W jakim wieku rodzimy pierwsze dziecko? Polki wypadają najgorzej!

Ze wszystkich stron słyszymy o starzeniu się społeczeństwa. Europa, a zwłaszcza Polska, praktycznie wymiera. Młodzi obywatele niechętnie powiększają rodziny, a jeśli się na to decydują - to zazwyczaj bardzo późno i wystarcza im tylko jedno dziecko. Nasz kraj podawany jest za jaskrawy przykład negatywnych zmian zachodzących w społeczeństwie.
W rzeczywistości wcale nie jest z nami aż tak źle, bo sąsiedzi z Zachodu mają jeszcze więcej powodów do niepokoju. Potwierdzają to wyniki badania zrealizowanego przez Eurostat. Z raportu dowiadujemy się w jakim wieku kobiety ze Starego Kontynentu pierwszy raz zostają matkami. Nikogo nie zdziwi, chyba że coraz później. Ale w Polsce i tak wcześniej, niż w Hiszpanii czy Włoszech.
fot. istock.com
Najmłodsze matki w Unii Europejskiej mieszkają w Europie Środkowo-Wschodniej. Prym wiedzie Rumunia - mieszkanki tego kraju rodzą dziecko, mając średnio zaledwie 27,6 lat
- informuje „Business Insider”.
Niemal 28 lat to zdaniem portalu „zaledwie”, ale w porównaniu z innymi nacjami to rzeczywiście niewiele. Wcześnie na dziecko decydują się również Bułgarki (27,9 lat) i Słowaczki (28,8 lat).
Nasze rodaczki zajęły czwarte miejsce w rankingu matek rodzących najwcześniej. Średni wiek, kiedy na świecie pojawia się nasze pierwsze dziecko, to dokładnie 29,5 roku. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że wkrótce wskaźnik ten przekroczy 30 lat.
To stało się już m.in. w Irlandii i Hiszpanii, gdzie średni wiek kobiety na porodówce to ponad 32 lata (dokładnie 32,1). Tylko trochę wcześniej rodzą Włoszki - 31,9 lat.
Oznacza to, że statystyczna Polka zostaje matką 2,5 roku wcześniej, niż nasze koleżanki z Zachodu. To może się jednak szybko zmienić, bo nasz styl życia coraz bardziej przypomina „zachodnie standardy”.
Średni wiek dla całej Unii Europejskiej to 30,7 lat.
Przeczytaj również: