Jak wygląda więź między tatą i dzieckiem?

Relacja taty i dziecka jest jedną z najpiękniejszych relacji w życiu każdego człowieka.
Jak wygląda więź między tatą i dzieckiem?
fot. istock.com
01.12.2023
Katarzyna Lemanowicz

W tym czasie w większości rodzin to mama gra pierwsze skrzypce w opiece nad dzieckiem. Kim dla niemowlaka jest tata? Wszystko zależy od zaangażowania taty. Niektórzy psycholodzy mówią, że dziecko w pierwszym okresie swojego życia jest bardziej przywiązane do mamy, bo ona urodziła i ona ma to coś, co się nazywa instynktem macierzyńskim. To prawda, ale jeśli tata angażuje się w zajmowanie się dzieckiem, niemowlę bardzo szybko przywiązuje się do niego. Tatusiowe mogą brać urlop tacierzyński i zajmują się małymi dziećmi, potrafią i nakarmić, ubrać, pobawić się. Bywają też mamy, które mimo karmienia piersią, nie nawiązują takiej mocnej relacji z dzieckiem, jak ojcowie.

Więź dziecka i taty - dlaczego jest tak wyjątkowa?

Czasem to tata wykazuje się większą cierpliwością wobec dziecka, szybciej potrafi rozpoznać jego potrzeby, częściej nosi w chuście i na rękach, kąpie malucha, karmi butelką lub łyżeczką. Bardzo często dziecko na widok taty wyrywa się z wózeczka, uśmiecha się i wyciąga do niego rączki. Niemowlęta kochają swoich tatusiów i chcą się z nimi bawić. Tu naprawdę najwięcej zależy od podejścia taty i tego, czy chce się on zajmować dzieckiem czy nie. Niestety są tatusiowie, którzy całą opiekę i pielęgnację niemowlaka spychają na barki swojej żony, mówiąc, że jeszcze przyjdzie ich kolej na wychowanie dziecka.

Czas między 1 a 3 rokiem życia

Kiedy dziecko uczy się chodzić, to tata często mówi do mamy „jak upadnie, nie musisz do niego (do niej) od razu podbiegać i brać na ręce, niech sam (sama) spróbuje wstać. Jak dziecko kończy posiłek, kiedy cała porcja nie zniknęła jeszcze z talerza, tata nie dokarmia, malec odchodzi od stołu i tata stwierdza, że widocznie mały smyk już się najadł, w przeciwieństwie do niejednej mamy, która będzie biegała z talerzem po całym pokoju, aby dziecko jeszcze coś zjadło. Gdy maluszek znów zsika się w majtki, tata nie będzie zmieniał ich od razu, raczej powie: "a niech poczuje, że ma mokro, inaczej nie zrozumie".

To tata uczy jeździć na pierwszym rowerku, pozwala wychodzić dziecku na największą zjeżdżalnię na całym placu zabaw, zabiera na wesołe miasteczko, do zoo i do parku. To częściej tata wspiera samodzielność. Jeśli tata lubi majsterkować, chętnie otworzy swoją skrzynkę z narzędziami przy dziecku. Nie zdziw się, że dziecko szybko będzie powtarzać: „lutownica”, „akumulatorki”, „śrubokręt”, „młotek”. W sklepie z zabawkami tata będzie twardy i jeśli nie chce kupować dziecku zabawki, to nie kupi, ale zabierze na lody albo rurkę z kremem. Oczywiście stopień stanowczości nie jest tak sam u wszystkich panów. Zazwyczaj wygląda to tak, jeśli mama jest bardziej pobłażliwa, to tata będzie bardziej surowy i na odwrót.

Tata i przedszkolak

To ojcowie częściej odwożą dzieci do przedszkola, często pożegnania z tatą odbywają się szybciej niż z mamą. Jeden buziak i do widzenia. Przedszkolaki uwielbiają bawić się z tatą. To on wymyśla im zabawy ruchowe, siłowanie się, turlanie, różne ćwiczenia – dzieci tego potrzebują, to pomaga w rozładowaniu energii. Częściej to tata nie będzie miał nic przeciwko temu, aby dziecko skakało z kanapy.  Niektórzy ojcowie zabierają swoich synów i córki na basen i na wycieczki, uczą grać w piłkę, wspinać się na ściance.

fot. istock.com

W przedszkolu często występuje etap fascynacji rodzicami (dziewczynka bardziej zafascynuje się tatą, a chłopiec mamą). Córka zakochuje się w tatusiu, mówi, że jak dorośnie, to zostanie jego żoną. Tata będzie dla niej kimś najważniejszym, jeśli tata pochwali nową sukienkę, to znaczy, że naprawdę jest łada, mała księżniczka powie: "Mamo, chcę założyć tę sukienkę, która podoba się tatusiowi". Tata powinien być świadomy, że wszystko, co mówi do dziecka w tym czasie jest szczególnie ważne. Niektórzy ojcowie nie czują się dobrze z tym, że ich syn w okresie przedszkolnym stał się "syneczkiem mamusi". Tata powinien wiedzieć, że ten okres mija i nie może się wycofywać, synkowi trzeba okazać miłość i akceptację. Na każdym etapie rozwoju dziecka tata jest po prostu potrzebny.

Droga Mamo, a jak relacje między tatą i dzieckiem układają się w Twojej rodzinie? Kto z rodziców jest bardziej surowy, a kto pobłażliwy?

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie