Ta mama pokazuje, jak macierzyństwo sprawia, że opłakujemy nasze dawne „zabawne” ja

Czy faktycznie „mamy” nie mają czasu na zabawę?
Ta mama pokazuje, jak macierzyństwo sprawia, że opłakujemy nasze dawne „zabawne” ja
fot. TikTok @diaryofanhonestmom
21.02.2023
Katarzyna Lemanowicz

Każdego dnia to my dbamy o to, żeby wszystko było zrobione: dzieci ubrane, nakarmione i szczęśliwe, dom ogarnięty, a rachunki zapłacone. My mamy, każdego dnia stajemy na wysokości zadania i często zapominamy o sobie. O tym, co nam sprawia frajdę, o rzeczach które nas bawiły. Bo jesteśmy zajęte tysiącem innych rzeczy.

Jak macierzyństwo sprawia, że opłakujemy nasze „zabawne” ja?

Libby Ward, na TikToku znana jako Diary of an Honest Mom, udostępniła ostatnio film o psychicznym obciążeniu macierzyństwa. Wideo stało się viralem, ponieważ mamy na całym świecie utożsamiają się z jego treścią.

Na filmie widzimy Libby, jak wykonuje taniec robota z kurczakiem w ręce i śpiewa: „nie wiecie o mnie jednej rzeczy, kiedy dorastałam, byłam naprawdę zabawną osobą. Wyszłam za mąż za mojego męża młodo i robiliśmy wiele fajnych rzeczy i było tak wspaniale, ale potem urodziło się naszych kilkoro dzieci”.

W dalszej części wideo, Libby mówi dalej: „bardzo kocham moje dzieci, ale naprawdę jestem przytłoczona macierzyństwem. Nikt mi nie powiedział, że beztroska odchodzi w zapomnienie, a ja muszę myśleć przez cały dzień i całą noc. Że muszę przewidywać każdą potrzebę mojego dziecka, i decydować o wszystkim”.

Libby Ward jest mamą dwójki dzieci i wydaje się, że doskonale sobie radzi z macierzyństwem. Ale… wielokrotnie przytaczaliśmy badania, które wskazywały o negatywnym wpływie nieodpłatnej pracy jaką jest macierzyństwo na zdrowie psychiczne kobiet.

@diaryofanhonestmom It’s getting easier to be fun but it was ROUGH for a while #relatablemom #onethingaboutme #thehonestmom #honestmotherhood #overstimulation #overstimulatedmom #momrage #momoverwhelm #mentalload #marriage ♬ original sound - Libby Ward

Każda z nas powinna zrozumieć, że w całym macierzyństwie, jesteśmy ważne. Że należy wprowadzić zmiany, jeśli nagle okazuje się, że jesteśmy mniej zabawne, jesteśmy zmęczone i nie mamy ochoty na nic więcej.

Libby podkreśla, że kiedy zrozumiała, że jest zazdrosna o to, że jej mąż nadal potrafi być zabawny, musiała coś z tym zrobić. Stwierdziła, że obciążenie psychiczne jakim jest macierzyństwo i ogarnianie wszystkich prac domowych kosztuje ją zbyt wiele. Teraz misją Libby Ward jest rozmowa i inspirowanie matek, aby kobiety mogły czuć się ważne i stawiać siebie na pierwszym miejscu.

„Dbając o własne potrzeby, możesz być takim rodzicem, jakim chcesz być. Warto się sobą opiekować i troszczyć o siebie jak najlepiej potrafimy.” – dodaje na koniec Libby.

Przejrzałyśmy konto Libby Ward na TikToku - tyle inspirujących treści. Mamy - koniecznie odpuśćmy sobie, zadbajmy o siebie i zacznijmy się więcej bawić!

 

@diaryofanhonestmom 🔥Screw Mom Guilt I went on a trip last week without my kids and I didn’t feel guilt about it. Hardly a shred. There was nothing to feel guilty about. I’ve done a lot of work on learning about why I feel the things I feel and guilt is one of those ones that I’ve gotten confused with shame in the past. What we call “mom guilt” is often actually shame that we’ve been taught to feel for simply having human needs and emotions because we learn that as women it’s out job to put everyone else needs before our own in order to be good enough. It’s bologne. That’s why I call it stupid mom guilt, because it makes so sense and it’s actually irrational shame. 👇Not all guilt is bad. Sometimes it’s a great alert system to the ways we are acting and reacting that are not in alignment without value system. Sometimes it helps to keep us in check, to help us be accountable, or to seek out support and tools on how to be more like the people and moms we want to be. 🚫But guilt for having fun? For needing a break? For going on a trip? For being overwhelmed or excited to be an individual for a little while? NOPE. Hard pass on that guilt. I intentionally put a little section in The Honest Mom Journal about mom guilt to help you decipher whether its productive guilt or stupid guilt. I’ve been loving hearing all your stories about the mental reframes you are doing. Check out my highlights called “The Journal” For more on that. Do you feel guilty for leaving or wanting to leave? It can be hard to get out of the habit. #momguilt #thehonestmom #honestmomjournal #stupidmomguilt #mommyguilt #momsguilt #guiltvsshame #motherhood #momselfcare #selfcare #momsneedabreak #supportmoms #maternalmentalhealth #momreels #canadianmom #Canadianmoms ♬ Bitter Sweet Symphony - Extended Version - The Verve

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie