Ojcostwo - co powinniśmy o nim wiedzieć?

Czy tata dorasta wraz z dzieckiem? Czy tata zna odpowiedzi na wszystkie pytania? Czy tata wychowuje tak jak mama? Co, Mamo, wiesz o tacie?
Ojcostwo - co powinniśmy o nim wiedzieć?
fot. istock.com
03.01.2022
Katarzyna Lemanowicz

Tata jest tworem, który już na pierwszy rzut oka różni się od mamy. Nie tylko płcią i usposobieniem. Tata to tata. Ale co to właściwie znaczy?

Dobry ojciec jest kluczową postacią dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jego rola nie ogranicza się tylko do zarabiania pieniędzy czy do informowania, gdzie w danym momencie można zastać mamę, choć często właśnie do tego to się sprowadza. O tatę trzeba dbać, bo dobry tata to gwarant dobrego humoru twojego dziecka.

Ojcostwo - co warto wiedzieć?

Niektórzy żartują, że dziecku potrzebna jest matka i ojciec, bo z dwiema matkami by się nie rozwinęło, a z dwoma ojcami by nie przeżyło. Rzeczywiście ojcowie myślą bardziej zadaniowo. Jak podkreślają psycholodzy, dziecko sądzi, że miłość matki jest bezwarunkowa, natomiast na szacunek ojca trzeba sobie zasłużyć. Dlatego właśnie od pewnego etapu dziecko zaczyna lepiej traktować tatę niż mamę. Część dzieci uważa, że mama i tak będzie kochać, a tata może się pogniewać. Mamy mogą czuć się poszkodowane, ale niestety często tak to właśnie działa.

Zobacz więcej: 8 rzeczy, które mogą sprawić, że twój partner odsunie się od ciebie po przyjściu na świat waszego dziecka

Ojcostwo

fot. istock.com

Mężczyźni stawiają wymagania i z nich rozliczają. Początkowo może to być drobna rzecz, jak sprzątanie, pójście spać o wyznaczonej porze czy zachowanie spokoju. Z czasem dobre oceny w szkole lub pomoc przy codziennych domowych czynnościach. Zazwyczaj to ojcowie cieszą się bardziej z sukcesów swoich dzieci i to ojcowie namawiają, by brać udział w rywalizacji i starać się być jak najlepszym. Póki nie staje się to chorobliwe - nie ma w tym nic złego.

Ojcowie najczęściej patrzą nie tyle na chęci, co na efekt końcowy. Nie interesuje ich długie tłumaczenie i wykręty, a jasna odpowiedź: tak albo nie. Wbrew pozorom nie są tak bardzo stanowczy i surowi jakby mogło się wydawać. Przypominają trochę trenera sportowego, który dba o kondycję swojego podopiecznego. Przychodzą tu na myśl słowa jednego z brytyjskich oficerów: im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi podczas wojny.

Ponoć ojciec ostatecznie dorasta wraz ze swoim pierwszym dzieckiem. Należy mu dać trochę czasu na oswojenie się  z nową sytuacją. Matka od początku jest bliższa dziecku. Najpierw w sposób naturalny przez okres ciąży i laktacji, a później przez bliską relację psychiczną. Nie może jednak mieć dziecka na wyłączność! Rodzicielstwo składa się z macierzyństwa i z ojcostwa. Być może początki nie są łatwe, ale są konieczne dla właściwego ukształtowania się postaw społecznych naszej pociechy. Dziecko uczy się najpierw przez obserwację najbliższych, a zaobserwowane rozwiązania będzie w przyszłości przenosić na własną rodzinę.

Ojciec dla dziecka jest często punktem odniesienia i niekwestionowanym autorytetem w życiu swojego dziecka. Wiele dzieci jest zdania, że ich tata wie wszystko i jest najmądrzejszy. Tatusiowie – do dzieła!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie