5 tipów, dzięki którym zwiększysz swoją produktywność!

Zorganizuj swoją codzienność i poczuj więcej energii!
5 tipów, dzięki którym zwiększysz swoją produktywność!
fot. istock.com
23.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Często tak masz, że pomimo natłoku zajęć, jesteś non stop rozproszona i tracisz koncentrację? To problem nie jednej z nas, szczególnie kiedy jesteś pracującą mamą, która poza rozwojem kariery zawodowej ma jeszcze na głowie całą rodzinę.

Tych 5 wskazówek pomoże rozwinąć twoją karierą i zorganizować każdy dzień

Non stop czytasz i słyszysz o tym, jak skutecznie zoptymalizować swój dzień. Tyle, że nie zawsze są do tego odpowiednie warunki. Jak w końcu się zorganizować i działać, tak żeby każdy aspekt twojego życia na tym skorzystał? Sprawdź poniżej.

#1 Wypisz swoje 3 priorytetowe sprawy

Codziennie rano, przy kawie zapisz 3 najważniejsze rzeczy, które masz zrobić danego dnia. Pomoże ci to utrzymać się na właściwej drodze i skoncentrować na spełnieniu każdego punktu z listy.

#2 Zapisuj wszystko w kalendarzu

Jeśli jesteś przytłoczona codziennymi obowiązkami, ilością spotkań czy zajęć dodatkowych dzieci, kup kalendarz i zapisuj wszystko. Możesz pójść o krok dalej i przy każdym zapisanym spotkaniu oceniać, jak ważne jest i nadawać im odpowiedni priorytet. Zacznij planować, wyrabiać w sobie nawyk spoglądania w przyszłość i ustawiania spotkań tak, żeby wygospodarować dla siebie choć jeden dzień, w którym to ty będziesz najważniejsza. Pamiętaj, regeneracja, zrobienie czegoś dla siebie jest bardzo ważne. Balans przede wszystkim!

fot. istock.com

#3 Myśl strategicznie

Pozbądź się rozpraszaczy. Jeśli masz do wykonania jakieś zadanie, to skup się tylko i wyłącznie na jego realizacji. Strategia, to uszeregowanie zadań i wykonywanie ich krok po kroku. Nadaj priorytety i rozwijaj swoją karierę.

#4 Poświęć 10 minut na przerwę

Praca pracą, trzymanie się listy i odhaczanie kolejno zadań to jedno, ale pozwolenie mózgowi na odpoczynek w ciągu dnia jest równie istotny. Kilka krótkich chwil, zamknięcie oczu i wsłuchanie się w relaksującą muzykę może zwiększyć produktywność i zapobiega wypaleniu. Badanie przeprowadzone przez National Institute of Health pokazuje, że nasze mózgi nie są stworzone do wielozadaniowości tak bardzo, jak wymaga tego nasz współczesny świat. Jeśli jesteśmy przebodźcowani to nasze działania są mniej efektywne i podejmujemy gorsze decyzje. Chcesz uniknąć wypalenia i być bardziej produktywną? Skup się na wykonaniu zadania przez 20-30 minut, a później zrób krótko przerwę. Możesz w trakcie przerwy zrobić ćwiczenia oddechowe, spacer, medytację, cokolwiek, co wycisza i relaksuje.

#5 Zastanów się, zanim powiesz „TAK”

Jeśli masz tendencję do zgadzania się na wszystko, o co prosi cię otoczenie, a później cierpisz na brak czasu, to spróbuj raz powiedzieć „NIE”. Zanim powiesz, że komuś pomożesz, to zastanów się, czy faktycznie jesteś w stanie to zrobić. Nauczenie się odmawiania i wyznaczania granic to bardzo ważna umiejętność, której szczególnie w dzisiejszym świecie trzeba się nauczyć!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie