Jak poznać, że mężczyzna będzie dobrym ojcem?

Przyjrzyj się dokładnie swojemu facetowi - te szczegóły mogą ci wiele podpowiedzieć!
Jak poznać, że mężczyzna będzie dobrym ojcem?
fot. istock.com
15.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Każdy zdrowy, dorosły mężczyzna jest biologicznie przystosowany do prokreacji, ale bycie dobrym ojcem to wyższa szkoła jazdy. Bycie dobrym partnerem nie musi przekładać się na bycie świetnym tatą. Jak zatem sprawdzić, czy mężczyzna jest dobrym materiałem na ojca? Cóż, możesz iść do wróżki albo... przyjrzyj się trochę dokładniej jego zachowaniu i odpowiedz sobie na kilka pytań.

Jak poznać, że mężczyzna będzie dobrym ojcem?

Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. 

Mężczyzna, który troszczy się o relacje z rodzicami i rodzeństwem odrobił już swoją pierwszą, bardzo ważną lekcję z „wychowania do życia w rodzinie”. Jeśli regularnie do nich dzwoni, odwiedza, pamięta o urodzinach, to pokazuje, że umie budować rodzinne więzi. Zwróć szczególną uwagę na to, jak traktuje bliskie mu kobiety - jeśli chętnie pomaga mamie, siostrom, możesz być pewna, że to ktoś, kto umie dawać i się dzielić, i że będzie dobrym tatą. 

Zobacz więcej: Relacje z teściową po urodzeniu dziecka

Odpowiedzialność a wychowanie dziecka

Wychowywanie dziecka wiąże się z mnóstwem obowiązków, od bieżących, takich jak zmienianie pieluch i karmienie, po długoterminowe, związane z edukacją i rozwojem. Jeśli mężczyzna niechętnie bierze na siebie odpowiedzialność, woli żyć chwilą, być może nie jest gotowy zostać tatą. Z drugiej strony, jeśli ufasz mu w kwestii zarządzania wspólnymi finansami i planowania świątecznych wyjazdów, jest prawdopodobne, że wykaże się takim samym zaangażowaniem jako ojciec.

Gdy pojawia się dziecko, życie rodziców zostaje podporządkowane potrzebom małego człowieka. Koniec z niedzielnym wylegiwaniem się i spontanicznymi wypadami na weekend. Potrzeby dziecka są na pierwszym planie i mężczyzna, który wzdraga się na samą myśl o tym, może nie być gotów jeszcze na powiększenie rodziny. Jeśli twój partner myśli o potrzebach i uczuciach innych - nie tylko dzieci, ale także  twoich, możesz być pewna, że poda ci pomocną dłoń, kiedy będziesz zmęczona lub zajęta.

Nie jest znudzony ani zirytowany rodzinnym obiadem, podczas którego zgraja dzieci hałasuje w całym domu? Chętnie uczestniczy w zawodach, w których gra twój młodszy brat i nie zajmuje się dziećmi, jakby były zrobione z porcelany? To wyraźny sygnał, że masz do czynienia z dobrym kandydatem na ojca, który będzie się w tej roli czuł naturalnie.

tata
fot. istock.com

Jeśli nagła zmiana planów albo nieprzewidziana sytuacja powoduje, że mężczyzna traci nad sobą panowanie, może lepiej poczekać z decyzją o dzieciach. Ojciec powinien być na tyle cierpliwy i dojrzały, aby umiał sobie poradzić z codziennymi kryzysami nie tylko dlatego, że są one nieodłączną częścią życia rodziny, ale po to, żeby dzieci nie dorastały w strachu i niepokoju. Porywczy ojcowie o sztywnym światopoglądzie wywołują w dziecku uczucie lęku, w wyniku którego może ono wyrosnąć na jednostkę wycofaną lub agresywną. 

Zmienianie pieluch, wycieranie zasmarkanego nosa i zaślinionej buzi, usuwanie wyplutego jedzenia jest nieodłączną częścią rodzicielstwa. Jeśli mężczyzna kręci nosem na samą myśl o tym albo ma obsesję na punkcie czystości, może nie sprawdzić się w roli taty. Ojcostwo nie jest dla osób o słabym sercu lub żołądku. Dobry ojciec to taki, który sprzątnie bałagan i zajmie się wymiotującym dzieckiem i nie czeka, aż poda mu się je czyste i pachnące.

Rodzicielstwo to nie tylko obowiązki i odpowiedzialność. Facetowi, który nie umie się zrelaksować i dobrze bawić ze swoimi dziećmi będzie trudno być dobrym ojcem. Za to mężczyzna, który chętnie robi śmieszne miny, nosi dzieci na barana do, naśladuje głosy postaci z kreskówek i ozdabia grzanki buźkami z ketchupu, innymi słowy taki, który umie i lubi się bawić i nie bierze siebie zbyt poważnie, ma szansę wychować szczęśliwe dzieci.

Rzeczywiście chce być ojcem

Wydaje się to rzeczą oczywistą, ale byłabyś zaskoczona wiedząc, na co mężczyzna jest w stanie się zgodzić, jeśli będzie o to wystarczająco często nagabywany. O ile jednak ciekawym eksperymentem może być wspólne wypróbowanie nowej dyscypliny sportowej lub zakup tchórzofretki, o tyle decyzja o dziecku powinna być podjęta dlatego, że oboje tego chcecie, a nie dlatego, że jedno z was w zgodziło się dla świętego spokoju.

Bardzo często facet nie sprawdza się w roli ojca, bo jeszcze do niej nie dojrzał emocjonalnie, a jego partnerka, wiedziona silną potrzebą posiadania potomstwa, po prostu dopina swego. Potem świeżo upieczona mama przepada do reszty w swej miłości macierzyńskiej, przejmuje totalnie kontrolę nad wszystkim, co dotyczy dziecka, a facet idzie w odstawkę. Potem pojawia się ciężkie zdziwienie, bo on woli mecz i piwo z kumplami niż wieczór z rodziną, bo ciągle bierze nadgodziny w pracy i ochoczo pisze się na kilkudniowe wyjazdy służbowe. I nie ma co się wypierać, że tak nie jest.

Zobacz więcej: Małe dzieci, duże wojny czyli konflikty między rodzeństwem

Staraj się unikać wyżej wymienionych błędów, bacznie obserwuj swojego partnera, a zanim zaczniecie się starać o potomstwo, bądź pewna, że to pragnienie was obojga. Czemu to tak ważne?

Pierwsze trzy lata życia dziecka to czas najbardziej intensywnego rozwoju poznawczego, lingwistycznego, społecznego, emocjonalnego oraz motorycznego. Rola rodziców w tym czasie jest nieoceniona – to oni sprawiają, że dziecko od momentu narodzin czuje się kochane, bezpieczne i rozwija się prawidłowo. Ważnym elementem rozwoju maluchów jest aktywny udział w wychowaniu zarówno matki, jak i ojca. Okazywanie miłości, wspólne spędzanie czasu, gry, zabawy, rozmowa oraz właściwa opieka obojga rodziców pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój oraz szczęśliwą przyszłość dziecka. 

Relacja pomiędzy rodzicami a dzieckiem nawiązana od pierwszych dni życia pomaga dziecku rozwinąć szeroki wachlarz umiejętności, które będą wykorzystywane w ciągu całego życia. Obejmują one zdolność do uczenia się, budowania wysokiej samooceny i pewności siebie, wypracowania pozytywnych umiejętności społecznych oraz łatwości w nawiązywaniu dobrych relacji w późniejszym wieku, a także rozwijania poczucia empatii.

Nowy model ojca

Jeszcze 30 lat temu rola ojca ograniczała się do pracy zawodowej gwarantującej stabilność finansową rodziny. To na barkach matek spoczywała opieka, pielęgnacja oraz wychowanie dzieci od pierwszych chwil życia. Wraz ze zmianami społecznymi, zaczął przekształcać się model oraz podział ról w polskich rodzinach 2 .

Współcześni mężczyźni, którzy doświadczają ojcostwa coraz częściej są ojcami „pełną gębą”. Odkąd większość kobiet pracuje zawodowo i istnieje potrzeba dzielenia się obowiązkami domowymi, mamy do czynienia z nowym typem ojcostwa.

O zmianie roli ojców we współczesnych rodzinach świadczy znaczący wzrost liczby mężczyzn korzystających z prawa do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego – w 2011 roku jedynie 22 tysiące mężczyzn skorzystało z tej możliwości, a w roku 2015 już 167 tysięcy. Dane pokazują, że zwiększył się także średni czas, jaki ojcowie poświęcają swoim dzieciom z 2-4 godzin tygodniowo do 2 godzin dziennie.

Na naszych oczach wyłania się nowy model ojca, który nie ma wsparcia we wzorcach płynących od ojców ze starszych generacji, którzy dostawali dzieci w swoje ręce dopiero wtedy, kiedy uczyli je przestrzegania norm społecznych, czyli dosyć późno. Zmiany następują błyskawicznie, przez co przybywa nowym ojcom wielu obowiązków nieznanych ich ojcom i dziadkom. To główny powód, dla którego nowi ojcowie zaglądają do zasobów internetowych w poszukiwaniu przede wszystkim informacji, które mogą pozyskać od osób w podobnym wieku i będących w podobnej sytuacji życiowej, skąd rosnąca coraz bardziej wśród mężczyzn popularność portali o charakterze poradnikowym, forów internetowych oraz blogów prowadzonych przez ojców.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Kinga (Ocena: 5) 28.10.2021 14:40
Mój mąż jest bardzo opiekuńczy i od kiedy zaszłam w ciążę dba o mnie nawet bardziej. Już jestem w 8 miesiącu i nie muszę nic robić, sprząta on, kupił roombę aby zajęła się odkurzaniem, bo on tego nie lubi robić, pierze. Przeszliśmy na dietę pudełkową abym nie musiała gotować. Skoro tak dobrze dba o mnie, jestem pewna że z dzieckiem będzie tak samo :)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 20.10.2021 07:44
Mój mąż ma młodsze rodzeństwo i widziałam jakie dobre podejście ma do nich, także ja od początku wiedziałam, że będzie dobrym ojcem. Nasz syn uwielbia tatusia, dużo się ze sobą bawią. Wczoraj wspólnie składali rajdówkę, syn dostał od chrzestnej drewniany zestaw Małego Konstruktora od alexandra i dobrze się przy tym bawili. Miło było na nich popatrzeć.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie