5 typów mam - rozpoznaj swoją osobowość

Wyluzowana, Alfa & Omega, czy może Przewrażliwiona? Jaką mamą ty jesteś?
5 typów mam - rozpoznaj swoją osobowość
fot. istock.com
05.09.2023
Katarzyna Lemanowicz

Nie ma co do tego wątpliwości – bycie mamą to przejażdżka na emocjonalnym roller-coaster. W jednej chwili jesteś na szczycie, a potem nagle z impetem spadasz.

Jak ze wszystkim w życiu, to, w jaki sposób radzisz sobie z wyzwaniami ciąży i macierzyństwa jest po prostu odzwierciedleniem twojej osobowości. Każda ciąża jest inna, każda z nas przeżywa ją na swój sposób. Mamy tendencję naśladować różne wzorce zachowań, ale odrobina autorefleksji pomoże ci sobie z tym, co lada moment cię czeka, świetnie sobie poradzić.

Określenie, jakim typem osobowości jesteś i zrozumienie naturalnych mechanizmów radzenia sobie ze stresem w podbramkowych sytuacjach, pomoże ci kontrolować emocje, podejmować w racjonalny sposób ważne decyzje i bez trudu dostosować się do nowej sytuacji. A przy tym cieszyć się z każdego dnia, w którym jesteś mamą! Nie chodzi tu w cale o szufladkowanie, ale próbę zrozumienia siebie samej.

Jakim typem mamy jesteś?

Na następnych stronach przedstawimy pięć najczęstszych typów osobowości prezentowanych przez matki.

#1 Mama Przewrażliwiona: Mama przewrażliwiona jest uzależniona od informacji. Szuka ich wszędzie. Regularnie kupuje miesięczniki o ciąży i macierzyństwie, poradniki zajmują połowę miejsca na jej regale z książkami. Nic dziwnego, że jest przytłoczona wszystkim, co tam znajduje. Chcąc radzić sobie z lękiem przed tym, co ma nadejść, obsesyjnie nakręca się jeszcze bardziej i wciąż zamartwia.

Jeśli jesteś mamą przewrażliwioną: Ważne, byś pamiętała, że martwienie się o najcenniejsze, co w twoim życiu – twoje dziecko, to rzecz najzupełniej normalna. Ale aby uniknąć nieporozumień i obsesyjnych lęków, zmniejsz liczbę źródeł informacji, po które sięgasz. Używaj tylko sprawdzonych, rzetelnych stron internetowych i odwiedzaj regularnie specjalistę, który poprowadzi twoją ciążę. On udzieli ci wszelkich najważniejszych informacji w sposób prosty i sprawi, że na pewno będziesz spokojniejsza. Omawiaj z nim na bieżąco wszystkie najlepsze możliwości dla ciebie i twojego dziecka, związane z przebiegiem ciąży, porodem i opieką po porodzie. Zawczasu zasięgnij opinii w sprawie wyboru pediatry, który będzie miał otoczyć opieką twoje nowonarodzone dziecko.

#2 Mama Alfa & Omega: Mama Alfa jest liderką w grupie swoich przyjaciółek - mam. Zawsze jest krok przed innymi. Prawdopodobnie jako pierwsza wśród znajomych zaszła w ciążę i teraz, kiedy już przeczytała wszystkie mądre książki, zaliczyła wszystkie klasy szkoły rodzenia i urodziła dziecko, a nawet kilkoro, ze swadą i zaangażowaniem dzieli się ze wszystkimi swoją mądrością. Zawsze jest też do dyspozycji innych, a inni się do niej chętnie zwracają po poradę. Ma jednak pewien problem, ciągle porównuje swoje dzieci i siebie z innymi.

Jeśli jesteś mamą alfa & omega: Skłonność do porównywania twojego dziecka w etapach rozwoju - pierwszy ząbek, pierwsze słowo, pierwszy krok może doprowadzić do obłędu. Mamusie Alfa & Omega muszą zrozumieć, że każde dziecko to mały indywidualista i każde rozwija się w swoim tempie, czyli prawidłowo. Nie możesz ustawiać swojego maleństwa w konkurencji z innymi. To się może skończyć fatalnie dla jego psychiki, kiedy będzie starsze. Tendencję do porównywania musisz wykorzenić ze swojego zachowania. Nie oglądaj się na innych, wsłuchuj się w swoje i dziecka potrzeby i wybieraj z dostępnych możliwości -od metod karmienia po metody wychowawcze - i rób tak, jak wam wygodnie, a nie tak, jak robią inni.

#3 Mama Profesjonalistka: Mama zawodowa, profesjonalistka z natury. Zorganizowana, racjonalna, z niczym niezachwianą wiarą w fachową wiedzę specjalistów. Zawsze z planem działania, listą zakupów, notatkami z przebiegu ciąży. O porodzie domowym nie ma mowy, dziecko rodzi wyłącznie w szpitalu, w otoczeniu sprzętu medycznego, stale podłączona do aparatu KTG, w nieodłącznej asyście lekarza i innych pracowników medycznych, by zminimalizować ryzyko nieoczekiwanych komplikacji. Wszystko udokumentuje fotograf. Po poradę do lekarza rodzinnego udaje się nawet w sprawie listy gości na chrzciny i koloru dekoracji, nie słucha porad babci i ciotek na jakikolwiek temat i tym bardziej nie zwraca uwagi na żadne przesądy. 

Jeśli jesteś mamą profesjonalistką: Najważniejszą rzeczą, którą musisz spróbować zrobić, to zrelaksować się! Chociaż przygotowanie do porodu i opieki na dzieckiem jest ważne, to pozwól położnej i trenerom w szkole rodzenia przygotować cię na radzenie sobie również z nieoczekiwanymi sytuacjami. Taka umiejętność wyluzowania, zostawienia trochę miejsca na intuicję i działanie naturze, miejsca na odrobinę spontanicznego macierzyństwa, da ci wiele radości.

fot. istock.com

#4 Mama Ziemia (zwana czasem Ekomamą): Mama Ziemia lubi być blisko natury tak bardzo, jak to możliwe. Woli podczas ciąży chodzić w ubraniach z organicznej bawełny, jeść rzeczy proste, pełnowartościowe i ekologiczne, najlepiej wege. Zamiast chemicznych środków przeciwbólowych preferuje naturalne metody łagodzenia bólu, także podczas porodu oraz przede wszystkim decyduje się na poród w zaciszu własnego domu.

Jeśli jesteś mamą ziemią: Twoje przekonania są istotne, ale jako mama jesteś teraz odpowiedzialna nie tylko za siebie, lecz także za dziecko. Musisz zrównoważyć swoje osobiste pragnienia z tym, co jest najlepsze dla zdrowia twojego maleństwa. Bądź w kontakcie z lekarzami, niech pomogą podjąć ci dobrą decyzję w sprawie porodu, najbezpieczniejszą dla ciebie i twojego dziecka. Jeśli zdecydujesz się na poród naturalny domu, nie rezygnuj z pomocy wykwalifikowanej położnej lub douli.

#5 Mama Wyluzowana: Płynie przez życie przejawiając postawę: „Absolutnie niczym się nie przejmować”. Udaje się żaglówką w rejs dookoła świata, skacze z samolotu ze spadochronem, wspina się na wysokie górskie szczyty. Zapewne do urodzenia dziecka podchodzi w taki sam sposób. Nie zastanawia się głębiej nad swoim zdrowiem w ciąży, opieką podczas porodu i po porodzie. Ale na pewno nie może się już doczekać pierwszej rodzinnej wycieczki rowerowej i robi plany na kolejny ekstremalny wypad do Azji, z tym, że tym razem z niemowlęciem w chuście.

Jeśli jesteś mamą wyluzowaną: Na pewno wyobrażasz sobie, jakże wspaniałym nowym doświadczeniem i ekscytującym wyzwaniem jest bycie mamą. Bez wątpienia poradzisz sobie z tym nowym wyzwaniem doskonale. Ale musisz również przygotować się na ból porodu, nieuchronność nieprzespanych nocy i ciężar baby blues. Postaraj się pomyśleć o przygotowaniach do porodu, zwróć się o pomoc położnej lub przyjaciółki, by pomogła Ci przewidzieć to, co może nastąpić w związku Twoim macierzyństwem i by wspierała Cię w czasie całej ciąży i w okresie poporodowym.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie