Jak marnować mniej i oszczędzać? Oto kilka wskazówek

Ogranicz marnowanie i oszczędzaj.
Jak marnować mniej i oszczędzać? Oto kilka wskazówek
17.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Szalejące ceny w sklepach i wzrastające koszty rachunków to dobry moment zmianę nawyków zakupowych. To może przynieść nie tylko korzyści dla środowiska, ale także ulgę dla portfela. Poniżej 8 rozwiązań, które warto wprowadzić w swoim domu.

 Jak marnować mniej jedzenia?

#1 Najlepiej spożyć przed” a “należy spożyć do

Nie każdy produkt oznaczony “najlepiej spożyć przed” musi wylądować w koszu. Przekroczenie minimalnej daty nie musi oznaczać, że jest on zepsuty, jeśli był dobrze przechowywany. Zwrot odnosi się do jakości żywności, co oznacza, że po wyznaczonym terminie może stracić swoje walory smakowe. Ostrożność trzeba zachować, gdy produkt przekroczył datę zapisaną po sformułowaniu “należy spożyć do”. Spożycie takiego jedzenia po terminie może wiązać się z negatywnymi skutkami dla zdrowia.

#2 Zrób listę produktów z krótkim terminem

Gdy produktów w lodówce jest dużo, łatwo zapomnieć, które powinny zostać wykorzystane wcześniej z uwagi na krótszą datę przydatności. Zaplanuj kolejność, w której mają zostać zużyte. Pomóc może w tym stworzenie listy wraz z zaznaczeniem tych pozycji, które mają najkrótszy termin. Pamiętaj też, aby w pierwszej kolejności zużywać produkty otwarte. 

#3 Skorzystaj z aplikacji Foodsi i oszczędzaj na zakupach

Jednym ze sposobów na oszczędzanie, a przy okazji ratowanie żywności, jest aplikacja Foodsi. Dzięki niej użytkownicy mogą znaleźć wiele produktów w niższej cenie (nawet do 70% taniej) m.in. warzywa i owoce, pieczywo, wyroby cukiernicze, a także zestawy obiadowe. W ten sposób lokale ratują niesprzedaną żywność przed zmarnowaniem. W dobie szalejącej inflacji i wzrostu cen jest to dobre rozwiązanie na ograniczenie wydatków. Dzięki temu robimy robimy też dużo dobrego dla planety.

#4 Zadbaj o odpowiednie przechowywanie produktów

Odpowiednie przechowywanie produktów może znacznie wydłużyć ich świeżość. Niektóre warzywa i owoce powinno przechowywać się w lodówce, ale część z nich lepiej zachowuje świeżość oraz wartości odżywcze poza nią. W temperaturze pokojowej przechowujemy np. cytrusy, jabłka, ogórki, ziemniaki, pomidory, cukinię, bakłażana i cebulę. Natomiast w lodówce należy przechowywać m.in.: truskawki, jagody, śliwki, maliny, winogrona, marchewkę, pora, kapustę czy brukselkę. Ważne jest także, aby po zakupach wyjąć produkty z foliowych opakowań i przełożyć je np. do pojemników na żywność. Dzięki temu zapobiegniemy ich szybszemu psuciu.

#5 Oddaj nadwyżki żywności do jadłodzielni lub podziel się ze znajomymi

Nadwyżki jedzenia to częsty problem, zwłaszcza w okresie świąt. Przygotowujemy ogromne ilości jedzenia, które potem zalega w lodówce. Warto podzielić się tym, czego nie jesteśmy w stanie zjeść ze znajomymi lub oddać do jadłodzielni. W jadłodzielniach zwykle znajdują się lodówki na produkty spożywcze, z których mogą korzystać potrzebujący. Dzięki temu nie tylko ratujemy jedzenie, ale także pomagamy. Warto zwrócić uwagę na to ile żywności marnujemy, a także wprowadzić nawyki, które pomogą być bardziej eko.

#6 Ogranicz jedzenie na mieście

Jedzenie na mieście pochłania sporą część naszego budżetu, zwłaszcza jeśli robimy to często. Zwykle wynika to z braku czasu. Ograniczenie zamawiania jedzenia poprawi nie tylko stan portfela, ale także zdrowia. Innym wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z Foodsi. Tam znajdziesz pyszne dania wystawione przez restauracje i kawiarnie. Zarezerwuj i odbierz paczkę-niespodziankę z pysznym obiadem np. w postaci sushi lub pizzy.

#7 Planuj zakupy na cały tydzień

W ograniczeniu nieprzemyślanych zakupów pomoże stworzenie menu oraz listy zakupów na cały tydzień. Bardzo ważne, aby nie wybierać się do sklepu głodnym. To może sprawić, że wrócimy do domu ze zbędnymi produktami. Przy planowaniu listy zakupów warto uwzględnić obowiązujące aktualnie promocje, a także kupować produkty sezonowe, które są w niższych cenach niż zazwyczaj.

#8 Wykorzystuj produkty w 100%

Staraj się wykorzystywać całość produktu podczas gotowania. Kuchnia zero waste jest w modzie, dzięki temu w internecie znajdziesz wiele wskazówek, jak gotować nie produkując odpadów. Nie wyrzucaj niezjedzonych warzyw z rosołu. Świetnie nadadzą się np. do zrobienia sałatki jarzynowej lub kotlecików warzywnych. Wiesz, że liście rzodkiewki również są jadalne? Dostarczają wiele wartości odżywczych. Będą idealne jako dodatek do sałatek.

 

Przeczytaj również: 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie