Jak wygląda seks po porodzie?

Czy będzie gorzej? Nie, ale na pewno będzie inaczej.
Jak wygląda seks po porodzie?
fot. istock.com
02.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Pojawienie się na świecie dziecka zmienia całe nasze dotychczasowe życie. Nowością jest nie tylko obecność małego człowieka, za którego jesteśmy odpowiedzialne, ale także nieuchronne skutki uboczne przebytej ciąży. Poród z oczywistych względów wpływa na naszą gospodarkę hormonalną, a także ciało. Czasami w bardzo nieprzewidywalny sposób. Przekonuje się o tym każda młoda mama, która po dłuższej przerwie ponownie rozpoczyna współżycie z ukochanym mężczyzną.

Jak wygląda seks po porodzie?

Czy będzie tak samo, jak wcześniej? Prawdopodobnie nie. Zmienia się nasz temperament, libido, a także cechy czysto anatomiczne. Nie oznacza to jednak, że seks po porodzie to jeden wielki koszmar, do którego trzeba się będzie przyzwyczaić. Spokojnie, kobiety rodziły, rodzą i będą rodzić, a większość z nich nadal utrzymuje intymne kontakty z mężczyznami. Grunt to nie wpadać w panikę, kiedy zbliżenie po narodzinach dziecka różni się nieco od tych znanych z przeszłości. Z jakimi nowinkami i nieprzewidywalnymi sytuacjami musisz się liczyć?

Oto kilka zaskakujących faktów, o których zazwyczaj nie mówi się głośno. Im więcej będziesz wiedziała, tym mniej będziesz zdziwiona...

#1 Mleko w czasie orgazmu: Pewnie o tym nie słyszałaś, bo zazwyczaj o tak delikatnych kwestiach nie mówi się głośno. Warto jednak wiedzieć, że w czasie szczytowania możliwe jest wydobycie się z brodawek nadmiaru mleka. A to za sprawą uwalnianej w czasie orgazmu oksytocyny. Nie ma więc sensu popadać w panikę, a przyjąć to ze spokojem i przymrużeniem oka.

#2 Utrata libido: Po narodzinach dziecka zmianom ulega nasza gospodarka hormonalna. Znane są przypadki kobiet, które wcześniej nie wyobrażały sobie nawet jednego dnia bez zbliżenia, a po ciąży ochota nagle im przeszła. To zupełnie normalne i zazwyczaj wszystko wraca do normy. Warto jednak wiedzieć, że spadek popędu dotyczy także naszych partnerów. Rola ojca często wpływa na ich temperament podobnie, jak na nas.

#3 Koniec naturalnego nawilżenia: Do tej pory współżyłaś z ukochanym bez pomocy żadnych dodatkowych substancji nawilżających? Po ciąży może się to zmienić. Suchość pochwy to dość powszechny skutek uboczny. Nie ma się co załamywać, bo można z tym żyć. Różnego rodzaje żele i lubrykanty są powszechnie dostępne.

fot. istock.com

#4 Zmiany anatomiczne - jak sobie z nimi poradzić: Zmiany anatomiczne po naturalnym porodzie są nieuniknione. Narządy rodne sporo przeszły i z oczywistych względów tracą swój kształt oraz sprężystość. Prawdopodobnie zmienią się Twoje odczucia w trakcie zbliżenia. Partner też może być zaskoczony. Czy można wrócić do stanu sprzed ciąży? Systematyczny trening mięśni Kegla działa cuda. Zacznij ćwiczyć, a zauważysz poprawę.

#5 Karmienie piersią dobre dla dziecka, niekoniecznie dla ciebie: Wracając do tematu suchości pochwy. Skąd to się bierze? Czy winny jest sam poród? Oczywiście, wydanie na świat dziecka nie pozostaje bez wpływu, ale zasadniczą rolę odgrywa późniejsze karmienie piersią. Laktacja obniża poziom estrogenów w organizmie, a przez to zmniejsza się nasza wilgotność. W wielu przypadkach problem ten przemija wraz z zakończeniem karmienia piersią.

#6 Ból podczas seksu: Powrót do pełnej sprawności, także seksualnej, wymaga sporo czasu, cierpliwości i zaangażowania. Kilku pierwszym zbliżeniom po porodzie mogą towarzyszyć niezbyt przyjemne odczucia. Jeśli nie ból, to przynajmniej dyskomfort. Wszystkiemu winna ewentualna suchość, ingerencja chirurgiczna, dłuższa przerwa we współżyciu. Z czasem będzie już tylko lepiej.

#7 Jak szybko po porodzie można uprawiać seks? Współcześnie zaleca się, by świeżo upieczeni rodzice odczekali od 4 do 6 tygodni, zanim ponownie rozpoczną współżycie. Co wcale nie oznacza, że maksymalny przewidywany okres (1,5 miesiąca) okaże się dla Ciebie wystarczający. Czasami nie jesteśmy na go gotowe pod względem fizycznym, innym razem psychika nie pozwala na czerpanie z tego przyjemności. Spokojnie, to nie jest sztywny przepis. Zasady ustalasz sama zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.10.2023 15:15
Najważniejsze by stosować mechaniczne zabezpieczenie, które chroni przed przenoszeniem chorób wenerycznych. Dla kobiet idealnie sprawdza się błona dopochwowa Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie