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które nie tylko pozwolą zaoszczędzić, ale także pomogą zmniejszyć skalę tego problemu. Przyda się zasada 4P: planuj, przechowuj, przetwarzaj, podziel się.
"W Too Good To Go wierzymy, że nawet małe działania mają olbrzymi wpływ na zmniejszenie skali marnowanego jedzenia. Widzą to również użytkownicy, którzy pobrali naszą aplikację i codziennie ratują dobre jedzenie przed zmarnowaniem. Dlatego nieustannie edukujemy, a jednocześnie zachęcamy do odpowiedniego planowania i kreatywnego wykorzystywania resztek, nie tylko w czasie świąt" - mówi Anna Kurnatowska, Country Director Too Good To Go.
  • Przygotuj listę zakupów: kupuj tylko to, co niezbędne;
  • Efektywnie wykorzystuj zapasy: sprawdź składniki, które masz w domu;
  • Odpowiednie przechowywanie: wydłuż w ten sposób czas przydatności do spożycia;
  • Prawidłowo interpretuj daty przydatności do spożycia: wiele produktów spożywczych jest "Często Dobre Dłużej". Wykorzystaj swoje zmysły - popatrz, powąchaj i posmakuj, zanim wyrzucisz;
  • Kreatywnie wykorzystuj resztki: przygotowuj z nich nowe potrawy;
  • Kontroluj wielkość porcji: gotuj w ilościach dostosowanych do liczby gości;
  • Priorytet świeżych produktów: sięgaj w pierwszej kolejności po owoce i warzywa;
  • Zamrażanie: wiele potraw można zamrozić i cieszyć się nimi nawet 3 miesiące później;
  • Podziel się: z przyjaciółmi, rodziną, sąsiadami lub zanieś odpowiednio opisane jedzenie do jadłodzielni.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie