Jak nie dać się zmanipulować i okłamać?

Mylić się – rzecz ludzka. Każdemu z nas, nawet tym najbardziej racjonalnym i świadomym, zdarza się wyznawać pogląd, który okazuje się kompletnie niesłuszny, czy wierzyć w fakty, które tak naprawdę nie miały miejsca.
Jak nie dać się zmanipulować i okłamać?
fot. istock.com
07.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Konsekwencje takiej pomyłki mogą być nie tylko upokarzające, ale też bardzo kosztowne. „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu” pomoże ci stać się najlepiej poinformowaną osobą prywatnie i zawodowo. W księgarniach 26 stycznia.

Jak nie dać się zmanipulować i okłamać?

David Omand to były pracownik brytyjskiego wywiadu i Government Communications Headquarters. Jednak jego życie w niewielkim stopniu przypominało przygody Jamesa Bonda. Na co dzień jego praca polegała na zbieraniu informacji i decydowaniu, na ile są one prawdziwe, i jak mogą wpłynąć na przebieg różnych wydarzeń. W swojej książce „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać” Omand przybliża techniki wykorzystywane przez służby specjalne do podejmowania możliwie najlepszych decyzji. Każdy może wprowadzić je do swojego życia.

W dobie fake-newsów i demagogii w mediach społecznościowych łatwo jest dać się oszukać i co gorsza - samemu rozsiewać nieprawdziwe informacje. Konsekwencje takich błędów mogą być bardzo zawstydzające. W kontekście całego społeczeństwa zbyt duża łatwowierność i bezrefleksyjne konsumowanie wiadomości mogą być wręcz niebezpieczne. Internet nie zapobiegł rozprzestrzenianiu się poglądów antyszczepionkowych, nie przekonał do zmiany zdania poszukiwaczy reptilian czy płaskoziemców.

Jak nie dać się zmanipulować i okłamać?

Dzięki tej mądrej, pełnej anegdot książce dowiesz się, jak myśleć o świecie, by nie dać się zmanipulować. Pomoże ci w tym poznanie dziesięciu najważniejszych zagadnień i sposobów:

  1. Bądź świadomy - czyli jak analizować fakty;
  2. Wyjaśnijmy to sobie - czyli zrozumienie kontekstu wydarzeń oraz motywów zaangażowanych osób;
  3. Prognostyka - czyli jak przewidzieć przyszłość na podstawie zebranych informacji;
  4. Wnioski stratega - czyli jak przygotować się na nieprzewidywalne okoliczności;
  5. Uważaj na demony - czyli jak nasze uprzedzenia i słabości mogą nas zwieść;
  6. Nie wkręć się za bardzo - czyli o niebezpieczeństwie obsesyjnego myślenia;
  7. Nie ufaj własnym oczom - czyli o propagandzie i fake-newsach;
  8. Ćwicz empatię - czyli spójrz na świat oczami swojego wroga;
  9. Bądź wiarygodny - czyli jak stać się cennym sojusznikiem;
  10. Dywersja - czyli jak podburzyć świat zza ekranu komputera.

David Omand – David Omand to były pracownik brytyjskiego wywiadu, który pełnił też wiele funkcji dyplomatycznych i politycznych, głównie w brytyjskim Ministerstwie Obrony. Obecnie wykłada na wydziale War Studies w londyńskim King’s College, paryskim PSIA Sciences Po i Uniwersytecie Obrony w Oslo. Jest autorem dwóch książek: Securing the State (2010) i razem z prof. Markiem Phythianem Principled Spying: The Ethics of Secret Intelligence (2018).

 

Lubisz czytać książki - poradniki? Daj koniecznie znać!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie