Jak zmieniają się relacje z bliskimi i partnerem po urodzeniu dziecka?

Jak ułożyć wszystko "od nowa" po tak dużej życiowej zmianie, jaką jest powiększenie rodziny?
Jak zmieniają się relacje z bliskimi i partnerem po urodzeniu dziecka?
fot. istock.com
24.11.2023
Katarzyna Lemanowicz

Przyjście na świat dziecka nie tylko wprowadza wiele zmian w relacje między partnerami, ale także ma wpływ na ich życie towarzyskie. Wiele z was może zastanawiać się, jak pogodzić obowiązki, jakie wynikają z przyjścia na świat waszego maluszka z życiem towarzyskim albo chociaż po prostu znaleźć chwilę prywatności dla siebie i partnera.   

Jak zmieniają się relacje z partnerem po urodzeniu dziecka?

Niezależnie od tego, jak blisko byłaś ze swoim partnerem przed porodem, po nim mogłaś zauważyć, że oddaliliście się od siebie. Twój partner może poczuć, że poświęcasz mu za mało czasu, a ty możesz odebrać jego reakcje jako brak wsparcia. Nie należy jednak się tym martwić, gdyż czas, w którym dziecko wymaga poświęcenia mu całej swej energii fizycznej i emocjonalnej bez reszty, w końcu minie. W międzyczasie starajcie się znaleźć chwilę dla siebie, kiedy tylko możecie. Oboje musicie poradzić sobie z ze zmianami jakie zachodzą w waszym życiu, a życzliwa rozmowa o nich z najbliższą osobą może zdziałać cuda. Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jak bliscy sobie jesteście, twój partner nie musi umieć czytać w twoich myślach! Jeśli potrzebujesz pomocy od niego w jakiejś sprawie lub musisz przedyskutować problematyczną dla was kwestię, nie bój się mu o tym powiedzieć. Pamiętaj także o swoich potrzebach. Bardzo ważna jest też szczerość w tej kwestii. Jeśli potrzebujesz się przytulić lub porozmawiać, nie wahaj się tego jasno komunikować swojemu partnerowi.

Poproś krewnych lub bliskich przyjaciół o to, aby zajęli się przez chwilę dzieckiem. Pozwoli wam to znaleźć moment tylko dla was, nawet jeśli go wykorzystacie tylko po to, aby iść na spacer. Jeśli podzielicie się między sobą obowiązkami domowymi i tymi wynikającymi z opieki nad dzieckiem, również będziecie mieli więcej czasu dla siebie.

Rozmowa - klucz do wyjaśnienia nieporozumień

Czeka was też rozmowa o tym, jak planujecie wychować dziecko. Może się okazać, że nie zgadzacie się w kwestiach takich jak sposoby na utrzymanie dyscypliny lub zachowania, na które będziecie pozwalać swojej pociesze. Rozmowa na ten temat pozwoli wam osiągnąć konsensus w tych sporach, ale psychologowie zalecają, żeby prowadzić te rozmowy w spokojnej atmosferze, nie sprzeczając się przy dziecku, gdyż może to mieć negatywny na nie wpływ, nawet, jeśli jest jeszcze w brzuchu mamy lub jest niemowlęciem.

Prowadzony przez OnePlusOne, wiodącą brytyjską organizację zajmującą się badaniami nad problemami w związkach serwis internetowy „Couple Connection” przedstawia kilka rad dotyczących znajdowania czasu dla siebie.

Jak znaleźć czas dla siebie?

Przede wszystkim nie powinnaś wywierać na swoim partnerze zbyt dużego nacisku. W trwających od dawna związkach to normalne, że partner będzie chciał spędzić samotnie trochę czasu, jaki zazwyczaj spędzacie razem. Nie należy tego traktować jako odrzucenie, gdyż naturalne jest to, że każde z was potrzebuje w pewnym momencie odrobiny niezależności. Sztuką jest znalezienie odpowiedniego balansu między czasem wspólnym, a osobistym. Wygospodarujcie co najmniej godzinę w tygodniu wyłącznie dla siebie. Ustalcie wcześniej, kiedy ma ona dokładnie wypaść i postarajcie się, aby nic, prócz nagłych wypadków, nie pokrzyżowało waszych planów. Ustal ze swoim partnerem także to, że ty też potrzebujesz kilku chwil tylko dla siebie - w ciągu dnia po to, by chociażby spokojnie wziąć prysznic, a przynajmniej raz w tygodniu przynajmniej tej przysłowiowej godziny, by pobyć sama ze sobą, na przykład na spacerze.

fot. istock.com

Jeśli jesteś mamą pierwszego maluszka, możesz poczuć się odcięta od swego dawnego życia. Twój partner, niezależnie od tego jak bardzo będzie się angażować, nie da ci tego, co dawała ci praca i kontakty z przyjaciółmi. Potrzebujesz też innych ludzi w swoim otoczeniu, czy to dla przyjaźni, by móc się zwierzyć albo podzielić radościami i smutkami, czy to czysto dla rozrywki.

Jeśli czujesz, że twój związek jest bliski rozpadu, bo nowa sytuacja życiowa Was przerosła, nie bójcie się szukać pomocy u psychologa lub mediatora rodzinnego. 

Urodzenie dziecka ma też wpływ na twoje relacje z rodziną, ale każdy przypadek jest inny. Na przykład, niektóre z was mogą czuć, że wasze matki wręcz przejmują wychowanie dziecka, inne mogą być zdania, że wasze mamy zbyt mało pomagają. Ważne w takich sytuacjach jest wyraźne określenie tego, czego się potrzebuje i oczekuje od bliskich, a nie przyjmowanie tego co „dają” bez słowa krytyki czy poproszenia o więcej. Powinniście pamiętać, że wasze matki czy teściowe również powinny przystosować się do nowych zasad, które zapanowały w rodzinie, którą stanowicie Wy ze swoim partnerem i dzieckiem, a nie zawsze wiedzą jak najlepiej postąpić w takiej sytuacji. Jeśli wyraźnie określicie, czego od nich oczekujecie, im również będzie łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji.

Zachowanie po porodzie - jak dbać o znajomych?

Również wasze stosunki ze znajomymi mogą ulec znacznej zmianie. Możecie na przykład odkryć, że Wasi znajomi przestali was odwiedzać, lub też oczekują, że rzucicie wszystko i pójdziecie się z nimi spotkać zawsze, gdy was do tego zaproszą. Również i tu najważniejsza jest rozmowa i dokładne określenie, na co teraz możecie sobie pozwolić po tym, jakie zmiany zaszły w waszym życiu. Wasi znajomi mogą do końca nie wiedzieć, jak przyjście na świat dziecka wpłynęło na wasze życie i przez to mogą czasami odnieść błędne wrażenie odnośnie waszych możliwości. Dla przyjaciół również wygospodarujcie trochę czasu. Może być to trudne, ale przecież w przyjaźni nie ma niczego bez wysiłku. Pamiętaj jednak też o tym, że prawdziwi przyjaciele nie odwrócą się od Was tylko dlatego, że przez kilka bądź kilkanaście miesięcy nie będziecie w stanie aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim waszej paczki lub zawsze być obecni na imprezach urodzinowych czy ślubach i weselach.

Życie po porodzie a przemoc domowa

Niestety, bywa i tak, że mamy mają niezwykle ciężko, bo doświadczają przemocy domowej. Jest to problem, o którym należy mówić. Badania wskazują na to, że kobiety w ciąży i po porodzie częściej doświadczają przemocy od swoich partnerów. Statystyki mówią, że aż 30% przypadków przemocy domowej zaczyna się właśnie w okresie ciąży. W tej sytuacji nie należy się wahać i bezzwłocznie zacząć szukać pomocy fachowej. Pamiętajcie o tym, że przemoc jest oznaką braku miłości waszego partnera lub oznaką miłości źle pojętej i ten najpewniej nigdy nie przestanie tego robić. Co gorsza, taki mężczyzna może zacząć znęcać się nie tylko nad matką, ale też nad dzieckiem.

Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie, skontaktuj się niezwłocznie z Policją albo najbliższym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. OPS prowadzi program pomocy ofiarom przemocy domowej i pomaga w ustabilizowaniu sytuacji rodzinnej. Mama, która znalazłam się w tak trudnej sytuacji powinna pamiętać, że tu chodzi nie tylko o jej życie i zdrowie, ale także o bezpieczeństwo i prawidłowy emocjonalny rozwój jej dziecka.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie