Jak być szczęśliwą mamą i żoną jednocześnie?

Każdej z nas zależy na zachowaniu równowagi i pogodzeniu tych dwóch ról. Czy to łatwe? Zdecydowanie nie. Ale my radzimy wam, jak to zrobić.
Jak być szczęśliwą mamą i żoną jednocześnie?
fot. istock.com
18.09.2023
Katarzyna Lemanowicz

Dla wielu kobiet zachowanie równowagi między byciem wspaniałą matką i cudowną żoną jest bardzo trudne. A kiedy nie starcza energii na odgrywanie obu tych ról jedna z nich mocno cierpi. Bądźmy szczere – najczęściej przedkładamy macierzyństwo nad małżeństwo i zastanawiamy się, dlaczego tak musi być.

Otóż nie. Wcale tak nie musi być. Tak naprawdę możesz być tak samo dobrą żoną, jak jesteś matką. Czy to łatwe? Zdecydowanie nie.

Bycie dobrą mamą - co to znaczy?

Podstawowym błędem popełnianym przez kobiety jest przekonanie, że muszą uszczęśliwiać wszystkich, których kochają i być we wszystkim idealne. W efekcie, pewnego dnia budzisz się i masz wszystkiego serdecznie dosyć. Dlaczego? A dlatego, że Ty nie do końca jesteś w tym szczęśliwa. To tak jak z miłością. Ktoś kto nie kocha siebie samego, nigdy nie będzie umiał pokochać dojrzale drugiego człowieka. Będzie umiał się zatracić w tej miłości i spalić, ale nie zbuduje partnerskiego związku.

A co, gdybyś zmieniła priorytety i w pierwszej kolejności pomyślała o sobie i swoich potrzebach? Pewnie myślisz teraz: „Mając dzieci i męża? Niemożliwe!”. Otóż, moja Droga, możliwe. I powiem więcej – to jedyna szansa, abyś znalazła równowagę pomiędzy macierzyństwem i małżeństwem.

Pamiętaj, że jedynie osoba, która potrafi zadbać o siebie jest w stanie naprawdę zatroszczyć się o kogoś innego bez uczucia wyczerpania. Każda kobieta powinna zachować odrobinę egoizmu dla dobra dziecka, męża, rodziny… i przede wszystkim siebie samej.

Jak być szczęśliwą mamą i żoną?

#1 Spędzaj czas z przyjaciółkami, które mają podobne problemy: To naturalne, że nie wszystkie twoje znajome założyły rodzinę. Ale kiedy nadchodzi kryzys, to właśnie te, które „jadą na tym samym wózku” zrozumieją cię najlepiej. W trudnych chwilach nie ma nic lepszego niż świadomość, że ktoś cię naprawdę rozumie.

fot. istock.com

#2 Rozmawiaj ze swoim partnerem: W trudnej sytuacji, kiedy wydaje ci się, że zawodzisz siebie lub rodzinę, po prostu głośno o tym powiedz, zamiast odreagowywać na partnerze. Dla niego to wcale nie jest oczywiste. Jak może cię wesprzeć, skoro nawet nie wie, co się stało?

#3 Zrób listę celów na ten rok: I zrealizuj ją. Jeśli skupisz się na realizacji swoich planów, będzie ci łatwiej stawiać swoje potrzeby na pierwszym planie. Przy okazji pokażesz dziecku, jak walczyć o swoje marzenia.

#4 Znajdź opiekunkę do dziecka: Bez względu na to, czy to randka z partnerem czy wizyta u kosmetyczki, warto, abyś miała pod ręką telefon do kogoś, komu ufasz w kwestii opieki nad twoją pociechą.

#5 Jeśli przestałaś czuć się seksownie – koniecznie to odzyskaj: Często zdarza się, że mamy pochłonięte życiem codziennym przestają dbać o siebie. Powody są proste – nadmiar obowiązków, zmęczenie, rzadkie wyjścia z domu. Nie pozwól na to! To właśnie twoja seksualność sprawia, że czujesz się świetnie. A kiedy ty jesteś szczęśliwa, zyskuje na tym zarówno twoje dziecko, jak i związek.

#6 Zaplanuj romantyczny wypad tylko we dwoje: To ważne, aby pokazać dzieciom, że bez rodziców też można się dobrze bawić i nie ma w tym nic złego. Takie sytuacje sprawią, że twoim pociechom będzie łatwiej zaklimatyzować się w przedszkolu, a ty i twój partner będziecie mieli świetną okazję ku temu, by przełamać rutynę i wprowadzić odrobinę świeżości do Waszego związku.

#7 Trening: Może ci się to wydawać stratą czasu, ale nie ma nic bardziej mylnego. Regularne ćwiczenia, chociaż trzy razy w tygodniu, bardzo korzystnie wpłyną zarówno na twój wygląd, jak i zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Przy okazji kształtujesz zdrowe nawyki u twojego dziecka, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy dookoła coraz więcej ludzi boryka się z otyłością.

#8 Zadbaj o czas spędzony sama ze sobą: Fantastycznie, że spędzasz czas z dziećmi. Cudownie, że znajdujesz czas na randki z mężem. Teraz czas najwyższy znaleźć go dla samej siebie. Niech to będzie coś banalnego – samotny spacer, czytanie książki w parku, kurs szydełkowania. Ważne, żeby to było coś tylko twojego, coś co pozwoli ci oderwać się od codzienności i odświeżyć twoją znajomość samej siebie.

#9 Pokaż dziecku, że tata również potrafi robić coś dobrze: Dużo mam za wszelką cenę stara się udowodnić swoim dzieciom, że wszystko potrafią zrobić lepiej niż tata. Tak zupełnie nieświadomie. Dzieci powinny wiedzieć, że tata potrafi poradzić sobie w domu także wtedy, kiedy mamy nie ma. A to, że robi coś inaczej niż mama nie oznacza, że robi to gorzej.

#10 Zastanów się nad terapią lub coachingiem: Jeśli wpadłaś w sidła zadowalania wszystkich poza sobą, może być ci samej trudno wydostać się z tej pułapki. Nie obawiaj się skorzystać z tej opcji. Tu chodzi o dobro tych, których kochasz najmocniej – twoje i twojej rodziny.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Lilla (Ocena: 5) 19.09.2023 16:11
Jestem szczęśliwą matką i żoną, która pracuje i się spełnia. Staram się w ciągu dnia znaleźć czas też tylko dla siebie żeby odpocząć czy sie zrelaksować. W ubiegły weekend nawet udało mi się z domu wyrwać, żeby jechać z przyjaciółką do tunelu aerodynamicznego w Wielkopolsce. Długo namawiać mnie nie musiała, a mąż też nie miał problemu z tym żeby zostać z dzieciakami w domu
odpowiedz
Polecane dla Ciebie