Czy lampa wisząca to dobry pomysł do pokoju dziecka?

Urządzanie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie, także pod względem oświetlenia.
Czy lampa wisząca to dobry pomysł do pokoju dziecka?
02.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

Pod uwagę należy wziąć nie tylko kwestie estetyczne i upodobania pociechy, ale również to, że wnętrze powinno „rosnąć” razem z dzieckiem. Aranżacja powinna być więc dostosowana do zmieniających się potrzeb dziecka. Jak dobrać idealny żyrandol dziecięcy i na co zwrócić szczególną uwagę?

Funkcjonalny żyrandol do pokoju dziecka

Lampa wisząca do pokoju dziecka powinna nie tylko ładnie wyglądać, ale i odpowiednio jasno świecić. Niemowlak nie potrzebuje tak jasnego światła, jak przedszkolak, czy nastolatek. Dlatego w pokojach dzieci w wieku do ok. 3 lat, umieszcza się zazwyczaj lampy z abażurem, który osłania żarówkę i rozprasza światło. Warto także zdecydować się na model z funkcją ściemniania światła – niezastąpiony podczas nocnego karmienia, czy zmieniania pieluchy. To dodatkowy komfort zarówno dla malucha, jak i dorosłego.

W pokoju starszych dzieci można zdecydować się na lampę wiszącą bez abażuru. Mocniejsze, nierozproszone światło sprawdzi się podczas długich zabaw, czytania czy odrabiania lekcji. Jest też niezastąpione w sytuacji, gdy dziecko spędza czas przed komputerem.

Lampa w pokoju dziecięcym – na co zwrócić uwagę?

Dzieci miewają naprawdę szalone pomysły. W ferworze zabawy delikatny szklany lub papierowy żyrandol może się zniszczyć. Najlepiej, by lampa wisząca miała lekki abażur z tkaniny lub pleksiglasu. Wówczas będzie bezpieczna i odporna na uszkodzenia.

Warto wziąć pod uwagę także łatwość sprzątania. Proste lampy bez żłobień, licznych detali i ozdobników czyści się zdecydowanie łatwiej. Kurz nie wchodzi w zakamarki. Utrzymanie porządku staje się wtedy prostsze. To również szczególnie ważna kwestia, gdy w pokoju mieszka alergik.

Styl lampy również ma znaczenie. Dobrze jest wybrać model ponadczasowy. Szczególnie podczas zmieniania lampy dla dziecka w wieku szkolnym. Lampa wisząca, która szybko nie wyjdzie z mody, może podobać się nie tylko uczniowi podstawówki, ale i nastolatkowi. Proste, jednolite abażury nie będą też odwracać uwagi dziecka i ułatwią skupienie na nauce i innych czynnościach.

Warto unikać również lamp tworzących światłocienie na ścianach – ażurowych, papierowych, w stylu origami. Mogą być rozpraszające. Co ciekawe, niebezpieczeństwo w pokoju niemowlaka stwarzać mogą także chwosty, koraliki, kryształki i zwisające plecionki przy abażurach. Dziecko trzymane na rękach może się nimi zainteresować i chcieć je pociągnąć. Z tego typu zdobień warto zrezygnować także w przypadku dziecka z nadpobudliwością lub ADHD – nie sprzyjają one skupieniu.

Na jakiej wysokości zawiesić lampę nad biurkiem dziecka?

Podstawowym wyborem przy oświetlaniu biurka dziecka, jest lampka biurkowa. Wiele modeli posiada ruchome ramię, co pozwala na odpowiednie skierowanie strumienia światła. Dzięki temu lampka idealnie doświetla przestrzeń roboczą dziecka.

Ciekawą alternatywą może być lampa wisząca nad biurkiem. Można ją łączyć z lampką stołową lub pozostawić samą. Taka forma oświetlenia blatu pozwala stworzyć funkcjonalny i stylowy kącik do nauki.

Lampa wisząca powinna znajdować się ok. 60-70 cm nad biurkiem, tak aby w pełni go oświetlać i dawać mocne skupione światło, które ułatwi pracę wzrokową. Niektórzy rodzice obawiają się jednak umieszczenia abażuru tak blisko biurka w obawie przed zainteresowaniem się dziecka gorącą żarówką. Dlatego obecnie wielu producentów oświetleń dla dzieci wprowadza regulację długości lampy. Pociągając za uchwyt, można ją obniżyć lub podwyższyć. Dzięki temu rodzic kontroluje wysokość żyrandola. Podczas odrabiania lekcji, gdy lampa pomaga dziecku, może znajdować się ona niżej. Później wystarczy ją podwyższyć.

Oświetlenie w pokoju dziecka – inne opcje

Innym, równie dobrym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego jest plafon. To praktyczna i wygodna alternatywa. Łatwo oczyścić go z kurzu, pasuje do zmieniającego się stylu pokoju dziecka i nie zabiera przestrzeni pod sufitem. Dzięki temu optycznie powiększa pomieszczenie. W dodatku, znajdując się przy suficie, rozprasza światło po całym pokoju. Jest je więc w stanie odpowiednio doświetlić.

Podobny efekt, ale nieco większym nakładem pracy można osiągnąć, stosując oświetlenie wbudowane LED. Lampy wpuszczane w sufit są dyskretne, nie rozpraszają i pozwalają na regulację stopnia naświetlenia. Za pomocą przełącznika lub pilota można także doświetlić tylko część pokoju.

Innym wyjściem są również kinkiety – można je zamontować w pobliżu łóżka nad biurkiem i w kąciku zabaw. Dzięki temu możliwe jest osobne oświetlenie każdej przestrzeni. To wyjątkowo przydatne, gdy pokój współdzieli rodzeństwo i jedno dziecko chce odpoczywać, podczas gdy drugie odrabia lekcje.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie