Rady mam, które doceniamy dopiero po latach

Warto uważnie słuchać tego, co mówią mamy i brać sobie ich słowa do serca.
Rady mam, które doceniamy dopiero po latach
fot. istock.com
24.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Dzieci, a w szczególności nastolatki często nie słuchają się swoich rodziców. Bardziej cenią opinię i zdanie kolegów czy koleżanek, a to co mówi mama traktują z przymrużeniem oka. Dopiero kilka lat później uświadamiają sobie, że to co kiedyś powiedziała im mama było prawdą. Mamy może nie mają zawsze racji, ale mają ją tak często, że warto uważnie słuchać wszystkiego co mówią, a każdą radę brać sobie do serca.

Rady mam, które doceniamy dopiero po latach

Pamiętasz, kiedy mama mierzyła twoją koleżankę podejrzanym spojrzeniem? Zapewne nie raz powiedziała, że nie uważa, by to była odpowiednia dziewczyna na przyjaciółkę. 30-letnia Nicky przekonała się, że jej mama miała rację, gdy w dzieciństwie odradzała jej przyjaźń z pewną dziewczyną. Teraz kobieta podniosła swoje standardy i zaczęła ufać instynktowi.

Mamy są najczęściej ostatnimi osobami, z którymi dorastające córki chcą rozmawiać o miłości i chłopakach. Warto jednak wziąć pod uwagę, że każda mama sama była kiedyś nastolatką i przechodziła przez podobne sytuacje. Jeżeli chłopak nie potrafi zachowywać się przyzwoicie, gdy zostaje odrzucony lub gdy sam decyduje o zakończeniu znajomości, nie jest wart poświęconego mu czasu. 

#1 Publiczne pranie brudów: W czasach, kiedy życie wielu ludzi skupia się w Internecie, warto zastanowić się przed uzewnętrznianiem się na portalach społecznościowych. Nic co raz pojawiło się w Internecie nie znika na zawsze, nawet po usunięciu. Młodzieńcza głupota i bezmyślność mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

#2 Jesteś tym co jesz: To chyba ulubione stwierdzenie wszystkich mam. Jeżeli dziecko za młodu nie przyzwyczai się do „śmieciowego jedzenia”, łatwiej mu będzie w przyszłości rozwinąć nawyk zdrowego odżywiania i nigdy nie będzie znało bólu związanego z przejedzeniem się smażonych na głębokim tłuszczu frytek. Nie można też pominąć korzyści dla zdrowia. Brak otyłości i dobre samopoczucie są chyba warte poświęceń.

fot. istock.com

fot. istock.com

#3 Masz siłę, by zmienić swoje życie: Każdy czasami znajdzie się w trudnej sytuacji, którą często zgotował sobie sam. Nastolatki mają słabość do „złych chłopców”, a chłopcy do alkoholu i używek. Od życia dostajemy to, na co sami sobie zapracowaliśmy. Nie oznacza to jednak, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Wystarczy samozaparcie i dobre chęci, by złą kartę zamienić na zwycięską.

#4 Broń się: Kiedy 34-letnia Kira zaczęła w szkole średniej coraz więcej czasu spędzać z chłopakiem i zaniedbywać przyjaciół, mama postanowiła wziąć ją na rozmowę. Wyjaśniła jej, że niezależność to ważna sprawa i nie może liczyć na to, że ktoś inny będzie o nią dbał. Dla nastolatki może się to wydawać dziwne, bo przecież przed chwilą chłopak obiecał jej miłość do końca życia, ale w życiu dorosłym okazuje się, że to prawda. Jeżeli nie będziemy walczyć o swoje, nikt za nas tego nie zrobi.

#5 Kredyt zaufania: Nigdy nie można od razu nikogo skreślać, bo tak naprawdę nie jesteśmy pewni, czy zachowanie takiej osoby nie jest przykrywką dla bolesnych doświadczeń. Każdy zasługuje na kredyt zaufania, by udowodnić nam, że jest wartościowym i dobrym człowiekiem. 24-letnia Jenni przekonuje, że gdyby jej rodzice już w szkole skreślili się wzajemnie, nie byliby teraz szczęśliwym małżeństwem.

#6 Mądrze wybieraj bitwy, w których walczysz: Bez względu na to, czy to walka z młodszym bratem o pudełko czekoladek, czy z dzieckiem o porcję warzyw do obiadu – nie każda bitwa jest warta walki, a zwłaszcza z dzieckiem, które nie chce jeść. Jednak, jeśli zdecydujesz się stanąć w szranki z przeciwnikiem w jednej z bitew miej pewność, że wygrasz.

#7 Nie wycofuj się podczas konfrontacji: Naucz się radzić sobie z krytyką i argumentami strony przeciwnej. Mama nauczyła Jackie jednej ważnej rzeczy: zamiast mówić o tym, jaka jest druga osoba trzeba mówić o swoich odczuciach. Nie warto więc mówić: Jesteś idiotą! bo można powiedzieć: Smuci mnie to, co mówisz. To bardzo poprawia komunikację między dwiema osobami.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie