Niska temperatura w domu może zaszkodzić zdrowiu psychicznemu

Zima nadchodzi wielkimi krokami a wraz z nią wzrost cen energii.
Niska temperatura w domu może zaszkodzić zdrowiu psychicznemu
24.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Wiele z nas decyduje się zmniejszyć ogrzewanie po to, by rozsądnie korzystać z energii. Ale, czy wiesz że według najnowszych badań, przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, niska temperatura w pomieszczeniu może mieć wpływ na zdrowie psychiczne.

Niska temperatura w domu a zdrowie psychiczne

Z jednej strony chcemy oszczędzać, a z drugiej nie wyobrażamy sobie domu, w którym jest zimno i mało przytulnie. Nie raz czytałaś pewnie, że w niskiej temperaturze lepiej się śpi, i w ogóle lepiej funkcjonuje. Ale czy zastanawiałaś się, jak niska temperatura pomieszczenia wpływa na twoje zdrowie psychiczne, czy w ogóle ma jakiś związek?

Okazuje się, że tak – zimne pomieszczenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych zaburzeń psychicznych.

Zgodnie z wynikami badań, opublikowanych w Science Direct, ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń psychicznych podwaja się u osób żyjących w zimnym otoczeniu. Po pierwsze, mieszkanie w miejscu, gdzie ogrzewanie jest niewielki lub nie ma go wcale może być źródłem stresu, lęku przed zachorowaniem, czy stresu związanego z koniecznością włączenia ogrzewania a co za tym idzie większych wydatków. Co więcej, brak swobodnego, komfortowego włączenia ogrzewania domu zmniejsza poczucie kontroli nad otoczeniem.

Po drugie, zimno sprawia, że mieszkanie jest mniej przytulne, a co za tym idzie mieszkańcy nie chcą zapraszać ludzi do domu i wtedy znajdują się w swojego rodzaju izolacji.

Jak znaleźć złoty środek? Najlepiej nie popadać w skrajności.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie