Dopada cię zimowa depresja? Istnieje bardzo prosty sposób na poradzenie sobie z obniżonym nastrojem

Minęła połowa listopada, dni są naprawdę krótkie, a do tego przeszywający chłód skutecznie zniechęca do niemal wszystkiego.
Dopada cię zimowa depresja? Istnieje bardzo prosty sposób na poradzenie sobie z obniżonym nastrojem
18.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Istnieje coś takiego jak „zimowy blues”, czyli obniżenie nastroju, spadek energii i zniechęcenie. Na szczęście wiemy jak sobie z tym poradzić.

Jakie są objawy „zimowego bluesa”?

Inaczej nazywany zimową depresją i na pierwszy rzut oka wydaje się raczej nieszkodliwa. To sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) dotyka około 5% Europejczyków. Depresja zimowa jest bezpośrednio związana z brakiem naturalnego światła. Zazwyczaj swój początek ma właśnie w listopadzie i może potrwać aż do wiosny.

Najczęstszymi zgłaszanymi objawami są:

  • Zmęczenie,
  • Zaburzenie nastroju,
  • Spadek libido,
  • Drażliwość,
  • Brak skupienia,
  • Obniżona samoocena.

Czym jest FIKA, szwedzka technika pozbywania się depresji zimowej?

To zjawisko społeczne, którego celem jest spędzanie czasu z innymi ludźmi przy kawie, czy jedzeniu czegoś słodkiego. Po prostu robienie czegoś przyjemnego. Termin „FIKA” wywodzi się od dziwiętnastowiecznego słowa „kaffi”, co po szwedzku oznacza kawę. W XIX wieku, w Szwecji kawie towarzyszył „fikabröd” czyli cynamonowe ciastka/chleby.

W dzisiejszych czasach FIKA to kawa w pracy z kolegami lub przyjaciółmi w weekendy i ma na celu zlikwidowanie stresu. To celebrowanie czasu, który spędzamy z kimś kogo lubimy, śmianie się, rozmowa o rzeczach przyjemnych, wręcz błahych. To po prostu chwila, w której mamy się totalnie zrelaksować przy kubku ulubionej kawy i czymś słodkim.

Warto spróbować tej szwedzkiej techniki, bo chyba działa, skoro Szwecja zajmuje siódme miejsce w rankingu nieszczęśliwych krajów.

Co ważne, jeśli objawy sezonowego są znacznie zbliżone do objawów depresji należy sięgnąć po pomoc specjalisty.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie