Wygraj z nudą w zimowe wieczory - 7 najciekawszych planszówek

Gry planszowe to wymagająca i inteligentna rozrywka, która rozwija mózg, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie.
Wygraj z nudą w zimowe wieczory - 7 najciekawszych planszówek
fot. istock.com
20.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Spędzenie wieczoru przy planszówce z rodziną lub znajomymi jest też świetną alternatywą dla telewizora i komputera. Wpłynie także na zdolności interpersonalne, a podczas rozgrywki organizm wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia. Pozostaje tylko pytanie: jaką grę wybrać? Oto 7 najciekawszych planszówek na zimę!

Dlaczego warto grać w planszówki?

Granie w planszówki daje mnóstwo korzyści, m.in. zredukowanie stresu, wspomaganie pracy mózgu, wzmacnianie pamięci i koncentracji. Według naukowców regularne spędzanie czasu właśnie w taki sposób, zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję u osób starszych[1]. Gry wpływają pozytywnie również na dzieci - rozwijają funkcje poznawcze mózgu, zwiększają zdolności analitycznego i logicznego myślenia. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z RIKEN Brain Science Institute, granie wspiera tworzenie się połączeń neuronalnych w mózgu[2]. Ponadto to doskonały pomysł na odpoczynek od ekranu komputera czy smartfona oraz integrację z bliskimi. Co ciekawe, wspólne granie to rozrywka znana na całym świecie już od początku cywilizacji. Rozgrywki planszowe są uważane za najwcześniejszą formę gier!  
- Za jedną z najstarszych na świecie uznawana jest Gra Królewska z Ur, znana prawie 5 tysięcy lat temu w Mezopotamii. Każdy gracz miał po siedem pionków, które należało przesunąć na drugi koniec planszy. Do wejścia na samą planszę, trzeba było wykonać specjalny rzut kostką. Kości to prawdopodobnie najstarsze z narzędzi służących do gry znane człowiekowi. Ich historia i miejsce wynalezienia nie zostały dotąd ustalone. Archeolodzy odnaleźli je zarówno w grobowcach egipskich, jak i kryptach indyjskich, jednak przyjmuje się też, że wynalazła je jedna z cywilizacji Orientu. Kości wykorzystywano do hazardu, gier rozrywkowych, a także do wróżbiarstwa. Starożytni Grecy i Rzymianie wierzyli, że bogini Fortuna potrafi wpływać na wyniki rzutów. Dziś kości są nieodłącznym elementem wielu świetnych planszówek - mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, należącej do spółki Glosel.
Planszówki to jedna z lepszych rozrywek na chłodne, zimowe wieczory. O tej porze roku idealnie sprawdzą się rozbudowane i wielowątkowe gry, które pochłoną graczy na długie godziny. Przedstawiamy listę 7 najciekawszych planszówek, które pobudzą kreatywność i logiczne myślenie, a przy tym zapewnią świetną rozrywkę i pomogą pogłębić relację z bliskimi. W zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno osoby kochające klasyki, jak i gracze poszukujący dreszczyku emocji, jaki dają nowości.

Monopoly. Bałtyk - wakacyjna wersja klasycznej planszówki

Znana wszystkim gra Monopoly przez 90 lat swojego istnienia doczekała się wielu różnych wersji. Bałtyk to edycja specjalna, w której zamiast tradycyjnych pól, kupujemy Władysławowo, Chałupy czy Rewę. Podczas gry można złowić dorsza lub rozłożyć parawan na plaży o wschodzie słońca. Należy jednak uważać, by nie wchodzić na plaże zamknięte z powodu sinic - za to można trafić do więzienia! 
- Monopoly. Bałtyk to gra dla tych, którzy podczas chłodnych miesięcy tęsknią za letnim plażowaniem. Gra przenosi uczestników do nadmorskich miejscowości, pozwala niemal usłyszeć szum fal i dotknąć piasku bosymi stopami. Dzięki tej planszówce zdecydowanie można poczuć się jak na wakacjach - mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.
Monopoly. Bałtyk

Superbohaterowie w grze, czyli Match Marvel

Gra doskonale sprawdzi się dla miłośników komiksów i filmów Marvela. Kto z nas nie chciałby stanąć do walki u boku takich bohaterów jak Kapitan Ameryka, Hulk, Iron Man, Black Widow, czy Spiderman? Gra przypomina klasyczne kółko i krzyżyk, lub statki, jednak dla uatrakcyjnienia gracze posiadają również karty, które mogą przesądzić o wyniku rozgrywki. Tu liczy się spryt i logiczne myślenie, a także łut szczęścia! Gra na pewno wywoła mnóstwo emocji nie tylko u najmłodszych.
Superbohaterowie w grze

Battle Mat. Harry Potter - nie dla mugoli

W chłodny i nudny wieczór warto przenieść się do niezwykłego świata Harry’ego Pottera. W tej grze każdy z uczestników wybiera postać spośród 30 czarownic i czarodziejów stworzonych przez J. K. Rowlling i staje do walki w magicznej bitwie. Najpotężniejsi czarodzieje konkurują w takich kategoriach jak długość różdżki, pierwszy rok w Hogwarcie czy wskaźnik lęku. Uczestnicy muszą pamiętać, by rzucać zaklęcia z rozwagą i przechytrzyć swoich przeciwników - rozgrywka wymaga logicznego myślenia! 
Battle Mat. Harry Potter - nie dla mugoli

Robinson Crusoe. Przygoda na przeklętej wyspie - gra dla poszukiwaczy skarbów

Osoby, które w dzieciństwie marzyły, lub nadal marzą, o wielkich podróżach, niezwykłych odkryciach i poszukiwaniach skarbu odnajdą się w tej grze znakomicie. Gracze przenoszą się na bezludną wyspę i stawiają czoła niezwykłym przygodom, niczym prawdziwy Robinson Crusoe! 
- Gra jest wielowątkowa i rozbudowana, więc niełatwo się nią znudzić. Każdorazowo gracze realizują jeden z kilku scenariuszy, dzięki czemu grę można przechodzić na wiele sposobów. Trzeba znaleźć pożywienie, odgonić bestie, zbudować schronienie, a nawet uratować piękną damę. Rozbitkowie na wyspie mają wiele zadań, dlatego można spędzić niejeden wieczór na wspólnej grze, a wrażeń nie zabraknie! - mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.
Robinson Crusoe. Przygoda na przeklętej wyspie

Odmęty grozy, czyli mroczna gra dla fanów Lovecrafta

Zimowe wieczory mogą być doskonałą okazją do stworzenia w domowym zaciszu klimatu horroru i przestrzeni, w której nikomu nie można ufać, a niebezpieczeństwo czai się wszędzie! Fabuła Odmętów Grozy rozgrywa się na statku, gdzie jeden z pasażerów został zamordowany. Gracze muszą odgadnąć, kto jest odpowiedzialny za zbrodnię. Trzeba być podejrzliwym w stosunku do każdego, znaleźć zdrajcę, a jednocześnie nie pozwolić na zatonięcie statku. Gra jest rozbudowana i angażująca, zmusza do wnikliwych obserwacji i ciągłego analizowania sytuacji. Wygrana nie przychodzi łatwo, ale frajda z rozgrywki jest gwarantowana!
Odmęty grozy

Brzdęk! Nie drażnij smoka - gra w klimacie fantasy

Brzdęk to gra dla tych, którzy lubią rywalizację i elementy fantasy. Zasady są proste: trzeba ukraść smokowi skarb zanim zrobią to inni uczestnicy. Należy pamiętać, że każdy ruch może wywołać tytułowy brzdęk i obudzić bestię! Uczestnicy zdobywają kolejne karty do swojej talii, przy czym powinni też myśleć nad strategią, planować jakie artefakty ukradną i w którą stronę planszy pójdą. Trzeba też nieustannie patrzeć na poczynania współzawodników, bo gra jest swego rodzaju wyścigiem. Reguły są łatwe do przyswojenia, przez co mogą wziąć w niej udział nawet początkujący gracze, jednak dla wprawionych też będzie to nie lada rozrywka! Brzdęk! Nie drażnij smoka to ciekawie skonstruowana gra, przy której na pewno nie zabraknie zdrowego współzawodnictwa i dobrej zabawy. 
Brzdęk. Nie drażnij smoka

Spór o Bór - efektowna gra karciana

Spór o Bór to polskie wydanie gry Schotten Totten - jednej z najlepszych dwuosobowych gier wszechczasów. W tej wersji gracze wcielają się w dowódców prowadzących swoich poddanych w Wielkim Pojedynku, przy czym każda armia składa się ze zwierząt zamieszkujących polskie lasy. Swoje oddziały do zwycięstwa można doprowadzić za pomocą sprytu i dobrze wybranej strategii. 
- Spór o Bór to idealna gra dla dwóch osób na długi zimowy wieczór - można w nią zagrać z dzieckiem, drugą połówką lub z przyjacielem. Gra jest pięknie wydana - ilustracje autorstwa Piotra Sokołowskiego na kartach zachwycą dorosłych, a dzieciom pomogą poznać polskie zwierzęta. Spór o Bór rozwija umiejętność logicznego myślenia, uczy zdrowej rywalizacji i jest bardzo wciągającą zabawą! - komentuje Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, należącej do spółki Glosel.
Spór o bór
Szukając sposobu na nudę w długie zimowe wieczory, warto sięgnąć po gry analogowe i przekonać się, że to mądra rozrywka dla każdego. Przy wybieraniu planszówki należy kierować się liczbą graczy, ich zainteresowaniami oraz ich wiekiem - odpowiednio dobrana gra to klucz do świetnej zabawy!

[1: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191126140413.htm]
[2: https://www.science.org/doi/10.1126/science.1194732]

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Martyna (Ocena: 5) 28.01.2022 19:35
U nas w domu nudy nie ma. Razem z mężem i naszymi bliźniakami gramy wspólnie w Ucho od śledzia, gdzie zakładamy na głowę opaski, w które wkłada się kartę i próbujemy ją odgadnąć. Nie jest to łatwe, bo jedyne odpowiedzi jakie dostajemy to dźwięki wydawane przez innych uczestników. Mamy też inne gry, zwykłe karty, oglądamy bajki, wspólnie gotujemy czy czytamy książki. U nas nie ma nudy :)
odpowiedz
Alka (Ocena: 5) 27.01.2022 22:45
Od małego uczyliśmy dzieciaki że gry planszowe to fajna sprawa. Dzieciaki są już spore więc gramy z nimi w inne gry niż te dla najmłodszych. Od niedawna jak mamy Lombard. Życie pod zastaw to często gramy w tę planszówkę. Ma sporo zasad, ale są do przyswojenia w krótkim czasie. W grze jest 3 kolory kostek, wybiera się spośród pionków postać którą chce się być Angela, Adek. W ogóle ta gra jest zrobiona na przykładzie serialu o tym samym tytule, kto ogląda ten wie :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie