Gotowość na dziecko - kiedy przychodzi ten odpowiedni moment?

Rozprawmy się z mitycznymi sygnałami, które mówią o tym, że kobieta jest gotowa na dziecko.
Gotowość na dziecko - kiedy przychodzi ten odpowiedni moment?
01.12.2023
Katarzyna Lemanowicz

Udany, szczęśliwy związek przyszłej mamy i taty jest bardzo ważny.  Małe dziecko jest bardzo wymagające, rodzice muszą ze sobą współpracować na każdym froncie. Oczywiście nie każdy ma tyle szczęścia i choć wydawało się, że małżeństwo jest udane, narodziny dziecka zmieniają wiele, dopiero wtedy możemy się przekonać, jaka naprawdę jest ta druga osoba. Czasem ktoś po prostu nie dorósł do swojej roli, czasem okazuje się, że związek rodziców po porodzie zmienia się na gorsze. Dopiero narodzenie dziecka to sprawdzian dla związku, żadne wcześniejsze przesłanki nie są w stanie dać 100% pewności, że nasz mąż będzie świetnym ojcem, a my wspaniałymi matkami. Zamiast miłości, szacunku i zrozumienia, górę biorą zmęczenie i negatywne emocje. Trudne chwile się zdarzają, ale większość par potrafi je przezwyciężyć. I tego się trzymajmy.

Sygnały świadczące o gotowości na dziecko

Wcale nie chodzi o to, żebyś miała z kim zostawić dziecko, kiedy zechcesz wyjść. Nasze własne relacje z rodzicami, rodzeństwem, wpływają na to, jak będziemy wychowywać swoje dziecko. Warto o tym pamiętać i spróbować wyjaśnić nieporozumienia, o ile się da. Sytuacje w rodzinie bywają trudne, nie zawsze udaje się osiągnąć kompromis.

Jeden z sygnałów gotowości na dziecko brzmi: "Przyszła mama powinna być w dobrej formie fizycznej". Może najlepiej w ogóle powinna być sportsmenką? Przecież małe dziecko wymaga tyle wysiłku. Mówiąc żartem, jeśli nie potrafisz wbiec na drugie piętro bez zadyszki, nie powinnaś myśleć o ciąży. Co innego dbanie o zdrowie, leczenie infekcji, regularne wizyty u ginekologa, to jak najbardziej tak.

Zadowolenie z życia - czy to wystarczający argument by pomyśleć o dziecku?

Jeśli spełniłaś już swoje marzenia, to czas pomyśleć o dziecku… Kolejny absurd. Myśląc w ten sposób, zdecydujesz się na dziecko dopiero około 40-stki, kiedy będziesz miała w końcu pracę marzeń, kilka zrealizowanych wycieczek zagranicznych, wyjazdów na koncerty i napisaną książkę. Bo przecież Twoje życie po porodzie sprowadza się tylko do zmiany pieluch i przecierania marchewki. Będziesz tylko wrakiem kobiety bez ambicji i planów na swoje życie. Niestety, coraz częściej pokutuje takie myślenie.

fot. istock.com

Zabezpieczenie finansowe

Czyli najlepiej zdecydować się na poczęcie dziecka, kiedy spłacisz kredyt hipoteczny i kredyt na samochód? Zaraz zaraz, ile wtedy będziesz miała lat? 60? Finansami nie warto się tak mocno kierować, jakieś oszczędności są ważne, to prawda, dają poczucie bezpieczeństwa, podobnie jak stała praca, ale nie są najważniejsze, bo kiedy w końcu będzie ten idealny moment na ciążę? Tym, co wydawałoby się, że mają trochę grosza, zawsze będzie brakowało, będą chcieli więcej. Nie ma jakiegoś progu finansowego, od którego możesz być szczęśliwym rodzicem.

Gotowość psychiczna a macierzyństwo

Chyba bardziej chodzi o zdrowie psychiczne i sugerowanie, że przyszła mama powinna przejść jakieś badania, czy umie panować na emocjami i wiedzieć w razie czego, gdzie ma szukać pomocy. Zdrowie psychiczne jest ważne, ale czy kobieta, która przeszła depresję czy załamanie nerwowe nie ma prawa do bycia mamą? Dziecko bardzo zmienia i mamę, i tatę. Jeśli mama była spokojna, będzie bardzo zaskoczona, że dziecko wywołuje u niej jakieś negatywne emocje. Jeśli przed ciążą była nerwowa, po urodzeniu dziecka może być bardziej opanowana. Podobnie kobieta, która była zimna jak lód, po urodzeniu dziecka „ociepla się”.  Ciąża i pierwsze miesiące po porodzie to u kobiety istna burza hormonalna. Każda z nas, nawet jeśli wcześniej nie przechodziła stanów depresyjnych, może mieć depresję poporodową.

Myśl o dziecku powinna cieszyć

Nie ma tylko radości z bycia w ciąży. Radości i podekscytowaniu zawsze towarzysz strach o przyszłość ciąży, potem poród. Jesteśmy szczęśliwe, a to nie znaczy, że nie mamy obaw o zdrowie dziecka, że nie boimy się o jego przyszłość. Myśl o ciąży cieszy, to prawda, ale jest jak droga w nieznane i zawsze towarzyszą jej jakieś obawy.

Droga Przyszła Mamo, w internecie można spotkać wiele artykułów na temat tego, kiedy jest najlepszy czas na ciążę i jakie przesłanki sugerują o tym, że kobieta jest gotowa na zostanie mamą. Wiadomo jednak, że nie da się wszystkich wrzucić do jednego worka.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie