Czy wiesz, że zjedzenie przekąski tuż przed pójściem spam pomaga lepiej zasnąć?

A wszystko po to by uniknąć budzenia się w środku nocy – tak przynajmniej twierdzą niektórzy eksperci.
Czy wiesz, że zjedzenie przekąski tuż przed pójściem spam pomaga lepiej zasnąć?
08.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Dlaczego zjedzenie przekąski przed pójściem spać wpływa pozytywnie na sen? Tego dowiesz się poniżej!

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas snu kolokwialnie mówiąc, ładujesz akumulatory i regenerujesz się. Ale, codzienny natłok obowiązków, praca, kłopoty, stres ten sen może być zakłócony. Jeśli masz problemy z zasypianiem lub przesypianiem całej nocy, uratować cię może ta wskazówka.

Dlaczego zjedzenie przekąski przed pójściem spać pomoże Ci lepiej spać? 

Jeśli budzisz się w nocy i nie możesz od razu zasnąć ta wskazówka dr Scotta Beyera może pomóc. W filmie opublikowanym na TikToku, który obejrzało ponad 3 miliony osób, ten neurolog wskazał, że zjedzenie przekąski przed pójściem spać poprawia jakość snu. Skąd taki wniosek?

Według dr Scotta Beyera, osoby, które budzą się w środku nocy cierpią na brak równowagi między dwoma hormonami nadnerczy: kortyzolem i adrenaliną. Hormony te są odpowiedzialne za stres, ale też regulują poziom cukru we krwi.

Najczęściej organizm nasz działa tak, że uwalnia kortyzol w coraz większym stopniu przez całą noc, osiągając szczyt rano, aby postawić nasz organizm w stan gotowości, gdy tylko się obudzimy.

U niektórych osób poziom tego kortyzolu może być nieprawidłowy i powodować uwalnianie adrenaliny w ciągu nocy w celu regulacji poziomu cukru we krwi. W konsekwencji nasz organizm jest zbyt pobudzony by spać.

Aby przeciwdziałać tym krótkoterminowym skutkom, dr Scott Beyer zaleca zjedzenie małej przekąski tuż przed pójściem spać i bezpośrednio po przebudzeniu. Zdaniem eksperta ten zabieg powinien złagodzić zapotrzebowanie na regulacje poziomu cukru we krwi i tym samym wyciszenie organizmu i dobry sen.

Co ważne, przekąska powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita w węglowodany, a jej głównymi makroskładnikami są białka i tłuszcze. Idealną przekąską może być jabłko z masłem migdałowym.

Co do skuteczności tej metody nie wszyscy są jednogłośni. Część ekspertów tłumaczy, że są inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę w przypadku osób z zaburzeniami snu. Twierdzą, że jedzenie tuż przed pójściem spać może powodować inne problemy, na przykład podwyższenie poziomu cukru we krwi.

Żeby znaleźć porozumienie, warto połączyć te dwie rady i na wieczorny posiłek zjeść również produkty takie jak banany czy kiwi, ale kolację powinniśmy spożyć na trzy godziny przed pójściem spać.

 

Przeczytaj również

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.12.2022 19:47
Potwierdzam. W moim przypadku może to być nawet duży posiłek. Z reguły po jedzeniu lepiej śpię i pamiętam swoje sny.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie