Czy jedzenie jest tak samo pocieszające jak przytulanie?

Pogoda za oknem robi się coraz bardziej paskudna. Jak nigdy potrzebujemy ciepła i wygody.
Czy jedzenie jest tak samo pocieszające jak przytulanie?
16.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Oczywiście nic lepiej nie rozgrzewa niż przytulenie przez ukochanego. A co jeśli nie ma go w pobliżu? Czy istnieje skuteczny zamiennik? Okazuje się, że tak. I co więcej, jest to rzecz dostępna powszechnie i z całą pewnością znajdziesz ją w swoim domu.

Jedzenie jest tak samo pocieszające jak przytulanie

Warto przyjrzeć się, co jesz najchętniej zimą. Czy twoje menu jest takie same jak latem? Zdecydowanie nie. Koniec z sałatkami, świeżymi owocami. W taką pogodę jak teraz marzymy o rozgrzewających, treściwych daniach. Okazuje się, że jedzenie ma realny wpływ na kondycję naszej psychiki jak i fizyczność. Istnieją pokarmy, które mają tę moc!

Listopad przestał nas rozpieszczać, jest zimno, dni są coraz krótsze, a chęć pozostania pod kołdrą z partnerem, aby się ogrzać jest kusząca. Podczas przytulania nasz mózg uwalnia oksytocynę, hormon, który działa uspokajająco i zapewnia poprawę samopoczucia. Podczas przytulania wydzielane są również takie hormony jak serotonina, która reguluje nastrój i niweluje niepokój, a także dopamina odpowiedzialna za poprawę pamięci, nastroju, a nawet snu. Co więcej przytulanie to wyrzut endrofin, które nazywane są neuroprzekaźnikami przyjemności. Skutecznie walczą ze stresem i lękiem.

Tylko co zrobić, kiedy partner jest na przykład w delegacji albo musiał wyjść bardzo wcześnie do pracy? Okazuje się, że to uczucie i wyrzut hormonów szczęścia można osiągnąć dzięki jedzeniu, a w szczególności dzięki temu jednemu produktowi.

Masło orzechowa skuteczne jak przytulanie?

Zdecydowanie tak. To produkt bogaty w białko. Jest idealną bazą do zbilansowanych koktajli i zdecydowanie zdrowszy od większości past do smarowania. Według ekspertów, masło orzechowe to takie comfort food, zawiera tryptofan, czyli aminokwas odpowiedzialny za produkcję serotoniny w organizmie.

Warto podkreślić, że ludzkie ciało jest absolutnie niesamowite i niewiele rzeczy wystarczy zrobić, żeby wydobyć z niego to co najlepsze. Instynktownie wiemy, że przytulenie dobrze nam zrobić. Ale… co ważne, mówi się, że 30 – sekundowy uścisk czy łyżka masła orzechowego daje ten sam zastrzyk serotoniny. Zaintrygowana? Warto sprawdzić! Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć jedno i drugie.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie