5 sposobów na wsparcie pracujących matek przez pracodawców

Pracujące matki to grupa przyzwyczajona do żonglowania obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi.
5 sposobów na wsparcie pracujących matek przez pracodawców
28.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

Stanowią one znaczącą część pracowników, dlatego pracodawcy nie powinni ich ignorować lub minimalizować trudności, z którymi się borykają.

Matki na rynku pracy

W ostatnich latach mediana wieku polskich kobiet z dzieckiem wzrosła o niemal cztery lata. Według danych Eurostatu przeciętna Polska rodzi swoje pierwsze dziecko w wieku 27 lat i 7 miesięcy. Kobiety coraz częściej przed zajściem w ciążę kończą studia i rozwijają karierę zawodową. Dużo gorzej jest jednak z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim - Fundacja "Rodzic w mieście" przeprowadziła badania, z których wynika, że niemal co druga kobieta nie wraca po tym okresie do pracy. Kobiety posiadające dziecko pracują rzadziej niż te bez potomstwa, co przekłada się nie tylko na wykluczenie z pewnych aspektów życia, ale także niższe emerytury i szanse rozwoju.

Czy cierpiący na niedobór pracowników polski rynek pracy może pozwolić sobie na jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźników pracujących kobiet? Matki z powodzeniem mogą łączyć ambicje zawodowe z rolą matki, zachowując przy tym również czas dla siebie. Wymaga to jednak systemowych zmian nie tylko ze strony państwa, ale również ze strony pracodawców. Jakie są sposoby na wsparcie pracujących matek przez pracodawców?

#1 Elastyczne podejście: Chodzi o elastyczność dotyczącą zarówno miejsca pracy, jak i godzin jej wykonywania. Dzieci, szczególnie przy rozpoczynaniu przygody ze żłobkiem czy przedszkolem, często chorują. Jeśli pracodawca nie zapewni pracującemu rodzicowi możliwości pracy zdalnej lub w niestandardowych godzinach, będzie on musiał skorzystać z tak zwanej opieki na dziecko. W rezultacie będzie nieobecny w pracy.

Dobrym przykładem elastyczności dla pracujących rodziców są firmy ze Skandynawii. “Stawiamy na elastyczny czas pracy z sensownym wspólnym oknem czasowym na firmowe spotkania. Nasi pracownicy podkreślają, że ułatwia to pogodzenie pracy z rolą rodzica.” - mówi Aleksandra Szpaczek z Tietoevry, skandynawskiej korporacji, która z powodzeniem działa w 5 miastach w Polsce: Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

#2 Atmosfera wspierająca rodziny z dziećmi: Firmowe integracje to ważny element życia każdej firmy. I choć nie ma nic złego w najbardziej popularnym wyjściu na piwo, kręgle czy gokarty, to pracodawcy powinni pamiętać również o wydarzeniach, które angażują całe rodziny. Piknik na świeżym powietrzu z okazji dnia dziecka, wspólne zawody sportowe czy firmowy grill - to świetne pomysły na tworzenie wydarzeń, które zintegrują pracowników oraz ich bliskich.

Miłym gestem są także prezenty dla dzieci - z okazji Dnia Dziecka, Mikołajek czy zakończenia roku szkolnego. Coraz bardziej popularne stają się także premie w związku z urodzeniem się dziecka. To nie tylko miły gest wobec świeżo upieczonych rodziców, ale także sygnał, że firma jest przyjazna rodzinom.

#3 Work-life balance

Z raportu Mindy wynika, że prawie połowa Polaków sądzi, że praca źle wpływa na ich zdrowie psychiczne i niemal 60% żyje przez nią w nieustannym stresie. Możemy się domyślać, że w przypadku rodziców dochodzi jeszcze stres związany z łączeniem obowiązków zawodowych i rodzinnych. Jak można rozwiązać ten problem? Wdrażając zasady work-life balance. I chodzi tu o realne działania, a nie chwytliwe hasło w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Czerpiąc inspirację z państw skandynawskich, warto postawić na: brak nadgodzin, elastyczne formy zatrudnienia, atmosferę sprzyjającą braniu urlopów, ale także nacisk na integrację i współpracę, wsparcie psychologiczne i warsztaty pozwalające rozładować nagromadzony w toku pracy stres.

"Sama jestem matką i wiem, jakim wyzwaniem bywa pogodzenie macierzyństwa z karierą, dlatego organizując pracę w naszej firmie stawiamy na work-life balance. Nie tworzymy klimatu nadgodzin i presji. Jasno oddzielamy czas pracy i odpoczynku, aby pracownicy wracali do nas wypoczęci i nie mieli poczucia zaniedbywania obowiązków rodzicielskich" - podkreśla Patrycja Bańczak z Tietoevry.

#4 Jasna ścieżka awansu: Wiele badań wykazało, że wracające na rynek pracy matki mają większe problemy z jej znalezieniem, oferowane są im średnio o 20% niższe zarobki i mają zdecydowanie bardziej ograniczony dostęp do awansów niż kobiety bezdzietne. Wiele kobiet odbiera to jako pewnego rodzaju karę za macierzyństwo.

Zobacz więcej: 13 niezawodnych sposobów na radzenie sobie ze znudzonym dzieckiem

W Polsce nieco ponad 63% kobiet w wieku produkcyjnym, czyli 15–64 lat, jest aktywnych zawodowo. I mimo, że ten współczynnik wciąż wzrasta, to nie przekłada się to na ich obecność w radach nadzorczych czy zarządach. W 2021 roku mniej niż 20% prezesów firm i spółek stanowiły kobiety. Tymczasem prowadzone w USA badania wykazały, że firmy z większą liczbą kobiet na stanowiskach kierowniczych mają większą szansę na osiągnięcie lepszych wyników niż firmy z mniejszą liczbą kobiet na tego rodzaju stanowiskach.

#5 Ojcowie na równi z matkami: Ważne jest respektowanie praw przysługujących matkom, ale również ojcom. Jeśli porzucimy stereotyp, w którym tylko matka może zostać w domu z chorującym z dzieckiem czy wykorzystać urlop rodzicielski, kobietom będzie zdecydowanie łatwiej wracać na rynek pracy. Potwierdzają to dane ze Skandynawii, gdzie polityka rodzinna i równościowa umożliwia zarówno kobietom, jak i mężczyznom uczestnictwo na równych zasadach w życiu rodzinnym i zawodowym. To właśnie państwa skandynawskie przodują w rankingach dotyczących zatrudniania kobiet, również tych posiadających potomstwo. Taka polityka równościowa sprzyja powrotom do pracy i aktywizacji zawodowej kobiet.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie