Jak przygotować idealne Baby Shower?

Impreza dla znajomych na cześć przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka to świetny pomysł na ostatnie tygodnie ciąży!
Jak przygotować idealne Baby Shower?
fot. istock.com
15.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

Świeżo upieczonej mamie zazwyczaj bardzo trudno znaleźć czas na zabawę. Maluszek wymaga wtedy ciągłej opieki i zainteresowania, a ona marzy jedynie o tym, aby w końcu się wyspać. Dlatego właśnie trzeci trymestr ciąży to idealny moment na spotkanie ze znajomymi. Impreza w gronie przyjaciół nie tylko oderwie cię na moment od niepokojących myśli o porodzie, ale przede wszystkim pozwoli na powiększenie kolekcji malutkich śpioszków, kaftaników i grzechotek. Zatem do dzieła!

Jak przygotować udane baby shower?

Prezenty to nieodzowna część każdego Baby Shower, na co wskazuje już sama nazwa tego święta. „Shower”, czyli prysznic, odsyła do deszczu prezentów dla nienarodzonego jeszcze maleństwa, którymi ma zostać obdarowana przyszła mama. Drobne upominki od koleżanek mają pomóc w kompletowaniu wyprawki dla dziecka – wiele mam tworzy w tym celu specjalne „listy życzeń”. Jednak oprócz tradycyjnych artykułów dziecięcych, takich jak śpioszki czy kosmetyki pielęgnacyjne, najmilszym podarunkiem dla kobiety w ciąży będą pomysłowe, robione własnoręcznie drobiazgi.

Prezenty z okazji baby shower

Hitem przedporodowych przyjęć jest choćby tort z pieluszek. Ze spiętych pampersów formujemy trzy okrągłe płaty „ciasta” i ustawiamy je jak piramidkę na tortowej paterze. Między kawałkami „tortu” układamy „bakalie”: skarpetki, grzechotki, gryzaczki, pluszaki, itp. – Pieluszki to najbardziej praktyczny prezent dla młodych rodziców. Sama pamiętam, jak dużo ich zużywaliśmy tuż po porodzie. Dlatego na Baby Shower mojej przyjaciółki podarowałam jej pieluszkowy tort z 60 pampersów. Podobno został „zjedzony” przez jej małego Igorka w niecały tydzień – śmieje się Basia, mama 2-letniej Lenki.

Wspaniałym podarunkiem dla przyszłej mamy będzie także kapsuła czasu, czyli skrzynka z dobrymi radami dla malucha, którą ten otworzy dopiero w dniu swoich 18. urodzin. Goście piszą na kartkach, co chcieliby powiedzieć maluchowi, a następnie zamykają swoje złote myśli w pudełku. Częstym dodatkiem są też zdjęcia z badań USG i fotografie brzuszka z różnych okresów ciąży.

fot. istock.com

fot. istock.com

Zabawy i konkursy podczas baby shower

#1 Zgadnij jakie imię? Tradycyjnym konkursem każdego Baby Shower powinno być wymyślanie imienia dla dzidziusia. Goście albo proponują przyszłej mamie różne imiona, albo układają je z rozrzuconych na stole sylab. Jeśli przyszła mama nie zdecydowała jeszcze, jak chce nazwać swoje dziecko, taka burza mózgów może być dla niej świetnym źródłem inspiracji.

#2 Rytuały. Kolejną zabawą może być także odprawianie różnego rodzaju rytuałów. Koleżanki przyszłej mamy mogą np. przynieść na przyjęcie koraliki lub ozdoby, a następnie upleść z nich bransoletkę dla ciężarnej. Nawlekając je, każdy gość głośno wypowiada życzenie dla bobasa, a przyszła mama nie może zdjąć bransoletki aż do dnia porodu. Talizman ma jej bowiem przypominać o tym, jak wiele osób wspiera ją w oczekiwaniu na maluszka.

#3 Ile centymetrów w pasie ma przyszła mama. Wbrew pozorom to nie takie łatwe! – Na moim przyjęciu rozdałam przyjaciółkom długie tasiemki, a one musiały je przyciąć „na miarę”. Potem z kolei oplatałam się nimi, ale okazało się, że wszystkie były za krótkie. Nie mogłyśmy powstrzymać się od śmiechu! – opowiada Marta, mama rocznej Oli.

Baby shower w innych kulturach

Przyjęcie powitalne dla maluszka organizowane jest w wielu krajach na całym świecie, jednak obchodzone jest na różne sposoby.

Wśród Anglików i Irlandczyków organizuje się je najczęściej w czasie ostatniego trymestru ciąży. Przyjęcie odbywa się w miejscu pracy przyszłej mamy. W trakcie imprezy dużą rolę odgrywają dekoracje: girlandy, balony, serpentyny, które tworzą odpowiednią atmosferę spotkania.

W Hiszpanii przyjęcie Baby Shower również obchodzone jest w ostatnim trymestrze ciąży. W świętowaniu uczestniczą wyłącznie kobiety. Przyjęcie odbywa się w domu przyszłej babci lub w przytulnej restauracji.

Z kolei w Turcji najbardziej charakterystycznym elementem celebracji jest ceremonia przecięcia białej tkaniny, z której następnie uszyte jest ubranko na chrzest niemowlaka oraz przytulanka dla malucha.

W wyjątkowo oryginalny sposób świętuje się Baby Shower w Indonezji. Ceremonia organizowana jest w czasie 7-ego miesiąca ciąży. Jest to święto rodzinne, które gromadzi krewnych, bliskich, czasem także sąsiadów. Wszyscy zaproszeni przynoszą prezenty dla dziecka.

Celem ceremonii jest odegnanie złych duchów i troska o to, aby poród przebiegał w jak najlepszych warunkach. Przyszła babcia przystępuje do "rytuału oczyszczania", oblewa kobietę siedem razy wodą perfumowaną. Następnie przyszła mama ma przygotować deser na bazie mango, słodkiego ziemniaka, grapefruita, owocu tamaryndowca i papryki polecanej ciężarnym kobietom na mdłości. Przed podaniem deseru przyszła mama musi zbić tzw. ‘rujak’, gliniany garnek symbolizujący ziemię (miejsce, z którego przybywa dziecko) i który ma za zadanie odgonić złe duchy.

Każdy gość zbiera kawałek rozbitego "rujaka" i oddaje przyszłej mamie w zamian za porcję deseru. Na zakończenie ceremonii, na głowie kobiety kładzie się ugotowane na twardo jajko. Jeśli jajko się zbije, to będzie znak, że urodzi się córka, jeśli nie - będzie to chłopiec.

Bez względu na to, w którym kraju i na jakim kontynencie celebrowane jest Baby Shower, w organizowaniu tego przyjęcia chodzi o jedno: żeby przyszła mama miała moc cudownych wspomnień na kilka następnych lat. Wykorzystaj więc ostatnie tygodnie ciąży na miłe spotkanie ze znajomymi i uczcij z nimi rychłe przyjście na świat twojego maluszka. Życzymy wspaniałej zabawy!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.05.2023 11:54
organizacją baby shower zajęły się moje siostry i szwagierki. Ja nic nie robiłam. One i dekoracje przygotowały i tort. Ba nawet złożyły się na wyprawkę dla malucha. Dostałam piękny kocyk z sensillo, pościel i inne niezbędne rzeczy.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie