8 błędów, które najczęściej popełniają młodzi rodzice

Bo czasami naprawdę warto posłuchać rad...
8 błędów, które najczęściej popełniają młodzi rodzice
fot. istock.com
17.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

Dobre rady są zawsze w cenie, ale wszystko zależy od tego, czy ich odbiorca sobie tego życzy. Wytykanie błędów i ciągłe upominanie raczej nie spełni swojej roli, bo nikt nie lubi być wiecznie strofowany. Ale czy to oznacza, że powinniśmy milczeć, gdy widzimy nieracjonalne zachowanie bliskiej osoby?

Absolutnie nie. Warto jednak zadbać o to, by wszelkie sugestie nie przypominały ataku, ale wyrażały troskę. Kiedy próbujemy przekonać do swoich racji młodych rodziców, którzy i tak mają wystarczająco dużo na głowie, warto zachować spokój. Zamiast ich pouczać - szepnij na ucho inne rozwiązanie.

Jak doradzać młodym rodzicom?

Być może zostanie to nawet uznane za mieszanie się w nie swoje sprawy, ale kiedyś ci za to podziękują - czytamy na łamach „Daily Mail”. Niektórych błędów po prostu nie warto powielać i należy mówić o tym głośno.

#1 Ustalasz sztywne reguły: Młodzi rodzice myślą, że wszystko można zaplanować i rozpisać w grafiku. Później wściekają się, kiedy nic nie idzie zgodnie z planem. Warto określić mniej więcej czas na spacer, sen, zabawę, ale nie trzymać się tego kurczowo. Pomimo szczerych chęci zazwyczaj niewiele z tego wychodzi.

#2 Karmisz dziecko, żeby zasnęło: Nie ma nic złego w tym, że maluch od czasu do czasu zaśnie w czasie karmienia, ale nie powinna to być reguła. Warto pokazywać dziecku, że sen nie przychodzi niespodziewanie i warto się do niego przygotować. Postaraj się, aby jak najczęściej zasypiało w łóżeczku, a nie było do niego przenoszone już po fakcie.

#3 Śpisz z maluchem w jednym łóżku: Tłumaczymy sobie, że tak jest wygodnie, zwłaszcza kiedy karmimy piersią. Chcemy mieć wszystko pod kontrolą i czujemy spokój dopiero wtedy, gdy dziecko jest już obok. To ogromny błąd, bo prawdopodobnie nie pozbędziesz się potomka z sypialni przez kolejnych kilka lat. A związek na tym ucierpi.

 fot. istock.com

#4 Kłócisz się o to, kto jest bardziej zmęczony: Sprzeczki między partnerami nie są niczym miłym, ale należy uznać je za całkowicie normalne. W waszym życiu sporo się dzieje, a nawet nie macie czasu, żeby się zregenerować. To jednak nie powód, by wypominać sobie, że jedno z nas spało ostatniej nocy dłużej. Chyba, że lubicie się awanturować.

#5 Nazywasz potomka niejadkiem: To, że kilka razy grymasił na widok jakiegoś pokarmu, wcale nie oznacza, że za chwilę nie nabierze na niego ochoty. Współcześni młodzi rodzice mają tendencję do szybkiego poddawania się. I nie ułatwiają sobie w ten sposób życia, bo później muszą się strasznie namęczyć, żeby dziecko zjadło cokolwiek.

#6 Kołyszesz dziecko do snu: Dla wielu rodziców to odruch, którego nikt nie musiał nas uczyć. Z czasem należy jednak z niego rezygnować. Warto jak najszybciej przyzwyczaić potomka do zasypiania w łóżeczku. Wtedy trzeba go uspokajać, a nie pobudzać ruchowo. W przeciwnym razie jeszcze długo nie zmruży oczu bez angażowania rodziców.

#7 Nie jecie wspólnych posiłków: Najpierw karmisz malucha, a dopiero później znajdujesz czas dla siebie. Najlepiej wtedy, gdy dziecko już smacznie śpi. Zdaniem ekspertów to spory błąd. Wspólne posiłki powinny być nieodłącznym elementem życia rodzinnego. Potomek, który patrzy na posilających się rodziców, sam zaczyna chętniej jeść.

#8 Nie odróżniasz dnia od nocy: Czasami zupełnie tracimy kontrolę nad czasem i nie uczymy dziecka, na czym polega różnica między nocą a dniem. Specjaliści sugerują, by np. nie zasłaniać okien, gdy maluch zaśnie w ciągu dnia. Ale też nie zostawiać włączonej lampki po zmroku. Inaczej wszystko mu się pomiesza.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie