Kilka słów o cosplayu

Cosplay, czyli kostiumowa gra rolowa, stała się jednym z najpopularniejszych sposobów na wyrażenie swojej miłości do kultury popularnej, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń.
Kilka słów o cosplayu
01.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Jest to sztuka, w której osoby wcielają się w postacie z gier wideo, anime, komiksów, filmów czy książek, tworząc oryginalne stroje i udają się na różnego rodzaju konwenty czy spotkania miłośników.

Pochodzenie cosplayu sięga Japonii, gdzie już w latach 70-tych XX wieku zaczęły pojawiać się pierwsze przykłady tego typu działań. Obecnie cosplay jest popularny na całym świecie i z roku na rok zyskuje na popularności. Zainteresowanie nim w Polsce nie jest wyjątkiem. W kraju rozwija się wiele społeczności cosplay’owych, które gromadzą osoby z całego kraju, tworząc wspaniałą atmosferę dla miłośników gier i kultury japońskiej.

Konwenty na świecie

Na całym świecie odbywa się wiele konwentów cosplay’owych, na których miłośnicy kostiumowej gry rolowej mają okazję spotkać się, pokazać swoje stroje oraz wziąć udział w różnego rodzaju atrakcjach. Do najpopularniejszych należą:

  • San Diego Comic-Con - to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w branży rozrywkowej na świecie, odbywające się corocznie w Stanach Zjednoczonych. W czasie trwania konwentu cosplayerzy prezentują swoje stroje, a fani mają okazję spotkać się z ulubionymi twórcami filmów, komiksów i gier wideo.
  • Anime Expo - jest to największy konwent związany z kulturą japońską, który odbywa się w Los Angeles. Impreza ta przyciąga rzesze fanów anime, mangi oraz japońskiej muzyki.
  • Comiket - to jedno z największych wydarzeń cosplay’owych w Japonii, które odbywa się dwa razy w roku w Tokio. W czasie trwania konwentu fani mają okazję zaprezentować swoje kostiumy, a także zakupić produkty związane z kulturą japońską.
  • Dragon Con - to coroczny konwent odbywający się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych. W czasie trwania wydarzenia cosplayerzy mają okazję zaprezentować swoje kostiumy, a także wziąć udział w różnych konkursach i panelach dyskusyjnych.
  • Gamescom - to jedno z największych wydarzeń związanych z grami wideo na świecie, które odbywa się w Niemczech. W czasie trwania imprezy cosplayerzy prezentują swoje stroje inspirowane postaciami z gier, a także mają okazję spotkać się z twórcami i przedstawicielami branży gier wideo.

To tylko kilka z najpopularniejszych konwentów cosplay na świecie. Każde z nich ma swój własny charakter i atrakcje, dzięki którym przyciąga rzesze fanów z całego świata. Dla miłośników kostiumowej gry rolowej udział w takim wydarzeniu to prawdziwe marzenie, które często wiąże się z wieloma przygotowaniami i poświęceniem czasu, ale daje wiele satysfakcji i niezapomnianych wrażeń.

Konwenty w Polsce

W Polsce również odbywają się liczne konwenty cosplay’owe, na których miłośnicy kostiumowej gry rolowej mają okazję spotkać się, pokazać swoje stroje oraz wziąć udział w różnego rodzaju atrakcjach. Oto kilka przykładów:

  • Pyrkon - to największy konwent fantastycznonaukowy w Polsce, który odbywa się corocznie w Poznaniu. W czasie trwania wydarzenia cosplayerzy prezentują swoje stroje inspirowane postaciami z książek, filmów, gier i komiksów, a także biorą udział w różnych konkursach i panelach dyskusyjnych.
  • Japanicon - to konwent związany z kulturą japońską, który odbywa się w Katowicach. Impreza ta przyciąga fanów anime, mangi, japońskiej muzyki oraz kultury popularnej.
  • Filmowa Gwiazda - to konwent związany z popkulturą i kulturą filmową, który odbywa się w Łodzi.
  • Fantasy Day - to konwent fantastyczny, który odbywa się w Warszawie. Impreza ta skupia się na fantastyce, grach planszowych oraz kostiumowej grze fabularnej.
  • Copernicon - to konwent fantastycznonaukowy, który odbywa się w Toruniu. Impreza ta skupia się na fantastyce naukowej, grach planszowych oraz grach komputerowych.

Strój cosplay

Cosplay to nie tylko kreowanie kostiumów, ale także postaci. Większość cosplayerów pracuje nad swoim charakterem, uczy się jak poruszać i zachowywać się w różnych sytuacjach, jak i czerpać radość z prezentacji swojej postaci dla innych. To wymaga dużej pracy i poświęcenia, ale daje wiele satysfakcji i radości.

Jednym z najważniejszych elementów jest strój cosplay. Cosplayerzy tworzą je często własnoręcznie lub w oparciu o gotowe wzory. Niektórzy z nich wyróżniają się nie tylko oryginalnymi strojami, ale także robią wrażenie dzięki umiejętności tworzenia makijażu i fryzur, które pasują do ich postaci.

Dobrym miejscem do zakupu akcesoriów do kostiumów cosplay’owych jest internet, gdzie można znaleźć wiele produktów, takich jak stroje cosplay, peruki, soczewki kontaktowe, koszulki, kurtki, akcesoria do makijażu i wiele innych.

Cosplay to nie tylko zabawa w przebieranie się za postaci z gier i filmów, ale także sposób na wyrażenie swojej kreatywności i pasji. To także okazja do poznawania nowych ludzi i nawiązywania przyjaźni z osobami o podobnych zainteresowaniach. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na przyłączenie się do społeczności cosplay’owej i poświęca swój czas na przygotowanie kostiumów oraz udział w różnego rodzaju imprezach związanych z cosplayem.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie