Gdy seks sprawia ból (nie tylko fizyczny)

Porozmawiajmy o tym, co powoduje ból przy stosunku.
Gdy seks sprawia ból (nie tylko fizyczny)
fot. istock.com
18.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wiele z nas odczuwa dyskomfort, często rezygnujemy ze współżycia, zamiast poszukać przyczyn, a niektóre choroby są spowodowane nawet noszeniem niewłaściwej bielizny czy stosowaniem alergizujących kosmetyków intymnych. Przyczyn jest naprawdę bardzo wiele, a wizyta u lekarza po prostu konieczna.

Gdy seks jest przereklamowany

Miało być pięknie i rozkosznie. Tymczasem znów nie było gwarantowanej satysfakcji i to aż dla ponad połowy kobiet aktywnych seksualnie.  Jeszcze 10-15 lat temu uważano, że ból w czasie stosunku wynika z blokad psychicznych kobiety. Dziś wiadomo, że ból wiążący się we współżyciem to objaw poważniejszych chorób i nie można go lekceważyć. Kiedy boli, trzeba pójść do lekarza ginekologa i sprawdzić, co jest prawdziwą przyczyną.

Bolesność przy wejściu do pochwy i ból przy stosunku to wina kilku chorób:

Grzybica pochwy problem wstydliwy, ale prawda jest taka, że cierpi na nią bardzo wiele kobiet, objawia się gęstą wydzieliną z pochwy, zaczerwienienie, swędzeniem i pieczeniem. Na szczęście leczenie trwa tylko kilka dni. Po zakończeniu terapii warto stosować kapsułki lub czopki wspomagające florę bakteryjną pochwy.

Uczulenie reakcje alergiczne może powodować zarówno mydło, jak i dezodorant intymny czy pianka antykoncepcyjna. Często nawet płyny do higieny intymnej - nadmiernie perfumowane. Na czas uczulenia, zrezygnuj z nich na rzecz czystej wody.

Zapalenie łechtaczki zazwyczaj jest powodowane przez nadmiar wydzieliny w fałdach skórnych lub zbyt silne pobudzenie w czasie stosunku.

Ból podczas stosunku

fot. istock.com

Zapalenie przedsionka pochwy u wejścia pochwy  pojawiają się zmiany skórne podobne do brodawek.

Opryszczka narządów płciowych bardzo nieprzyjemna choroba, która lubi nawracać i może być wskazaniem do cięcia cesarskiego, w okolicach narządów płciowych pojawiają się bolesne pęcherzyki, potem nadżerki.

Drożdżyca może się pojawić po leczeniu antybiotykiem, powoduje obrzęk sromu, swędzenie, upławy, a w czasie stosunku, pieczenie. Przyczyną może być nawet noszenie niewłaściwej blizny, syntetycznej, która nie przepuszcza powietrza i przegrzewa okolice narządów płciowych. Drożdżycy sprzyja niedoczynność tarczycy, niedokrwistość, nadmiar słodyczy, pigułki antykoncepcyjne i zaburzenia hormonalne.

Endometrioza rozrost endometrium powoduje ból w czasie stosunku, nasila się w konkretnych pozycjach.

Zapalenie przydatków jeśli ból pojawia się przy głębokiej penetracji, to może oznaczać zapalenie przydatków.

Budowa macicy ból przy głębokiej penetracji może pojawić się u kobiet mających tyłozgięcie macicy. Taka budowa utrudnia prawidłowe wypróżnianie, kobieta cierpi na zatwardzenia.

Seks po porodzie

Powrót do współżycia po porodzie bywa długi. Kobieta, która rodziła naturalnie, może mieć wrażenie, że ma „rozciągniętą pochwę”, jest za luźna i wiąże się to z osłabieniem mięśni krocza. Wskazana jest odpowiednia gimnastyka. Poza tym ból przy stosunku może się wiązać z bliznami po nacięciu krocza lub po cięciu cesarskim.

Ból w czasie stosunku u mamy karmiącej piersią

Kobiety karmiące własnym mlekiem mają utrudnione współżycie. Przede wszystkim z powodu bólu i obrzęku piersi, które stają się bardzo wrażliwe i ich dotyk w czasie seksu może powodować dyskomfort.  Po drugie kobiety karmiące piersią borykają się z suchością pochwy. Można stosować preparaty nawilżające, jednak środki z substancjami oleistymi w składzie mogą powodować infekcje (po prostu zalegają na skórze i śluzówce)i niszczą lateks (nie zaleca się ich używania razem z środkami antykoncepcyjnymi zawierającymi lateks, jak prezerwatywy, kapturki krążki dopochwowe).

Pochwica: Polega na kurczeniu się mięśni otaczających wejście do pochwy, mężczyzna nie może wprowadzić członka. Pochwica ma podłoże psychiczne, pojawia się bardzo często u kobiet wykorzystanych seksualnie. Jest leczona psychoterapią i trenowaniem rozluźnienia mięśni.

Droga Mamo, na szczęście wiele schorzeń da się leczyć, a seks znów może być przyjemny. Musisz tylko wziąć się w garść i pójść do lekarza, a jak będzie trzeba, to i do seksuologa. Nie warto zwlekać i zaniedbywać jednej z najpiękniejszych sfer życia ludzkiego.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie