>

Ślub, dziecko - po czym poznać, że to właściwy moment?

Zastanawiasz się, czy jesteście gotowi na wspólne mieszkanie, zaręczyny, ślub albo dziecko? Oto niezawodne sygnały, których nie możecie przegapić.
Ślub, dziecko - po czym poznać, że to właściwy moment?
fot. istock.com
24.08.2023
Katarzyna Lemanowicz

Zdaniem psychologów ewolucyjnych każda miłość rozwija się w schematyczny sposób – najpierw jest pożądanie i wybuch namiętności, potem partnerski związek, a po wielu latach schyłek uczucia i zaangażowania – więcej na ten temat tutaj. Dlatego w każdej relacji po pewnym czasie przychodzi moment, kiedy warto przenieść ją na wyższy poziom. Być może również ty zastanawiasz się, czy jesteście gotowi, aby zrobić kolejny krok. Poniższe sygnały utwierdzą cię w tym przekonaniu.

Ślub, dziecko - po czym poznać, że to właściwy moment?

Jesteście gotowi na zaręczyny, jeśli…

#1 Wiecie, że chcecie dalej być razem

Zaręczyny to zazwyczaj pierwszy krok na drodze do scementowania związku. Sęk w tym, że wiele osób (szczególnie mężczyzn) panicznie się ich boi. Powód? Lęk przed utratą wolności, obowiązkami, rewolucją w życiu. Niektórzy martwią się również, że nie zwiążą się już nigdy z inną kobietą – więcej w tym tekście. Jeśli jednak oboje jesteście przekonani, że nadal chcecie być parą i nie dopuszczacie do siebie myśli o rozstaniu, może czas zrobić kolejny krok w waszej relacji? Zaręczyny będą potwierdzeniem, że ten związek nie jest przelotnym układem, a wy oboje nadal chcecie go pielęgnować.

#2 Wasz związek dojrzał

Kiedyś byliście szaloną parą, która korzystała z życia, uwielbiała się bawić i czerpać radość z każdego dnia. Dzisiaj jednak jest inaczej – zmieniły się wam priorytety, myślicie o sobie i o związku bardzo poważnie, coraz częściej rozważacie małżeństwo i stworzenie rodziny. Takie sygnały świadczą o tym, że łączące was uczucie dojrzało, a wy razem z nim. Na pierwszym miejscu nie stawiacie już własnych przyjemności, tylko dobro partnera. A to znak, że możecie poważnie myśleć o zaręczynach jako o kolejnym etapie w waszym związku.

Jesteście gotowi na ślub, jeśli…

#1 Oboje potraficie pójść na kompromis

W związku taka umiejętność jest bardzo istotna – bez niej trudno zbudować trwałą i partnerską relację. Częstym błędem młodych małżeństw jest podejmowanie decyzji o ślubie, podczas gdy ani kobieta, ani mężczyzna nie potrafią pójść na kompromis, w efekcie czego nawet małe nieporozumienia urastają do rangi wielkiego sporu. A to nie jest dobre dla nikogo. Co innego, jeśli oboje umiecie pójść na kompromis, jesteście ugodowi i potraficie dostosować się do partnera – dzięki temu wasze małżeństwo będzie trwałe i przetrwa zawirowania.

#2 Sprawdziliście się w wielu skrajnych sytuacjach

To niezwykle ważne, jeżeli na poważnie myślicie o ślubie. Wiele małżeństw rozpada się, kiedy kobieta i mężczyzna decyzję o zawarciu małżeństwa podejmują pochopnie. Dlatego jest tak istotne, abyście sprawdzili się wcześniej w różnych sytuacjach – zwłaszcza kryzysowych, które są dla związku najlepszym testem. Nierzadko to właśnie takie chwile pokazują, że kobieta i mężczyzna nie są w stanie sprostać problemom i nie potrafią się porozumieć. Jeśli jednak znaleźliście się w różnych sytuacjach i wyszliście z nich cało, to niezawodny znak, że pasujecie do siebie jak ulał i powinniście na poważnie rozważyć małżeństwo.

fot. istock.com

Jesteście gotowi, aby zamieszkać razem, jeśli…

#1 Związek od randki do randki już wam nie wystarcza

Niektórzy wprowadzają się do siebie po ślubie, ale są również racy, którzy decyzję o wspólnym zamieszkaniu podejmują na długo przed zaręczynami czy małżeństwem. Czy powinniście do nich dołączyć? Tak, jeśli wiecie, że chcecie być ze sobą i randkowanie albo związek na odległość to dla was za mało – szczególnie jeżeli jesteście parą od kilku lat. Dzielenie mieszkania będzie wtedy naturalnym krokiem w waszej relacji, która dzięki temu wzmocni się i stanie się naprawdę poważna. Czujecie, że randkowanie to dla was za mało? Rozejrzyjcie się za przytulnym mieszkankiem i koniecznie się do niego wprowadźcie.

#2 Planujecie ślub

Zaręczyliście się, data ślubu wyznaczona. To zatem dobry moment, aby zrobić kolejny ważny krok w waszym związku – i na przykład ze sobą zamieszkać. Wiele par robi tak, aby się przekonać, czy uda im się pogodzić przyzwyczajenia i jak będzie wyglądało ich codzienne życie. Może wy również powinniście zrobić to samo? Okres narzeczeństwa to odpowiedni moment na wspólne zamieszkanie, ponieważ właśnie teraz będziecie mogli sprawdzić, jak silny jest wasz związek i czy poradzicie sobie w prostych, codziennych sytuacjach. Często okazuje się bowiem, że nawyki partnera potrafią doprowadzić relację na skraj kryzysu. Sprawdźcie to.

 

Jesteście gotowi na dziecko, jeśli…

#1 Wasze sytuacje zawodowe są stabilne

Wychowanie dziecka to nie tylko masa wyrzeczeń i poświęceń, ale również niemałe nadszarpnięcie budżetu – nie oszukujmy się, że jest inaczej. Jak pisaliśmy tutaj, zanim dziecko osiągnie pełnoletność, wydamy na nie nawet… pół miliona złotych! Trudno zatem rozważać powiększenie rodziny, jeśli wasze sytuacje zawodowe są niestabilne. Poczekajcie, aż zdobędziecie pracę, dzięki czemu ustatkujecie się finansowo. Będziecie wtedy mieli pewność, że decyzja o dziecku nie jest pochopna i dacie sobie radę, gdy maluch pojawi się na świecie.

#2 Pozmieniały się wam priorytety

To również odnosi się do dojrzałości związku. Jeśli jesteście ze sobą już na tyle długo, aby mieć pewność, że łączy was silne uczucie, dzięki któremu poradzicie sobie z wieloma przeciwnościami i problemami, pora ruszyć naprzód. Ważne jest to, co teraz się dla was liczy – jeśli rozwój związku, stabilizacja i stworzenie rodziny, powinniście zdecydować się na dziecko. Już nie w głowie wam szaleństwa i życie chwilą. Jesteście gotowi, aby podejmować poważne decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Wiecie, że wasze życie całkowicie się zmieni, ale w pełni to akceptujecie. Z pewnością odnajdziecie się w roli rodziców.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.08.2023 12:47
Zapominamy jak ważne jest badanie piersi! Trzeba je regularnie wykonywać, podobnie jak samobadanie piersi w domu. Na dokładniejsze samobadanie ma wpływ używanie specjalnej rękawicy Femiglove, mam i polecam
odpowiedz
Irmina (Ocena: 5) 27.08.2023 12:42
Do wyznaczania płodności bardzo przydaje się test owulacyjny na ślinę Afrodyta!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.08.2023 12:13
Ja tam nie chcę mieć dzieci, dlatego używam mechanicznego zabezpieczenia w formie błony dopochwowej Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie