Jak stać się świadomym konsumentem?

Te porady pomogą ci nie zwariować w sklepie!
Jak stać się świadomym konsumentem?
fot.iStock.com
04.01.2022

Czy idąc na zakupy ostatecznie kończysz z milionem siatek i kilometrowym rachunkiem, nie mając pojęcia jak do tego doszło? Wyjście do sklepu to za każdym razem udręka, wielkie wydatki i produkty, których jak się okazuje wcale nie potrzebujesz ale i tak je kupiłaś, bo były na promocji? Jeśli ten problem cię dotyka, to prawdopodobnie jak wiele innych osób padasz ofiarą sztuczek marketingowych. Na szczęście da się to zmienić - sprawdź jak stać się świadomym konsumentem i zacząć robić zakupy z głową!

Jak stać się świadomym konsumentem?

1. Planuj zakupy z wyprzedzeniem
Nie chodź na spontaniczne zakupy licząc, że "jakoś to będzie", ponieważ na 99% kupisz więcej niż faktycznie potrzebujesz. Zamiast tego zawsze rób listę potrzebnych rzeczy, a przed wyjściem z domu sprawdź lodówkę i szafki, by nie dublować produktów, które już masz. W sklepie trzymaj się listy i skreślaj na bieżąco produkty, które już są w wózku.

2. Najedz się zanim wyruszysz
Nie tylko lista produktów powinna być twoim priorytetem, ale również najedzenie się przed wyruszeniem na zakupy. Zjedz obfite śniadanie lub syty obiad, by w sklepie nie kierował tobą głód. Jeśli zakupy postanowisz robić na pusty żołądek, jest ogromne prawdopodobieństwo, że kupisz więcej, bo zdradzieckie podszepty będą płynąć prosto z głodnego brzucha.

3. Uważaj na promocje
Znaczej promocji działa na podświadomość klientów i niejednokrotnie przekonuje ich do zakupu, nawet jeśli wcale nie potrzebują danego produktu. Dodatkowo promocje często są tak naprawdę oszustwami, bo cena produktów jest sztucznie podwyższana. Zastanów się też, czy faktycznie potrzebujesz aż 3 opakowania proszków do prania albo szamponów do włosów, bo wychodzą taniej o 2-3zł niż kupowane osobno?

4. Czytaj etykiety
Oczywiście początki są bardzo trudne, a połowa tekstu brzmi jak w jakimś starożytnym dialekcie. Jednak jak nauczysz się wyłapywać słowa-klucze, to będziesz wiedziała, od których produktów trzymać się z daleka lub który producent próbuje nabrać swoich klientów na "naturalny jogurt bez konserwantów", który w składzie ma pełną tablicę Mendelejewa i prawdopodobnie świeci w ciemności.

5. Zwracaj uwagę na ceny
Produkty w sklepach często są poukładane w cały świat, a my w pośpiechu bierzemy do ręki produkt i nawet nie zastanawiamy się ile faktycznie kosztuje, ponieważ stał wśród "tanich" rzeczy. To samo tyczy się cen podawanych owoców, warzyw czy mięsa - bardzo często cena jest podawana za kilogram, 100g albo na sztuki. Dlatego nie zdziw się jeśli produkt, który miał kosztować 5zł nagle okaże się kosztować 25.

6. Nie daj się skusić ładnym opakowaniem
Dobór kolorów na opakowaniu oraz jego design są efektem bardzo starannych przygotowań ze strony profesjonalnych designerów i copywriterów, by przyciągnąć wzrok klienta. Odpowiedni projekt opakowania potrafi sprawić, że nawet zwykły bubel będzie się nam wydawać produktem premium. Warto nie tylko zerkać na skład, ale również przed zakupem produktu poczytać o nim opinie w internecie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie