Medycyna oparta na... celebrytach - ten wykład po prostu musisz obejrzeć!

Dlaczego tak wiele z nas przestało wierzyć medycynie, a swoje zaufanie skierowało do uwielbianych celebrytów?
Medycyna oparta na... celebrytach - ten wykład po prostu musisz obejrzeć!
25.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Czasy COVID dobitnie pokazały, że coraz chętniej wierzymy wszystkiemu co napisane w sieci lub też na socialowych kontach uwielbianych celebrytów. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania, tak naprawdę z każdej dziedziny życia szukamy w "necie" - bo doktor Google prawdę powie!

"Medycyna oparta na... celebrytach"

Przestałam wierzyć w nieomylność internetowych źródeł, kiedy przed pierwszym porodem (a było to ponad 10 lat temu) szukałam informacji dotyczących odpowiedzi na pytanie: jak przygotować się do porodu i co najlepiej zabrać ze sobą do szpitala?

Najczęstszymi odpowiedziami były te standardowe: koszula do porodu, klapki, majtki poporodowe, określone ubranka dla dziecka. Ale jedna z odpowiedzi wprawiła mnie w osłupienie. Na jednym forum przeczytałam, że do szpitala na Starynkiewicza w Warszawie - tak, to tam rodziłam moją pierwszą córkę - poleca się zabranie własnych nici do szycia krocza... No większej bzdury nie przeczytałam nigdy wcześniej. Choć nie ukrywam, że chwilę zastanawiałam się: no ale gdzie mam takie nici znaleźć, ile ich kupić!

Na całe szczęście głos rozsądku wygrał i wtedy postanowiłam, że już nigdy więcej nie sięgnę po fachową odpowiedź do doktora Google'a. Postanowiłam, że odpowiedzi na pytania, z działów jak medycyna, psychologia, trening, żywienie, ekonomia, będę szukała u wyuczonych źródeł. Osób, które mogą przedstawić dyplom ukończonych konkretnych studiów, osób, które przez swoje doświadczenie zawodowe wiedzą co mówią/robią i przede wszystkim, osób, które biorą odpowiedzialność za rady, których udzielają.

Zatrważającym jest dla mnie, jak chętnie słuchamy celebrytów, jak bezkrytycznie wierzymy we wszystko co mówią i promują. I w końcu, jak chętnie kupujemy to co promują. 

Bez jakiegokolwiek zastanowienia wierzymy we wszystkie "nowinki", cudowne sposoby na każdą bolączkę życia. Zdaję sobie też sprawę, że pewne zawody zaufania publicznego, to właśnie zaufanie nadszarpnęły. Swoją postawą, podejściem do rozmówcy, czy czasem brakiem takiego traktowania, na jakie zasługujemy. Oczywiście błędy, potknięcia zdarzają się dosłownie wszędzie. Ale... dziwi mnie, że w tak ważnej kwestii jak zdrowie wolimy słuchać osób/treści, które z fachowością, wiedzą mają tyle wspólnego co nic! I co powtórzę po raz kolejny - nie biorą odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje słów, poczynań, czy porad.

Dosłownie przedwczoraj trafiłam w sieci na świetny wykład - 15 minutową prelekcję, swojego rodzaju apel doktor Róży Hajkuś, pediatry, która na co dzień poza lekarską działalnością edukuje i dzieli się swoją wiedzą na Instagramie - @roza_lekarkadladzieci

Kochana SuperMamo - proszę, zapoznaj się z poniższym wideo. Poświęć te 15 minut i dowiedz się, dlaczego medycyna oparta na celebrytach nie jest najlepszym źródłem rzetelnej wiedzy!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie