W jakim wieku rodzimy pierwsze dziecko? Polki wypadają najgorzej!

Czy istnieje idealny wiek na urodzenie dziecka?
W jakim wieku rodzimy pierwsze dziecko? Polki wypadają najgorzej!
fot. istock.com
27.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Ze wszystkich stron słyszymy o starzeniu się społeczeństwa. Europa, a zwłaszcza Polska, praktycznie wymiera. Młodzi obywatele niechętnie powiększają rodziny, a jeśli się na to decydują - to zazwyczaj bardzo późno i wystarcza im tylko jedno dziecko. Nasz kraj podawany jest za jaskrawy przykład negatywnych zmian zachodzących w społeczeństwie.

Jaki jest idealny wiek na dziecko? 

W rzeczywistości wcale nie jest z nami aż tak źle, bo sąsiedzi z Zachodu mają jeszcze więcej powodów do niepokoju. Potwierdzają to wyniki badania zrealizowanego przez Eurostat. Z raportu dowiadujemy się w jakim wieku kobiety ze Starego Kontynentu pierwszy raz zostają matkami. Nikogo nie zdziwi, chyba że coraz później. Ale w Polsce i tak wcześniej, niż w Hiszpanii czy Włoszech.

Kiedy zajść w ciążę?

fot. istock.com

Najmłodsze matki w Unii Europejskiej mieszkają w Europie Środkowo-Wschodniej. Prym wiedzie Rumunia - mieszkanki tego kraju rodzą dziecko, mając średnio zaledwie 27,6 lat

- informuje „Business Insider”.

Niemal 28 lat to zdaniem portalu „zaledwie”, ale w porównaniu z innymi nacjami to rzeczywiście niewiele. Wcześnie na dziecko decydują się również Bułgarki (27,9 lat) i Słowaczki (28,8 lat).

W jakim wieku rodzimy pierwsze dziecko?

Nasze rodaczki zajęły czwarte miejsce w rankingu matek rodzących najwcześniej. Średni wiek, kiedy na świecie pojawia się nasze pierwsze dziecko, to dokładnie 29,5 roku. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że wkrótce wskaźnik ten przekroczy 30 lat.

To stało się już m.in. w Irlandii i Hiszpanii, gdzie średni wiek kobiety na porodówce to ponad 32 lata (dokładnie 32,1). Tylko trochę wcześniej rodzą Włoszki - 31,9 lat.

Oznacza to, że statystyczna Polka zostaje matką 2,5 roku wcześniej, niż nasze koleżanki z Zachodu. To może się jednak szybko zmienić, bo nasz styl życia coraz bardziej przypomina „zachodnie standardy”.

Średni wiek dla całej Unii Europejskiej to 30,7 lat.

 

Przeczytaj również: 

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Asia (Ocena: 5) 27.02.2023 23:50
Nie wyobrażam sobie mieć dzieci, dlatego nigdy nie zapominam zabezpieczać się. Mam mechaniczną formę antykoncepcji - diafragmę Caya i polecam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.02.2023 23:44
Również w trakcie planowania dziecka dobrze jest kontrolować płodność za pomocą urządzenia do wyznaczania dni płodnych, np. monitor płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.02.2023 23:28
Chciałabym zajść w ciążę, tyle czasu już próbujemy i nic. Koleżanka coś mi mówi o żelu pobudzającym plemniki, wspomagającym poczęcie Prefert, może używałyście, pomogło?
odpowiedz
Polecane dla Ciebie