Te pytania świeżo upieczone mamy zadają najczęściej. Odpowiadamy na nie!

Świeżo upieczone matki zazwyczaj mają dziesiątki, jeśli nie setki pytań, których nie zadają, bo nie mają komu albo po prostu wstydzą się je zadać, bo wydają im się banalne.
Te pytania świeżo upieczone mamy zadają najczęściej. Odpowiadamy na nie!
fot. istock.com
14.07.2023
Katarzyna Lemanowicz

Macierzyństwo często przytłacza młode kobiety. Nawet te, którym wcześniej wydawało się, że są do roli matki świetnie przygotowane, po porodzie czują się wystraszone, a opieka nad maluchem nierzadko je przerasta. To naturalne. Macierzyństwo to walka o przeżycie – twierdzą niektóre kobiety. Jeśli jesteś tego samego zdania, będzie ci łatwiej, jeśli poznasz odpowiedzi na pytania najbardziej nurtujące młode mamy. Wiedzy nigdy za wiele, zwłaszcza w takiej sytuacji.

Najczęstsze pytania świeżo upieczonych mam

#1 Czy niemowlę karmione piersią trzeba poić? Nie, nie trzeba. Dla niemowlaka mleko jest jednocześnie pokarmem i napojem. Karmienie mlekiem matki całkowicie wystarcza maluchowi i zaspokaja jego potrzeby na składniki odżywcze i płyny – nawet w czasie upałów. Latem warto po prostu częściej przystawiać maluszka do piersi. Ważne natomiast, aby matka karmiąca dziecko piła dużo płynów: 2-3 litry na dobę.

#2 Czy w czasie przeziębienia należy odstawić dziecko od piersi? Powszechnie uważa się, że przeciwciała, które matka wytwarza w związku z chorobą, przechodzą do pokarmu i uodporniają dziecko. Z tego względu tylko bardzo wysoka gorączka – powyżej 38-39 stopni – i zły stan matki są wskazaniami do czasowego przerwania karmienia. Ale uwaga: wszelkie leki powinny być każdorazowo uzgadniane z lekarzem, ponieważ zwykle przechodzą do pokarmu i mogą źle wpływać na dziecko.

#3 Dlaczego maluchowi poci się główka? Jedną z częstszych przyczyn pocenia jest przegrzanie – maluch musi mieć zawsze ciepłe dłonie i stopy, ale nie może być ubrany zbyt ciepło. Czasem jednak pocenie się główki u malucha jest sygnałem świadczącym o krzywicy; to choroba szybko rosnącego organizmu przy niedostatecznej podaży witaminy D3. Dlatego od trzeciego tygodnia życia dziecka przez cały okres niemowlęcy należy codziennie podawać mu tę witaminę (po 1-2 krople), prosto do buzi. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z pediatrą. Krzywicy zapobiega również karmienie piersią. Także działanie promieni słonecznych ma działanie przeciwkrzywicze.

fot. istock.com

#4 Czym jest kolka jelitowa? Tę niemowlęcą dolegliwość zna praktycznie każda matka – objawia się bólami brzucha powodującymi krzyk i płacz malucha. To efekt nagromadzenia gazów i rozciągania ściany jelita jako efekt np. łapczywego ssania i połykania powietrza, choć najczęstszą przyczyną jest nietolerancja mleka bądź laktozy występującej w pokarmie produkowanym przez organizm matki. Pomożesz maluchowi, łagodnie masując mu brzuszek. Możesz również przytulić go mocno np. kładąc na sobie, starają się go pocieszyć i ukołysać. Dolegliwości ustępują równie nagle jak się pojawiły, gdy dziecku uda się wydalić nadmiar gazów. Dobre efekty mogą dać ciepłe okłady stosowane na brzuszek niemowlęcia. Kolka ustępuje zwykle około 2-4 miesiąca.

#5 Czy niemowlę można strofować? Zastanawia się nad tym wiele młodych matek. Faktem jest, że początkowo dziecko nie rozumie, co do niego mówisz, ale potrafi ocenić ostrość twojego głosu. Dlatego proces wychowania malucha należy zacząć bardzo wcześnie, od pierwszych tygodni życia. Gdy jednak dziecko zacznie rozumieć, co do niego mówisz, czyli od drugiego półrocza, nie nadużywaj zakazów – mogą budzić złe skojarzenia. Zakazy zarezerwuj do naprawdę niebezpiecznych dla dziecka sytuacji, które stwarza np. wrzątek, ogień czy parapet. Wychowuj systematycznością i konsekwencją działania.

#6 Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry? To najczęstsze dermatologiczne schorzenie okresu niemowlęcego. Skóra w okolicach intymnych robi się podrażniona, a sprzyja temu zbyt rzadkie zmienianie pieluch. Objawy pieluszkowego zapalenia skóry to zwykle zaczerwienienie, obrzmienie, sączenie, a następnie tworzenie się nadżerek, czasami na znacznej powierzchni. Bardzo łatwo dochodzi wtedy do zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego. Dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione i płaczliwe, ponieważ takie zmiany skórne są bolesne. Aby zapobiegać tej dolegliwości, należy myć skórę dziecka przegotowaną wodą z użyciem łagodnych środków niewywołujących podrażnień. Zaawansowane pieluszkowe zapalenie skóry wymaga konsultacji lekarskiej i pobrania posiewów przed miejscowym zastosowaniem leczenia przyczynowego.

#7 Czy niemowlę może podróżować? Tak, należy jednak pamiętać, aby zapewnić dziecku jak największy komfort w podróży oraz po przybyciu na nowe miejsce. Do samochodu najlepiej zabrać specjalną podróżną torbę, w którą można zapakować wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Maluch powinien być przewożony w foteliku; przepisy drogowe nie zezwalają na wożenie dzieci na kolanach! Niemowlaki w pierwszym półroczu życia powinny natomiast być jak najrzadziej przewożone pociągami czy autobusami. Pamiętaj, aby w podróży z maluchem zawsze mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy, a także termometr do zmierzenia temperatury oraz książeczkę zdrowia dziecka.

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie