Czy da się połączyć pasję do wspinania z ciążą i macierzyństwem?

Osoby, których pasją jest wspinanie, identyfikują się jako wspinacze.
Czy da się połączyć pasję do wspinania z ciążą i macierzyństwem?
07.07.2022
Katarzyna Lemanowicz

Mogą być jednocześnie nauczycielami, inżynierami czy księgowymi, ale istnieje duża szansa, że i tak w pierwszej kolejności będą mówić: „jestem wspinaczem”. Jednak kiedy kobieta, która się wspina, zostaje mamą, często zapomina o tej części swojej tożsamości. W najnowszym filmie The North Face Caroline Ciavaldini, należąca do teamu sportowców marki, pokazuje, że wcale nie musi tak być.

Wspinaczka a ciąża i macierzyństwo - czy da się połączyć?

Caroline ma na swoim koncie wiele wspinaczkowych sukcesów, wśród których wymienić można zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w Chamonix w 2011 roku czy pierwsze kobiece przejście La Voie Petit na wschodniej ścianie Grand Capucin, uważanej za najtrudniejszą technicznie wielowyciągową drogę w Alpach Francuskich.

Pod koniec 2018 roku Caroline stanęła jednak przed zupełnie nowym wyzwaniem – na świat przyszedł jej pierwszy syn, Arthur. Zarówno ona, jak i jej partner James Pearson, od samego początku wiedzieli, że chcą łączyć rodzicielstwo ze swoją wielką pasją do wspinania. Dziś nie ukrywają, że okazało się to być jednym z najtrudniejszych zadań, jakie postawiło przed nimi życie. Mimo wszystko – nie poddali się i wytrwale dążyli do swoich celów.

Kiedy codzienność młodych rodziców zaczęła powoli układać się po narodzinach syna, zdecydowali się na drugie dziecko. Caroline wiedziała już, co ją czeka i była pewna, że nadal nie zamierza rezygnować z tego, co jest nieodłączną częścią jej tożsamości - wspinaczki.

"W społeczeństwie utarło się, że po urodzeniu dziecka trzeba zapomnieć o sobie i swoich potrzebach i po prostu być mamą. Tak, jestem mamą, ale jestem też wspinaczką. Bez któregokolwiek z tych elementów nie byłabym w pełni sobą" – mówi Caroline.

"Po urodzeniu dwójki dzieci zdałam sobie sprawę, że muszę nadal się wspinać, żeby być dobrą mamą. Potrzebuję przestrzeni, żeby rozwijać swoją pasję, bo dzięki temu odnajduję
w sobie zapał także do spędzania czasu z dziećmi"
 – dodaje.

Więcej na ten temat dowiedzieć się można z najnowszego filmu The North Face - "Baby Steps". To osobista podróż, w której śledzimy losy Caroline od ostatnich miesięcy jej drugiej ciąży, po czas po porodzie, kiedy łączy macierzyństwo ze stopniowym powrotem do wspinaczki i regularnych treningów. 

"Jesteśmy w zasadzie pierwszym pokoleniem wspinających się kobiet, które rodzą dzieci i chcą nadal się wspinać. Jest to więc zupełnie nowa rzecz. Chcemy dać innym mamom narzędzia i wskazówki poprzez dzielenie się trudnościami, jakie pojawiły się na naszej drodze oraz rozwiązaniami, które zadziałały w naszym przypadku – wszystkie drobne sztuczki, stopniowo i małymi krokami" – podsumowuje Caroline.

Aby obejrzeć nowy film i dowiedzieć się więcej o losach Caroline, kliknij tutaj oraz obserwuj The North Face na Instagramie @thenorthfaceuk i Facebooku @thenorthface.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie